Na co prezydent Łodzi chce wydać 6,2 mld zł?

md

Miasto Łódź złożyło w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego pakiet wstępnych wniosków o dofinansowanie inwestycji z nowej, unijnej perspektywy budżetowej na lata 2021-27. Ich wartość to 6,2 mld zł.
Na co Łódź chce przeznaczyć dotacje z UE w 2019 roku?

- Zaczęliśmy przygotowania do nowej perspektywy unijnej - mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (PO). - Chcemy zmieniać Łódź jeszcze bardziej, chcemy by była jak najlepszym miejscem do życia, a w kolejnej perspektywie chcemy zrealizować jeszcze więcej inwestycji za jeszcze większe pieniądze. Zaplanowaliśmy projekty za 6,2 mld zł. Ponad połowa tej kwoty obejmie inwestycje z planu dla osiedli.

Jakie konkretnie? Mają powstać nowe dojazdy do autostrad A1 i A2 oraz trasy ekspresowej S-14, planowana jest również modernizacja ul. Pomorskiej, przebudowa ul. Traktorowej wraz z parkingami, budowa kanalizacji i nowy asfalt na ul. Stare Złotno, przedłużenie Wojska Polskiego do ul. Zachodniej, nowa linia tramwajowa do Centrum Kliniczno - Dydaktycznego, nowa krańcówka na Kurczakach, modernizacja ul. Franciszkańskiej, przebudowa torowiska i budowa nowych przystanków na ul.Konstantynowskiej, remonty wiaduktów i integracja komunikacji miejskiej z Łódzką Koleją Aglomeracyjną i planowaną linią średnicową. Prezydent Zdanowska w czwartek zapowiedziała także o zakup nowych autobusów i tramwajów dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i system parkingów Park & Ride. Wartość inwestycji transportowych ma wynieść ponad 4 mld zł, z czego połowa to zadania z tzw. planu dla osiedli.

Prezydent zapowiedziała kontynuację rewitalizacji centrum, ale środek ciężkości w inwestycjach ma się przenosić w stronę osiedli. Będą remonty kamienic i ulic, budowy chodników, instalacja nowego oświetlenia i ławek, tworzenie nowych terenów zielonych, parków, skwerów, placów zabaw i boisk. Łącznie projekty związane z odnową centrum i osiedli Łódź zamierza zrealizować za miliard złotych, z czego 700 milionów warte są inwestycje osiedlowe.

Kolejna część to inwestycje poprawiające jakość środowiska. Chodzi m.in. o wymianę modernizację źródeł ciepła, kolejne przyłączenia do sieci centralnego ogrzewania i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Poza tym także planowana jest rozbudowa systemu odwodnienia miasta z elementami małej retencji oraz kontynuacja termomodernizacji budynków i rozwijanie zieleni miejskiej dzięki tworzeniu nowych terenów zielonych, a także rozbudowie tych już istniejących. Wartość tych projektów przekracza 500 mln zł. Natomiast suma inwestycji w plan dla osiedli ma wynieść 3,3 mld zł.

Perspektywa unijna 2021-27 będzie pierwszą, a której Polska z budżetu Unii Europejskiej otrzyma mniej pieniędzy, niż w poprzednich. Dlatego też unijne dofinansowania dla zgłaszanych przez samorządy będą niższe, na poziomie 50-65 proc. To zaś oznacza, że wkład własny budżetu Łodzi w zapowiadane przez prezydent Zdanowską inwestycje może wynieść 2-25 mld. zł.

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

10.02.2019, 14:54

pani zdanowska obiecala remont ul lodowej mam nadzieje ze dotrzyma slowa

07.02.2019, 10:02

na Śląskiej to nawet zebry nie są namalowane przy przystankach autobusowych

07.02.2019, 10:00

może by wykorzystaną ziemię z tunelu kolejowego do wybudowania stoku narciarskiego lub saneczkowego bo poprzednio ziemię z dworca zmarnowano

29.01.2019, 06:03

jeszcze niech poodkrywa rzeki z kanałów w centrum miasta i będzie jak w 19 wieku

28.01.2019, 21:15

Kiedy wymiana dobrego torowiska na ul. Rzgowskiej od Dąbrowskiego do Broniewskiego? Złodzieje i nieudacznicy z PO.

28.01.2019, 18:07

Wróblewskiego na odcinku Jana Pawła do Al.Politechniki to istny skansen, kocie łby i wystające stare szyny tramwajowe .Pytam się kiedy to zostanie zrobione??!!

28.01.2019, 09:37

Kiedy światła na ulicy Śląskiej ? Światła dla pieszych !!!!!!Tam po jednej stronie ulicy prawie nie ma chodnika . Tam jest większy ruch niż na Franciszkańskiej , Piotrkowskiej , itd
Przewidzieliście to planiści co się stanie z podrzędną ulicą przez którą " przebijają " się kierowcy
z Widzewa , od A1 oraz od strony Rzgowskiej potęgując ruch i korki .????

