Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Łódzkiego jadą na podbój Niemiec

Agnieszka Jasińska
W Niemczech czeka praca m.in. dla dekarzy i pielęgniarek
W Niemczech czeka praca m.in. dla dekarzy i pielęgniarek fot. archiwum
Od niedzieli Niemcy otwierają dla nas rynek pracy. Oznacza to, że bez większego problemu będziemy mogli szukać tam zatrudnienia.

Niemieckie zarobki kuszą zarówno inżynierów, jak i pielęgniarki czy dekarzy. Za zachodnią granicą można zarobić nawet sześć razy tyle co w Łódzkiem. Nic dziwnego, że niektórzy mieszkańcy naszego regionu już pakują walizki.

- W tym momencie mamy oferty dla dekarzy, mechaników samochodowych i pielęgniarek. Liczymy na to, że wkrótce pojawią się oferty dla specjalistów z branży IT oraz dla opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych - mówi Katarzyna Wesoła, kierownik wydziału międzynarodowego pośrednictwa pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Łodzi.

Czytaj także: Nie było chętnych na łódzkie przystanie

I przestrzega wszystkich przed wyjazdami w ciemno oraz przed korzystaniem z podejrzanych ofert. - Nasze podejrzenia powinna wzbudzić umowa, która zawiera niepełne informacje. Jeśli na przykład nie ma dokładnego adresu firmy, a jedynie numer telefonu komórkowego. Zawsze powinniśmy sprawdzać też agencje pośrednictwa. Wszystkie potrzebne informacje i wykaz takich agencji znajdziemy na stronach Wojewódzkiego Urzędu Pracy - tłumaczy.

Do pracy w Niemczech wybiera się m.in. Krystyna Madej z Łodzi. - Nie zastanawiałam się długo - przyznaje. - W Niemczech mieszka moja przyjaciółka. Na początku zamieszkam u niej, ona też pomogła mi znaleźć pracę. Będę się opiekować starszą panią. Mam nadzieję, że uda mi się odłożyć trochę pieniędzy. W Łodzi pracowałam jako sprzątaczka, miesięcznie zarabiałam niecałe półtora tysiąca złotych. W Niemczech mam dostać cztery razy tyle.

Według Komisji Europejskiej, otwarcie niemieckiego rynku pracy 1 maja sprawi, że do pracy do Niemiec będzie wyjeżdżać 100 tys. osób rocznie, przy czym połowa to będą migranci z Polski. Natomiast z szacunków Polsko--Niemieckiej Izby Handlowej wynika, że na wyjazd do pracy w Niemczech może zdecydować się 250-400 tys. Polaków. Nie będzie to jednak nagła fala.

Zarobki za naszą zachodnią granicą uzależnione są od stanowiska, kwalifikacji i doświadczenia zawodowego. I tak pielęgniarka zarabia miesięcznie od 1900 do 2500 euro brutto, w zależności od kwalifikacji i doświadczenia. Natomiast piekarz czy cukiernik dostaje od 5,50 do 6,50 euro brutto za godzinę.

Niemieccy pracodawcy oferują zwykle zakwaterowanie. Oczekują znajomości języka niemieckiego lub angielskiego na poziomie co najmniej komunikatywnym.

Oferty pracy w Niemczech pojawiły się także w Biurze Karier na Politechnice Łódzkiej. Są to przede wszystkim oferty dla absolwentów - informatyków. Warunkiem jest znajomość dwóch języków: angielskiego i niemieckiego. Na studentów czekają oferty przy zbiorach owoców oraz pracy fizycznej.

Z danych agencji pośrednictwa pracy wynika, że najbardziej zainteresowane pracą w Niemczech są panie w wieku od 27 do 34 lat oraz od 48 do 64 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto