Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Kinematrografii. Marcowy repertuar

JCh
Grzegorz Gałasiński
W marcu łódzkie Muzeum Kinematografii zaprezentuje między innymi filmy krótkometrażowe, obrazy portugalskiego reżysera Manoela de Oliveiry oraz produkcje Macieja Adamka

W Muzeum Kinematrografii marzec rozpocznie się pod hasłem filmów krótkometrażowych. Już 7 marca o godzinie 18. Kinematrograf zaprezentuje filmy krótkometrażowe o sztuce, kulturze oraz etnografii to temat ostatniej odsłony cyklu „Odkrywamy Oświatówkę”. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi.

W repertuarze między innymi: "Poeta na traktorze" (1974 r.), film opowiadający historię Stanisława Neumerta, rolnika piszącego wiersze oraz "Zwiernik" (1966 r.) ukazujący, z jakim przyjęciem wśród chłopów spotkała się zorganizowana na wsi wystawa sztuki współczesnej. Wstęp wolny.

Prześpij się na scenie kina Kinematograf w Łodzi

W czwartek, 16 marca o godz. 18 gościem Muzeum Kinematografii będzie Maciej Adamek. Przed spotkaniem zapraszamy na projekcję filmów: "Dwa światy" i "Konkurs". Rozmowa z reżyserem oraz filmy będą tłumaczone na język migowy.

Film "Dwa światy" – nagroda im. Aleksandra Kamińskiego za przezwyciężanie zagrożeń na 26. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu – opowiada historię Laury, zdającej egzamin szóstoklasisty. W swoim życiu codziennie zdaje jednak znacznie trudniejsze sprawdziany – kupuje węgiel, płaci rachunki, załatwia sprawy w ZUS. Jej rodzice są głuchoniemi i to właśnie ona jest na co dzień ich tłumaczem, jedyną szansą na normalne funkcjonowanie w świecie.

Bohaterkami filmu "Konkurs" są dziewczynki biorące udział w konkursie Mini Miss Polski. Film mniej koncentruje się na przebiegu samego konkursu, a bardziej na marzeniach dzieci biorących w nim udział. Najczęściej dotyczą one osiągnięcia sławy i zarobienia pieniędzy, co jest trochę zaskakujące u dzieci w wieku od 6 do 11 lat. Dokument nagrodzony na Festiwalu w 2003 roku.

Comiesięczne spotkania z dokumentem są zapowiedzią 27. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Wstęp wolny.

Orły 2017 w Kinematografie: przegląd polskich filmów z 2017 roku

Między 14 a 17 marca w KInematrografie będzie można obejrzeć retrospektywę filmów Manoela de Oliveiry, najpopularniejszego portugalskiego reżysera. Twórca zmarł w 2015 r. w wieku 106 lat. Jego dzieła były wielokrotnie nagradzane na prestiżowych festiwalach. Filmy wybrane do przeglądu przez dr. Jakuba Jankowskiego (Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego), prezentują mały wycinek z imponującego dorobku reżysera, ale wystarczający, aby zrozumieć nowatorską rolę Oliveiry w kolejnych epokach kina portugalskiego.

We wtorek, 14 marca (godz. 17) Muzeum Kinematografii zaprezentuje pierwszą realizację Manoela de Oliveiry – dokument pt. "Douro, Faina Fluvial" (Praca wre nad rzeką Douro) z 1931 r., pierwszą fabularną produkcję pełnometrażową – "Aniki-Bobó" z 1942 r. i "A Caixa" (Puszka) z 1994 r., zaskakującą komedię lawirującą pomiędzy fantazją a absurdem.

15 marca, w środę o godz. 19 będzie można zobaczyć dokument "Famalicão" powstały w 1940 r. oraz nagrodzony w Cannes film "Non ou a vã glória de mandar" (Non albo czcza chwała rządzenia) z 1990 r. Ironiczną "A Divina Comédia" (Boską komedię) z 1991 r. pokażemy w piątek, 17 marca o godz. 17.15.

Podróż filmową do Portugalii Muzeum Kinematografii przygotowało wspólnie z Instytutem Portugalskim oraz Filmoteką Narodową. Bilet 10/12 zł, karnet 30 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeziny.naszemiasto.pl Nasze Miasto