(© arch. Polskapresse)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Od kwietnia z Urzędu Miasta Łodzi będzie można odbierać kupony na bezpłatną sterylizację i kastrację bezdomnych kotów. Każdy mieszkaniec Łodzi będzie mógł na własną rękę walczyć z bezdomnością zwierząt.

Z początkiem roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, która narzuca na gminy nowe zadania takie jak: sterylizacja i dokarmianie kotów dziko żyjących, czipowanie psów właścicielskich, usypianie ślepych miotów i pomoc zwierzętom poszkodowanym w wypadkach. Na te cele miasto przeznaczy około 500 tys. zł. Z usług będzie można korzystać od początku kwietnia.
 
Około 5 tys. zł miasto przeznaczy na karmę dla kotów, którą rozdzieli między łódzkie fundacje opiekujące się zwierzętami. Wolontariusze będą regularnie karmić dziko żyjące koty.
 
W każdej dzielnicy zostanie wyznaczona jedna lecznica, która będzie dokonywała bezpłatnych sterylizacji i kastracji dziko żyjących kotów. By wziąć udział w programie, wystarczy zgłosić się do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta przy ulicy Tymienieckiego 5 i odebrać kupony (jednorazowo można wziąć 3) uprawniające do bezpłatnego zabiegu. Koty należy wyłapać i zapewnić im transport do lecznicy na własną rękę. Z programu może skorzystać każdy mieszkaniec Łodzi, chętny pomóc bezdomnemu kotu.

Od 2008 roku Łódź prowadzi akcję bezpłatnej sterylizacji bezdomnych kotów. Początkowo była ona nadzorowana przez Wydział Gospodarki Komunalnej, od 2010 trafiła pod opiekę Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Z każdym rokiem po kupony zgłasza się coraz więcej mieszkańców. W 2008 roku wykonano 902 zabiegi, w roku 2009 – 942, 2010 – 1233 i 2011 – 1612.

Według szacunków Grzegorza Kaczmarka, inspektora WOŚiR, środki finansowe pozwolą na sterylizację około 250 kotów w każdej dzielnicy, co w sumie, pozwoli dokonać 1250 zabiegów w całym mieście.

Niebawem więcej informacji o pozostałych założeniach Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu ich bezdomności.

Komentarze (57)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

zuzka (gość)

ja nie wiem dokładnie, ale nie muszę, urzędnik "brażnowy" powinien wiedzieć. Dyrektorze Wrzos, co zmieniła ustawa w zakresie opieki gminy nad wolnozyjącymi? Wg mnie nic.
Zakazała tylko handlu nierasowymi.
Więc w czym opóźnia i utrudnia pracę nad sterylkami miejskimi?

xx (gość)

Przetarg jeszcze nie ogłoszony, wniosek dopiero poszedł do Wydzialu Zamówień Publicznych. Czyli znów czas leci....a przyroda nie czeka..
Czy naprawdę urzednicy chcą na zmusić do zaniezienia im kociąt na biurka?

xx (gość) (wnuczka)

Wiesz co, załatw w UMŁ interwencyjne sterylki w schronisku dla ciężarnych kotek, nie czekaj na kociaki, i dzown to którejś z tych grup po pomoc.

xx (gość) (wnuczka)

Ludzi z urzędu wyznaczonych nie ma, są tylko wolontariusze, pracujący i uczący sie podobnie jak Ty i Twoi Rodzice.
Ale skontaktuj się z którąs łódzką grupą - Kocia Mama, TOZ, ŁTOnZ, FFA Łódź, Straż dla Zwierząt, Kotylion, Viva!, maja klatki łapki i pewnie jakos pomogą. Telefony znajdziesz w necie..

wega (gość) (wnuczka)

Zgłoś się do którejś z fundacji dysponujących odpowiednim sprzętem. Jeśli kotki mogą być w ciąży, nie czekaj do kwietnia, może być za późno :( chyba, że chcecie z babcią uśpić ślepe mioty po narodzinach. Dobrze, że chcecie organiczyć rozród kotów!

Jolabuk5 (gość)

Karmiciele już alarmują, że kotki biegają w ciąży. Za miesiąc będzie za późno, pojawią się kocięta. Jeśli jeszcze nie maprzetargu, to na jego rozstrzygnięcie trzeba będzie czekać conajmniej miesiąc. I powtórzy się sytuacja z ubiegłego roku -mnóstwo kociąt, którym UMŁ domu nie zapewni, powiększenie stada dzikich kotów, których populację z takim trudem się ogranicza. Należy NATYCHMIAST uruchomić akcję interwencyjnych sterylizacji w schronisku! Natychmiast - bo każdy tydzień, kazdy dzień, to kolejne kotki, które zdązą urodzić niechciane kocięta.