28.01.2019, 09:19

Gdybym dostawał za każde ominięcie dziury na Łódzkich ulicach jedną złotówkę
to uzbierał bym już na nową terenówkę by tych dziur nie omijać

28.01.2019, 08:33

Wszelkie te "prace drogowe" (czyt. kolejne rozpierduchy na mieście), którymi szczyci się nasza Hanusia, to wymagają przede wszystkim pieniędzy z kasy miasta. A ponieważ ich tam - podobno - nie ma, więc są dwa wyjścia:
1. dokręcić mieszkańcom miasta śrubę, i z ich kieszeni wyciągać coraz więcej (pod płaszczykiem np. zwiększonych opłat za wywóz śmieci);
2. zaciągać nowe kredyty u wszelkiej maści i jakości lichwiarzy.
I teraz pytanie: którą opcję - "fachowcy" - wybieracie?

28.01.2019, 08:09

A kanalizacja na Romanowie (ul. Rojna) !!!

27.01.2019, 23:25

Dlaczego Pani Prezydent nie chwali się rozpisaniem nowego przetargu i przesunięciu środków w kwocie prawie 20mln z remontów ulic na rozbudowę stadionu na kaliskim dla garstka zapaleńców?

27.01.2019, 21:06

Wiecej w ulice, aleje i obwodnice transdzielnicowe zeby biznes mogl sie rozwijac, a nie w woonerfy, ktore swieca pustkami. To nie podworza uliczne generuja przychody a przedsiebiorcy prowadzacy uslugi i handel. Tylko, ze do nich trzeba dojechac, zaparkowac bo inaczej ogranicza sie klientow do jednej przecznicy. Zastawicie wszystko lawkami, sralnikami, kwietnikami i slupkami to zostana puste lokale zabite dwchami z napisem do wynajecia.

27.01.2019, 15:33

A co z ulicą Denną ? Nie dość, że zwężona, to dziura na dziurze. Przejazd koszmarny.

26.01.2019, 17:37

Przebudowa fragmentu Traktorowej kilka lat temu skończyła się zamianą kilkunastu miejsc parkingowych na cztery! Niektóre osiedla na Teofilowie to masakra. Tereny należące do miasta są niezagospodarowane, nie odśnieżane, zaniedbane. Zamieniły się w dzikie , ohydne parkingi bez zieleni.

26.01.2019, 17:29

naustawiają ławek i stolików między blokami aby menty miały gdzie balować a zwykli ludzie nie spali całymi nocami

26.01.2019, 09:12

Ulica Krakowska to jest prawdziwy dramat.Jazda tam powyżej 30 km/h to jest mega ekstremalne przeżycie. Może ktoś z planujacychasłem te remonty wziął by to łaskawie pod uwagę.

26.01.2019, 09:04

A co z rozpadajaca się telefoniczną?

25.01.2019, 23:35

jak zwykle na bzdury...

25.01.2019, 16:53

Jeżeli się chce zrobić coś dla łodzian to: Naprawa ulic w mieście./Asfalt i chodniki,/ Ławeczki i inne duperele na końcu.Zlikwidować smrody z oczyszczalni ścieków i wysypiska śmieci.Zbudować parkingi przy cmentarzach bo one są wizytówką miasta na całą Polskę. Obecnie są w tragicznym stanie. Wybudować dla dzieci prawdziwe "wesołe miasteczko" z parkingami i restauracjami.To jest podstawowe sprawy a nie planować niezdefiniowanych programów. Spłacićdługi jakie miasto do tej pory zaciągnęło itp.,obniżyć stawki za wywóz śmieci. Zatrudniać fachowców a nie osoby z tzw. klucza lub przypadkowe.

25.01.2019, 13:49

A co ze smrodem przy lotnisku z wysypiska śmieci !!w upały czuć smród w mieszkaniach na Retkini, nie można otworzyć okna, bo czuć wymiociny!!to jest priorytet! Nie mówiąc o pasażerach, to ich pierwszy zapach po wyjściu z samolotu

25.01.2019, 13:45

Ważniejsze ławeczki, mniej uczęszczana Franciszkańska zamiast np Krakowska i Obywatelska i inne główne!?na nich można koło urwać, czy decydujący są aż tak krótkowzroczni? Najdziwniejsze skrzyżowanie m Armii Krajowej przy Maratońskiej jest niezgodne z przepisami, a zatrzymuje się ludzi za inne drobne naruszenia, brak konsekwencji!

25.01.2019, 13:02

czyli Niciarniana w dalszym ciągu jedyną opcją wydobycia się ze Stoków? brak mi słów

25.01.2019, 11:45

Poprawa jakości życia... dobre... To mówi kobieta, której ludzie dążą do wielkiej rozbudowy przetwórni śmieci w centrum miasta! ??? Już teraz gdy firma Remondis "wietrzy" hale, smród rozprzestrzenia się do 2km!

25.01.2019, 11:37

Sporo nowości na tefilowie ciekawe który ważny urzędnik tam mieszka. Mysle że za 10-15 lat teo zostanie zamkniętym gettem dla patologi😜

25.01.2019, 11:04

Nareszcie doczekałem się po tylu latach.Pomorska do naprawy! Tylko boję się trochę tego określenia modernizacja...bo nie wiem czy to będzie uliczny ogród i zwężenie ulicy od Placu Wolności do Kilińskiego czy DAJ PANIE BOŻE ! naprawa nawierzchni i pobocza od Krokusowej do Nowosolnej. Niestety to wszystko zależy od tego czy kolesie pani prezydent potrafią robić również remonty w tych swoich firmach czy tylko te tzw.woonerfy i rzeczy nikomu niepotrzebne.