Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagroda imienia Kobro 2017 dla Piotra Bosackiego. Gala w Muzeum Sztuki w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Grzegorz Gałasiński
Piotr Bosacki, artysta wizualny, działający na pograniczu wielu dziedzin sztuki, został laureatem Nagrody im. Katarzyny Kobro, przyznawanej przez artystów pod szyldem Muzeum Sztuki w Łodzi. W środę odbyła się gala wręczenia wyróżnienia za rok 2017. Nagroda została przyznana już po raz szesnasty.

„Piotr Bosacki jest twórcą wszechstronnym. Jawi się nam jako konstruktor, kompozytor, poeta, filmowiec. W charakterystycznych dla twórcy filmach animowanych, opatrzonych sugestywną narracją, obecna jest refleksja filozoficzna cenna już na poziomie samej tylko literatury. Bosacki przy okazji należy do twórców konsekwentnie niekonsekwentnych. Łączy powagę z dowcipem, zmysłowość z abstrakcyjnością, minimalizm z bogactwem formy. Bez względu na to, czy tworzy film, rzeźbę, czy rysunek, ma w sobie coś z teoretyczki sprowadzającej świat do postaci aforyzmów. Chciałybyśmy uhonorować Piotra Bosackiego nagrodą im. Katarzyny Kobro za niezwykły zmysł językowy i poetycki” - uzasadniły swą decyzję jurorki kolejnej edycji konkursu, czyli: Katarzyna Kozyra (przewodnicząca), Aleksandra Chciuk, Izabela Gustowska, Katarzyna Józefowicz.

Piotr Bosacki urodził się 20 grudnia 1977 roku w Poznaniu. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia, studiował w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie obecnie wykłada na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Artysta należy do nieformalnej grupy artystycznej Penerstwo, był też członkiem nieistniejącego już zespołu Wojciecha Bąkowskiego - Kot. Jest kompozytorem, autorem filmów animowanych (które uznaje za swoje ulubione medium) oraz obiektów artystycznych, a także książek, mieszczących się między literaturą piękną i stosowaną.

W 2012 roku otrzymał Nagrodę „Arteonu”. Wiele z jego animacji nagrodzono na prestiżowych festiwalach filmowych, wyróżniano również jego kompozycje. Jest autorem m.in. „Zwojów” na smyczki i jednego na instrumenty dęte. Utwory oparł na jednej z tzw. sztuczek niderlandzkich stosowanych przez kompozytorów szkoły flamandzkiej (w XV i XVI wieku). Polega ona na tym, że kartę papieru z tekstem nutowym można czytać tak, jak została napisana, czyli od lewej do prawej, ale możemy również kartę odwrócić i czytać tekst pod światło, w odbiciu lustrzanym. Te same nuty można zatem wykonać według podstawowego zamierzenia twórcy, jak i w przebiegu wstecznym. Formy podstawowa i wsteczna mogą być też wykonywane równocześnie i tworzyć dwugłos.

Pomysłodawcą idei dorocznej Nagrody im. Katarzyny Kobro, wręczanej wybranemu artyście przez innych artystów, jest Józef Robakowski (wspólnie z Niką Strzemińską, córką Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego). Wyróżnienie, jak podkreślają organizatorzy, ma na celu uhonorowanie postaw artystów progresywnych i poszukujących.

Początkowo nagroda była przyznawana przez słynną Galerię Wschodnią, od 2011 roku organizatorem wydarzenia zostało Muzeum Sztuki. Laureatami nagrody z ubiegłych lat są: 2001 - Zbigniew Dłubak

2002 - Jürgen Blum-Kwiatkowski

2003 - Andrzej Dłużniewski

2004 - Krzysztof M. Bednarski

2005 - Teresa Murak

2006 - Krzysztof Wodiczko

2007 - Jerzy Lewczyński

2008 - Zbigniew Rybczyński

2009 - Andrzej Lachowicz

2011 - Zygmunt Rytka

2012 - Natalia LL

2013 - Cezary Bodzianowski

2014 - Robert Rumas

2015 - Jadwiga Sawicka

2016 - Karolina Wiktor.

Wczoraj, w soborze św. Aleksandra Newskiego w Łodzi, odbyła się również panichida w intencji Katarzyny Kobro.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto