Powodzeniem cieszą się w Łodzi nieduże mieszkania w blokach

Powodzeniem cieszą się w Łodzi nieduże mieszkania w blokach. Wiadomo: najtańsze (© Wiktor Sawiuk)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Nieruchomości w Polsce wciąż tanieją. Wrześniowe ceny były niższe o kolejny punkt procentowy w stosunku do sierpnia. Ceny nieruchomości w Łodzi spadają jeszcze szybciej. Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl pisze, że w październikowym wspólnym raporcie Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, mieszkania w Łodzi staniały, w porównaniu do sierpnia, o 1,6 proc.

W tempie szybszym niż średnia dla wszystkich miast spadają również ceny w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku. Zdaniem Marty Kosińskiej, trudno spodziewać się zmiany tej tendencji, mimo że zazwyczaj jesień jest dobrym okresem na rynku nieruchomości, w którym ożywia się popyt i zawartych zostaje wiele transakcji.

Co więcej, jak wynika z raportowych tabel, o ile spadek średniej ceny ofertowej w Łodzi wyniósł między sierpniem a wrześniem o 20 zł, to między wrześniem 2011 a wrześniem br. było to już 290 zł.

Dwa pokoje na topie

We wszystkich dużych miastach w ofercie najłatwiej znaleźć mieszkanie dwupokojowe. Lokale takie mają średnią powierzchnię 47 mkw. i stanowią 40,5 proc. podaży. Duży odsetek stanowią również mieszkania trzypokojowe - 34,5 proc. Kawalerki to około 12 proc. mieszkań wystawionych na sprzedaż. Niewiele - zaledwie 2,5 proc. - to duże mieszkania o powierzchni ponad 120 mkw, czyli pięciopokojowe i większe.

Najtańsze mieszkania - w grupie największych miast - znaleźć można w Łodzi, Opolu i Katowicach. W Opolu i Katowicach 6 procent mieszkań wystawiono na sprzedaż za mniej niż 3 tys. złotych za 1 mkw., w Łodzi jest to 7 proc. oferty. Niemal połowa łódzkich mieszkań (dokładnie: 48,9 proc.) miała cenę ofertową między 3 a 4 tys. zł za mkw. 36,4 proc. mieszkań wystawiono za ceny między 4 a 5 tys. zł za mkw., zaledwie co dwudzieste (5,1 proc.) kosztowało powyżej 5 a poniżej 6 tys. zł za mkw. Najdroższych (1,7 proc. w przedziale 6-7 tys. zł za mkw. i 0,9 proc. w przedziale 7-8 tys. zł za mkw.) więcej było Białymstoku, Opolu i Olsztynie.

W Katowicach wszystkie mieszkania wystawione na sprzedaż na www.szybko.pl we wrześniu kosztowały mniej niż 5 tys. zł za mkw.

Początek jesieni to dla rynku mieszkaniowego, przypomina we wspomnianym raporcie Marcin Jańczuk z Metrohouse & Partnerzy S.A., jeden zdwóch najlepszych transakcyjnych okresów w roku. Poszukiwania mieszkań zapoczątkowane w miesiącach wakacyjnych znajdują swój finał jesienią w postaci transakcji. Warto więc prześledzić, jak mają się ostateczne ceny transakcji na rynku wtórnym do pierwotnych ofert sprzedawców.

Zdrożała tylko Warszawa

W porównaniu do wrześniowego raportu, średnie ceny sprzedawanych na rynku wtórnym mieszkań spadły w sześciu z siedmiu obserwowanych miast. Najwyższe spadki widoczne były w Poznaniu (2,3 proc.). Nieco mniejsze proporcjonalnie spadki pojawiły się w Gdańsku (2 proc.), Krakowie (1,8 proc.) i Gdyni (1 proc.). We Wrocławiu i Łodzi średnie spadki były niższe od 1 proc.

Różnica między ceną ofertową i transakcyjną wyniosła w Łodzi, wg. obliczeń sporządzonych dla październikowego raportu Szybko.pl, Mterohouse i Expandera, jedynie 4,7 proc. co jest najmniejszym "utargiem" kupujących spośród największych polskich miast. Średnia cena kupowanego w Łodzi mieszkania wyniosła w okresie lipiec-wrzesień 2012 178.600 zł, czyli dużo mniej niż np. we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu lub Gdańsku i to w sytuacji, gdy średnia wielkość mieszkania kupowanego w tym czasie (50,6 mkw.) nie odbiegała wiele od innych miast.

Jedynym miastem, w którym ceny były wyższe niż przed miesiącem jest Warszawa. Powodem takiego niespodziewanego odwrócenia sytuacji jest zwiększony udział w transakcjach mieszkań o podwyższonym standardzie w najlepszych lokalizacjach.

Spośród analizowanych przez Metrohouse & Partnerzy S.A. miast szansę na zakup używanego mieszkania z dopłatą w ramach "Rodziny na swoim" mają klienci z Łodzi (limit ceny m kw. 3.736 zł) i Poznania (4.120 zł). W innych analizowanych miastach rozpiętości pomiędzy limitem dla programu a cenami transakcyjnymi są bardzo duże, co nie daje szans na oczekiwany przez wielu trend dostosowywania przez sprzedających cen do uwarunkowań programu.

Gdzie znaleźć najtańsze mieszkania?

Mieszkania w cenie poniżej 200 tys. zł są rzadkością w największych polskich miastach. Spośród siedmiu analizowanych miast tylko w Łodzi odsetek mieszkań w tej cenie wynosi 35 proc. W Poznaniu jest to co dziesiąte mieszkanie, w Krakowie co dwudzieste. Najgorzej jest w Warszawie, gdzie tylko 1 proc. mieszkań ma cenę wywoławczą niższą niż 200 tys. zł.

Takie mieszkania są jednak bardzo poszukiwane na rynku. Z analizy transakcji w okresie lipiec-wrzesień 2012 r. wynika, że udział mieszkań z segmentu do 200 tys. zł. w sprzedaży wynosi od kilkunastu aż do ponad 70 proc. Zachętą do zakupu mieszkań w cenie do 200 tys. zł jest, oczywiście, możliwość sfinansowania zakupu przy znaczącym udziale środków własnych lub przy niewielkim wsparciu kredytem. Mieszkania te są często nabywane na wynajem lub dla dzieci rozpoczynających wyższe studia.

Czytaj także

  Komentarze (7)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  ewa (gość)

  Rządy popaprańców doprowadzą że bedziemy sie bić o miejsca pod mostem, a w Łodzi tym bastionie PO nie ma nawet mostów więc mamy przechlapane. Oto tuskolandia

  Młody (gość)

  Co z tego jak i tak w tym chorym państwie uzyskać kredyt można tylko zarabiając 4000 - 5000 PLN ??!! Bez udziału rodziców w kredycie lub innego zabezpieczenia nie ma nawet co o nim myśleć...
  Pozwolę sobie jeszcze przypomnieć słowa premiera: "... skoro udało się w Irlandii - dlaczego ma nie udać się u nas...??"
  Oczywiście pozostał tylko żal i niespełnione nadzieje...

  padaka (gość)

  W mieście zwanym Uć za rządów PO wszystko będzie tanieć. Podziękujcie tym których wybraliście. Miasto pada to czemu się dziwić?