Łódź nie będzie gościć cyrków na terenach należących do miasta.

(© Łukasz Kasprzak/archiwum Dziennika Łódzkiego)

W środę, 16 września łódzcy radni podjęli uchwałę, zgodnie z którą miasto nie będzie użyczało swoich terenów na występy cyrku, pokazy i wystawy z udziałem zwierząt.

Projekt uchwały uniemożliwiającej cyrkom korzystania z miejskich terenów przygotowali radni PO Bartosz Domaszewicz i Urszula Niziołek-Janiak. Ich zdaniem zwierzęta cyrkowe są zmuszane do wykonywania czynności niezgodnych z ich naturą, a tresura zwierząt jest oparta o psychiczną i fizyczną przemoc.

Cyrk ze zwierzętami nie będzie mógł wykorzystywać terenów miejskich na swoją działalność. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby właściciele prywatnych działek zezwalali cyrkom na lokalizację występów.

Uchwała przewiduje ponadto zakaz promocji i dystrybucji biletów w miejskich placówkach. Jak mówi Paweł Frańczuk z Fundacji Viva! Akcja dla zwierząt, zwierzęta cyrkowe przez 10 miesięcy są wożone ciężarówkami, bo tyle trwa sezon cyrkowy. - Sztuka cyrkowa jest piękna, ale w wykonaniu akrobatów, a nie zwierząt. Spektakle cyrkowe z udziałem zwierząt są pozbawione walorów edukacyjnych, a nawet mogą być szkodliwe w procesie wychowania - dodaje.

Uchwale sprzeciwił się Daniel Jakubczyk, który w europejskich cyrkach spędził 20 lat. Jak mówi, zwierzęta w cyrkach reprezentują gatunki hodowlane i nierzadko żyją w warunkach lepszych niż ludzie. - Kiedyś w Niemczech staliśmy 24 godziny na bocznicy. Artyści zostali bez prądu i wody, natomiast zwierzęta miały rozłożone stajnie i dostęp do światła i wody. Jeśli projekt przeciwko zwierzętom w cyrkach zostanie przyjęty, to będzie oznaczało koniec dla cyrków w Polsce - dodaje.

Autorzy uchwały przekonują, że zakaz nie dotyczy wystaw kotów i psów rasowych.

Czytaj też:

Fundacja "Viva" w Łodzi. Protestowali przed cyrkiem

Komentarze (14)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

tzw. homofob (gość) (NN)

kiedyś aby zobaczyć dziwaków to trzeba było kupić bilet do cyrku. Dzisiaj dzięki paradom sodomitów takie atrakcje mamy za darmo

Łodziak (gość)

Zamiast zwierząt będzie się teraz pokazywać radnych i posłów PO.Lepszego cyrku nie potrzeba !

BOLO (gość)

eko-pedały chcą decydować co mam oglądać. Wara wam zboczeńcy.
Po drugie - PO doprowadziło finanse miasta do katastrofy. Jakim prawem rezygnują z dodatkowego źródła przychodu z wynajmu? To niegospodarność i są na to paragrafy.

Ewa (gość)

A miejskie grunty to które np.Pl Wolnosci i Piotrkowska.Bo np na trenie Manufaktury to cyrk będzie mógł stanąć,lub tereny spółdzielni mieszkaniowych.Może to o to właśnie chodzi,żeby zarabiali znajomi królika.

Zwykły Polak (gość)

Kolejny "temat zastępczy" wymyślony przez lewackich "eko-pedałów". Zresztą "lewactwo" zostało stworzone po to, aby tworzyć tego typu tematy zastępcze i robić w ten sposób ludziom "wodę z mózgu" odwracając ich uwagę od naprawdę ważnych tematów. Owszem zwierzęta też są ważne i bardziej wypadało by zająć się zaostrzeniem kar dla tych co np. zakopią gdzieś żywcem psa, czy po pijaku wyj@bią go przez okno, o czym się nie raz słyszy i wyroki dla nich to zazwyczaj rok więzienia w zawieszeniu.

dsf (gość)

Należy jeszcze zakazać trzymania zwierząt w zoo. W końcu tam zwierzęta też cierpią, może nawet bardziej (wystarczy w łódzkim zoo zobaczyć w jakich warunkach są trzymane i poobserwować ich upośledzone zachowanie).

zrodla.org (gość)

Polecamy materiały edukacyjne na Dzień Cyrku bez Zwierząt:
http://www.ekokalendarz.pl/dzien-cyrku-bez-zwierzat-materialy-edukacyjne/

Komentator (gość)

Bzdura i tyle. A trzymanie zwierząt w domach bądź w Zoo to co to jest ? Są wolne ? NIE. A zwierzęta jakimi są ludzie a tym bardziej urzędnicy co bez karnie niszczą ludzi a nie są za to karani to jest dobre ? PO to coś co trzeba skasować na zawsze. Mam nadzieje że młode pokolenie będzie wyszukiwać jak SSmanów wszystkich tych POwiaczków. I karać!