Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi łodzianie gośćmi programu Świat się kręci

Red.
Wiktor Byczkowski
Wiktor Byczkowski mat.prasowe
W programie "Świat się kręci" emitowanym w tvp1 we wtorek, 24 maja, gośćmi byli przedstawiciele łódzkiej młodzieży. Z Bartoszem Neską i Wiktorem Byczkowskim działającymi w TEDx Piotrkowska Street oraz youtuberem Igorem Szwęchem, rozmawiano o cechach charakterystycznych Pokolenia Z.

Panowie, jesteście podobno bardzo otwarci na świat. Mówicie wieloma językami, swobodnie poruszacie się w mediach społecznościowych, Internecie. Ale nie do końca jesteście przygotowani do życia w świecie realnym. Mówią o Was, że jesteście egoistami. Nie wiem czy to dotyczy Was personalnie, ale tak się mówi o Pokoleniu Z, które reprezentujecie i o którym chcemy porozmawiać. Czy zgadzacie się z takim opisem, który przedstawiłam?pyta prowadząca program Anna Popek.

Bartosz Neska: Ja uważam, że każda generalizacja jest szkodliwa. Jednak w każdej grupie znajdą się osoby, które w jakiś sposób zaprzeczą tej regule. Nie do końca jestem przekonany, jako przedstawiciel tego młodego pokolenia, czy jest to fair w stosunku do całej grupy tych ludzi.

Wiktor Byczkowski: Myślę, że niektóre z wymienionych cech występują wśród moich rówieśników. Ale nie jest to do końca trafny opis. Podpisuję się pod wypowiedzią Bartka, że my jesteśmy trochę szufladkowani.

_Zuzanno, Ty pracujesz z młodymi ludźmi, masz bardzo ciekawe projekty. Znasz tych ludzi
i wiesz jakimi są pracownikami i współpracownikami. Jak można określić to pokolenie? _–pyta Anna Popek.

Zuzanna Stańska:Pokolenie Z to młodzi ludzi dorastający w zupełnie innym świecie – w świecie nowych technologii. Nie istnieje dla nich życie bez komputerów, smartphonów i Internetu. Moim zdaniem przede wszystkim trzeba z nimi dużo pracować, tłumaczyć, rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To jest fajna grupa młodych ludzi, ponieważ są otwarci, bardzo szybcy, robią wiele rzeczy na raz. Ale z drugiej strony szybko się nudzą i to jest problem, dlatego trzeba im dawać wyzywania. Mówię to jak pracodawca, ale też jako osoba, która projektuje usługi dla takich osób, usługi muzealne.
Anna Popek:Jak wobec tego skupić uwagę na muzealnictwie ludzi, którzy mają po 20 lat?

Zuzanna Stańska:To jest duże wyzwanie dla takich instytucji, więc czasem musimy mocno pokombinować. Osobiście widzę dużą różnicę między swoim pokoleniem, a tym urodzonym po 93 roku. My mieliśmy inne problemy, troszeczkę w innych czasach żyliśmy. Ci młodzi ludzie żyją w totalnie innych czasach. Nie korzystają z bibliotek, nie lubią papierowych gazet i ręcznego pisania. Nie przywiązują się też do miejsca pracy. Odchodzą, jeśli nie spełnia ich oczekiwań.

_Pokolenie Z ma cudowne zalety. Ci młodzi ludzie są bardzo otwarci, potrafią wyszukiwać pomysły na całym świecie i wdrażać je po prostu bez żadnych kompleksów w życie. Ale zapytam jednak o ten egoizm, bo to jest rzecz dość trudna. Czy rzeczywiście możecie powiedzieć, że jesteście egoistami? _– pyta prowadząca program, Anna Popek.

Igor Szwęch: Bardziej bym patrzył na egoizm w taki sposób, że teraz bardzo skupiamy się na sobie. Obecnie panuje wielka moda na „selfie”, która szerzy miłość do siebie. To jest bardzo egoistyczne. Jestem youtuberem, ale staram się nie robić filmów o sobie, ale pokazuję świat z mojej perspektywy.

Bartosz Neska:Moim zdaniem egoizm ma wydźwięk negatywny. Chciałbym podkreślić, że trafniejszym określeniem jest egocentryzm, z którego zdecydowanie można wynieść więcej pozytywów, głównie chodzi o umiejętność funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Koncentracja na sobie, nie oznacza ignorancji wszystkiego innego: ludzi, rodziny, wartości. Dzięki niej potrafimy skoncentrować się na sobie, jesteśmy w stanie więcej się nauczyć, więcej doświadczyć, spróbować działalności w różnych obszarach.

Anna Popek:Egocentryzm jest świadomym przeżywaniem własnej osoby i możliwości, które ma na świecie. Chciałabym was zapytać o jeszcze jedną rzecz dotyczącą świata wirtualnego i mediów społecznościowych. Mówi się o Was, że jesteście trochę zagubieni, jak macie coś załatwić w świecie rzeczywistym to nie dajecie sobie z tym rady. Czy tak jest naprawdę?

Igor Szwęch: Wydaje mi się, że trochę jest w tym prawdy. Gdybym miał pójść załatwić kredyt albo naprawić cieknący kran, nie wiedziałbym jak się za to zabrać. Zawsze znajdę kogoś, kto zrobi to za mnie albo mi w tym pomoże.

Wiktor Byczkowski:Ja nie łączyłbym życia rzeczywistego z mediami społecznościowymi. Według mnie inne czynniki mają na to większy wpływ, na przykład nadopiekuńczość rodziców.

Bartosz Neska:Razem z Wiktorem działamy w TEDx PiotrkowskaStreet, w której zaprzeczamy temu, że młodzi ludzi żyją tylko w rzeczywistości wirtualnej. Nasze stowarzyszenie zajmuje się m.in. organizacją konferencji i wydarzeń, podczas których występują fajni i ciekawi ludzie, którzy przekazują różnego rodzaju idee. Jesteśmy otwarci na kontakty „face to face”, rozmawiamy z ludźmi, wchodzimy w interakcje w rzeczywistości, poznajemy nowe osoby i chcemy to robić.

Życzymy Wam sukcesów we wszystkich tych działaniach, które zamierzacie podjąć zakończyła program Anna Popek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto