Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mniej smogu w Łodzi i regionie. Stężenie pyłów nadal pozostaje groźne [WIDEO]

Matylda Witkowska
Dariusz Bloch/archiwum Polska Press
Smog nad Łodzią i całym województwem utrzymuje się wciąż w wysokim, niebezpiecznym dla zdrowia stężeniu. Władze Łodzi przekonują, że do 2022 roku sytuacja ma ulec znacznej poprawie.

Nad regionem łódzkim wciąż wisi smog. We wtorek, 10 stycznia, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wydał kolejny komunikat ostrzegający o zanieczyszczonym powietrzu, a władze Łodzi zaprezentowały „politykę antysmogową”.

Zobacz też: Łódzki alarm smogowy. Łódź i region w oparach smogu

W trzech miastach regionu w poniedziałek przekroczony został średni dobowy poziom pyłu, przy którym WIOŚ ma obowiązek informować o możliwości wystąpienia stanu alarmowego. W Radomsku pyłu o średnicy do 10 mikrometrów było 290 μg/m³, nieco tylko mniej od wynoszącego 300 μg/m³ poziomu alarmowego. W Piotrkowie Trybunalskim - 207 μg/m³, w Pabianicach 240 μg/m³, tak samo jak w Łodzi na al. Jana Pawła II - dokładnie 240 μg/m³.

Wczoraj sytuacja nieznacznie się poprawiła, choć jeszcze o godz. 4 rano poziom najbardziej niebezpiecznego pyłu PM 2,5 na łódzkim Widzewie ośmiokrotnie przewyższał dopuszczalny poziom.

Konferencję na temat walki ze smogiem zorganizował łódzki magistrat. W centrum Łodzi wciąż kilkadziesiąt tysięcy lokali nie ma centralnego ogrzewania. Dlatego powietrze w Śródmieściu jest bardzo zanieczyszczone. Ma to się nieco poprawić do 2022 r. po rewitalizacji kwartałów w centrum. Miasto z firmą Veolia, która dostarcza ciepło do łódzkich mieszkań, ma przy okazji podłączyć do sieci ciepłowniczej mieszkania w centrum. - Umożliwimy każdemu, kto ma nieruchomość w centrum podłączenie jej do sieci - mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Zastrzega jednak, że bez wsparcia finansowego rządu będzie to trudne, bo koszt przyłączenia lokalu to ok. 15 tys. zł.

17 stycznia problemem ma się zająć Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów i wypracować rekomendacje dla rządu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto