Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto zmieni nazwy 293 warszawskim ulicom

Katarzyna Korzeniecka
Plac Konstytucji to nazwa umowna - w dokumentach plac ten pozostał nienazwany
Plac Konstytucji to nazwa umowna - w dokumentach plac ten pozostał nienazwany Fot. Bartek Kosiński/Polskapresse
Gotowy już jest projekt uchwały, która ma zmienić lub dopiero nadać nazwy 293 warszawskim ulicom, placom i alejom. Część z nich nazwy nigdy nie miała, część dostanie nazwę skróconą lub rozszerzoną, a niektóre z nich - jak mówią urzędnicy - wręcz urągają zasadom polskiej pisowni.

Niewiele osób mieszkających na stałe w Warszawie zdaje sobie sprawę, że plac Konstytucji i plac Defilad nie są oficjalnymi nazwami - w rzeczywistości place te nie zostały nigdy formalnie nazwane. Urząd miasta planuje nadać im nazwy, podobnie jak rynkom Starego i Nowego Miasta. Nie było też podstaw prawnych do nadania nazw ulicom Mordechaja Anielewicza, Kubusia Puchatka, Adolfa Suligowskiego i Św. Marii Magdaleny, a także osiedlu Przyjaźń.

Urzędnicy tłumaczą, że potrzebne jest też ujednolicenie nazw ulic, które mają patronów.

- Dotychczas zapisywane były one (nazwy ulic mających patronów - przyp. red.) dowolnie, np. Mickiewicza, Adama Mickiewicza czy A. Mickiewicza. Postanowiliśmy to ujednolicić, wprowadzając dwa rodzaje nazw: zwykłą (Adama Mickiewicza) i skróconą (A. Mickiewicza) - mówi Jolanta Sasin, naczelnik Wydziału Nazewnictwa i Numeracji Porządkowej Nieruchomości.

W tym przypadku obowiązywać mają nadal obie nazwy, zarówno skrócona, jak i pełna, dzięki czemu nie będzie trzeba dokonywać zmian w dokumentach.

Poprawki w papierach będą jednak wymagać zmiany nazw tych ulic, które zostały nazwane niepoprawnie. Mieszkańcy ul. Szopena będą od chwili wprowadzenia ustawy w życie zapisywać jej nazwę jako Fryderyka Chopina, Bohaterów Ghetta - jako Bohaterów Getta, Barburki - jako Barbórki. Zmienione będa także nazwy innych ulic, które zostały zapisane z błędem: ul. Montarzowej (nowa: Montażowa), Ilrastej (Iglasta), Poprackiej (Popradzka), Gwieździstej (Gwiaździsta).

Urzędnicy rozważają jednak pomysł, by nowe nazwy ulic były wprowadzane do dokumentów dopiero przy ich okresowej wymianie.

Ulice mające za patronów postacie historyczne i zasłużone również zmienią swoje nazwy. Ulica Jana Olbrachta zmieni się w Jana I Olbrachta, Żwirki i Wigury we Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, Jana Pawła II w Papieża Jana Pawła II, Karola Chodkiewicza - w Hetmana Jana Karola Chodkiewicza. Według Ratusza skrócone formy nie są wystarczającym uhonorowaniem dla ważnych osobistości.

Źródło: Życie Warszawy

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto