Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Monografia dotycząca dziejów Pruszcza Gdańskiego i Powiatu Gdańskiego w latach II wojny światowej już gotowa [ZDJĘCIA]

Danuta Strzelecka
Fot. Danuta Strzelecka
Dzisiaj, w starostwie powiatowym została zaprezentowana książka „Pruszcz Gdański – miasto i powiat w latach II wojny światowej (1939 – 1945)”. Publikacja została przygotowana przez zespół naukowców i w dokładny, ciekawy sposób przybliża dzieje naszych małych ojczyzn, wchodzących w skład Powiatu Gdańskiego, w latach 1939 – 1945. Książki będą dostępne w szkołach i w bibliotekach.

Zgodnie z zapowiedziami, światło dzienne dziś ujrzała książka „Pruszcz Gdański – miasto i powiat w latach II wojny światowej (1939 – 1945)”. Pierwsze egzemplarze trafiły w ręce inicjatorów powstania tej publikacji, czyli starosty gdańskiego, burmistrza Pruszcza Gdańskiego, oraz wójtów: gminy wiejskiej Pruszcz Gdański, Trąbki Wielkie, Cedry Wielkie i Suchy Dąb.

- Trzy lata temu podjęliśmy taką inicjatywę, by opisać dzieje Pruszcza w okresie od rozpoczęcia II wojny światowej do jej zakończenia. W publikacji znalazło się również kilka epizodów sprzed i po wojennych. - mówi Stefan Skonieczny, starosta gdański.

- Jest to opracowanie pod redakcją prof. dr hab. Piotra Semkowa, który jako pracownik IPN miał duży wpływ na formę, jaka została spisana - dodaje starosta.- Są to materiały głównie historyczne, bo taka jest forma tego opracowania. Jest w niej wszystko, od pierwszych aresztowań we wrześniu 1939 roku, gdzie pierwszym więzieniem była Szkoła Podstawowa, która mieściła się w obecnym budynku Prokuratury, przy ulicy Wojska Polskiego 52 aż do Marszu Śmierci i pierwszych dni po wojnie, czyli w momencie kiedy powstał powiat i były powołane nowe władze. Jest tu dużo szczegółów, o których na pewno nasi mieszkańcy nie wiedzą. Ta książka powinna służyć im jako wiedza dotycząca tamtych lat.

Zobacz także: Finał powiatowego konkursu plastycznego "Dla Niepodległej - Piękny Powiat Gdański"

- Cieszę się, że mogliśmy uczestniczyć w tym projekcie - mówi Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie. - W 2013 roku odsłoniliśmy obelisk Marszu Śmierci. Dziś ta historia na Żuławach Gdańskich, to jest historia powojenna. Nie ma tego okresu wojennego, bo tych ludzi na tych ziemiach nie było w tamtym czasie. Ci, którzy mieszkają, to przybysze powojenni. Każda takie wydawnictwo wzbogaca naszą wiedzę.

Książka, przygotowana przez zespół naukowców pod redakcją prof. dr hab. Piotra Semkowa, oraz opatrzona recenzjami prof. dr hab. Bogdana Chrzanowskiego i prof. dr. Hab. Andrzeja Gąsiorowskiego, w dokładny i bardzo ciekawy sposób przybliża nam dzieje naszych małych ojczyzn, wchodzących w skład Powiatu Gdańskiego, w latach 1939 – 1945. W wydawnictwie pojawiają się też lokalni autorzy. Publikacja będzie dostępna w bibliotekach, szkołach. Promocja książki odbędzie się w listopadzie.

Zobacz: Narodowe Czytanie 2018, Pruszcz Gdański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto