Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na spotkanie z diabłem Borutą

Justyna Szymańska
W Łęczycy, niegdyś grodzie kasztelańskim, a obecnie centrum niewielkiego rolniczego regionu po drodze z Łodzi do Włocławka, zachował się zamek wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego po 1352 r. Rządy sprawuje tu Boruta - diabeł o kilkuset twarzach.

Mimo tego patronatu z piekła rodem, podobnie jak kiedyś, także i dziś wszystkie ważniejsze wydarzenia w mieście toczą się wokół warownej twierdzy. Warto zatem odwiedzić zamek królewski, który jest obecnie siedzibą muzeum. Wśród zbiorów na szczególną uwagę zasługują eksponaty archeologiczne i etnograficzne przedstawiające łęczycką sztukę ludową. Jednak najwięcej emocji wzbudza ogromna kolekcja rzeźb diabła Boruty.

Co ciekawe, muzealna kolekcja diabłów powstała dość przypadkowo. Blisko pół wieku temu trafiła tu cenna płaskorzeźba diabła Boruty. I to ona zainspirowała muzealników do zbierania cenniejszych rzeźb z wizerunkiem diabła. Dziś diabelskich figurek jest w muzeum kilkaset.

Łęczyca ma też żywego diabła, który pojawia się na ulicach przy okazji imprez masowych. Ostatnio pakt z diabłem podpisał Artur Kłoczko z Kielc, który podczas XV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wylicytował tytuł honorowego kasztelana zamku w Łęczycy.

Na łęczyckim zamku można oglądać również wystawę obrazującą życie szlachty łęczyckiej i ziemiaństwa w XVIII i XIX w. Powinien ją zobaczyć każdy, kto chce dowiedzieć się jak wyglądała codzienność przeciętnej, wielopokoleniowej rodziny w regionie łęczyckim, jakie noszono stroje i jak wyglądał wystrój chałupy wiejskiej w początkach XX wieku.

W warowni, która wznosi się nad Łęczycą, można też dobrze zjeść. Stara Prochownia, czyli restauracja urządzona na parterze domu starego, na dziedzińcu zamku królewskiego w Łęczycy przyciąga tłumy. W restauracji panuje niespotykany klimat. W ścianach osłonięte cegły XIV-wiecznej budowli. W piecu w obecności klientów przyrządza się smakołyki. Do tego wiekowe meble, ręcznie dziergane obrusy, a na ścianach zdjęcia Łęczycy i okolic. Na dziedzińcu odbywają się letnie przeglądy filmów.

- Z założenia miało być to miejsce, gdzie panuje prawdziwy łęczycki klimat - mówi Ireneusz Stańczyk, łęczycanin i właściciel restauracji. - Turyści przychodzą na zamek do muzeum, by dowiedzieć się czegoś o historii naszego grodu, a ja podaję im kawę...

Muzeum w Łęczycy czynne: wtorek - piątek 10 - 17; soboty, niedziele i święta 11 - 17. W poniedziałek muzeum nieczynne. Tel. (024) 721-89-97. Bilety: Ulgowe - 3 zł, normalne - 6 zł. W czwartki wstęp bezpłatny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto