Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Murale - łódzkie pomniki PRL, cz. II

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Dziś przedstawiam kolejną część pomników PRL. Murale, które tutaj zobaczycie na pewno mijacie idąc ulicami śródmieścia, a teraz będziecie mieli szansę przyjrzeć się im bliżej. Stan grafik jest różny, ja przedstawiam te lepiej zachowane.

Kiedy szłam według uprzednio zrobionej mapki z lepiej widocznymi muralami, mijałam również te, o których wiedziałam, lecz po których pozostały już tylko cienie. Z sentymentem spoglądałam na te obdrapane mury - pamiątki popeerelowskich grafik, które teraz straszą nieestetyczną, nierówną szarością, uświadamiając nam upływ czasu i te wszystkie, zarówno materialne jak i mentalne zmiany.

 

Poniższe murale nie wyglądają jak za czasów swojej świetności, kolory płowieją, ich fragmenty odpadają z tynkiem. Grafiki stojące na straży pamięci PRL niszczeją na naszych oczach, i w zasadzie nie są niczym zastępowane. Łódzkie śródmieście oprócz odcieni szarości, która wzmaga poczucie brudu, nie mieni się kolorami. I choć mimo wszystko w Łodzi nadal jest sporo murali, to tych najlepszych, najbardziej finezyjnych i przyciągających wzrok już nie ma.

 

Ścienne grafiki wielkoformatowe zniknęły wraz z wyburzonymi budynkami, słabym tynkiem oraz pod warstwami farby. Nie ma już skręconego papierosa Krajowego Ośrodka Zwalczania Palenia Tytoniu, który ostrzegał przed zgubnym wpływem nałogu, marynarza Baltony, czarnego muralu w kolorowe grochy Otexu, reklamy Skórimpexu przy ul. Piotrkowskiej, w miejscu którego jest teraz nasze łódzkie graffiti. Zniknął Stomil popularyzujący gumowe obuwie, wraz z wielkim kaloszem, mural reklamujący nasze łódzkie ZOO, na którym widniały zwierzęta, jak i wiele innych barwnych malowideł.

 

To jeszcze nie wszystkie murale, jeśli macie w swoich "zbiorach" zdjęcia brakujących lub mijacie jakieś w drodze do szkoły, pracy czy też domu, prześlijcie na adres [email protected], z dopiskiem "pomniki PRL".

 

 

ul. Limanowskiego 22/ Zachodnia Tutaj mamy do czynienia z dwiema reklamami. Pierwsza to reklama Totalizatora Sportowego, która zachowała się w całkiem niezłym stanie. Widnieje na niej piłka futbolowa i coś w rodzaju tęczy. Druga zaś jest już prawie nieczytelna, częściowo przykryta współczesnymi reklamami. Niegdyś na całej ścianie widniała reklama "Świtu", pawilonu wielobranżowego.
ul. Struga 24 To reklama Stomil - Fagum, której część środkowa, na której znów widnieją napisy, była zamalowana. Pionowy bieżnik zaś pozostawał bez zmian. Na tej ścianie zazwyczaj wiszą reklamy, ostatnio była to wielka, zasłaniająca całość, reklama Manufaktury. Wcześniej były tam billboardy, wraz z którymi najprawdopodobniej zeszła farba, odsłaniając tym samym stary mural, którego napis brzmi: "bieżnikowanie opon".
ul. Pomorska 61/63 "ZPDz im. T. Duracza w Łodzi ul. Nowotki 65 Delta polecają...". Cały mural wraz ze szczegółami jest widoczny, utrzymał się w bardzo dobrym stanie.
ul. Kilińskiego 10 Mural "Społem", dosyć dobrze zachowany, aczkolwiek wypłowiały. Niestety aktualnie zobaczenie go w całej okazałości jest niemożliwe, jego większą część zasłaniają inne reklamy.
ul. Kilińskiego 18 Ten mural jest w na prawdę dobrym stanie. Świetnie kontrastuje zarówno z aktualnymi kolorami sąsiadujących budynków, jak i ich architekturą, dzięki której pionowe pasy wydają się być mniej monotonne.
ul. Kilińskiego 49 Cały mural w zasadzie w najlepszej kondycji nie jest, a połowę przykryły billboardy, jednakże dolne napisy są bardzo dobrze widoczne. Odsyłają one do sklepów mieszczących sie na terenie Łodzi i Pabianic. Tylko do jakich? Może ktoś z Was wie?
ul.ul. Kilińskiego 89 Mural informacyjny. Wskazuje na istniejącą do dziś Pocztę Główną. Napis jest w dobrym stanie, kolory dosyć intensywne, widoczny z daleka i jedynie w niewielkim stopniu zasłonięty billboardami.
ul. Kilińskiego 105 Mural dosyć specyficzny, gdyż w zasadzie aktualnie widać tutaj dwie grafiki. Niegdyś widniała tu reklama Dywilany, który został zamalowany inną grafiką. Całość jest jednak słabo widoczna i bardzo zniszczona.
ul. Kilińskiego 120 Tutaj mamy reklamę Zjednoczenia Przemysłu Dziewiarskiego i Pończoszniczego. U góry widnieje hasło: "Dla całej rodziny wyroby z dzianiny", po środku wielkie logo, które zawiera w sobie motyw igły do maszyny dziewiarskiej. Nieco mniej toporne znajduje się również przed dolnym napisem.

MMŁódź poleca:


MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto