Artykuł sponsorowany

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Od dłuższego czasu w mediach oraz w środowisku ubezpieczeniowym rozgorzała dyskusja na temat możliwości wynajmu pojazdów zastępczych na koszt OC sprawcy.

Od pewnego czasu zachodzą znaczne zmiany w tej sprawie – mówi Tomasz Bernaciak przedstawiciel firmy Transpost S.A.. Poprzez media oraz Rzecznika Ubezpieczonych społeczeństwo coraz bardziej uświadomione jest o prawach jakie mu przysługują.

Mimo to klienci rzadko korzystają z takiej możliwości:
- Niestety, ten problem wynika z dotychczasowych praktyk jakie stosowały towarzystwa ubezpieczeniowe. Mimo obowiązywania przepisów prawa, które stoją w tym przypadku po stronie poszkodowanych, nikły procent uprawnionych uczestników kolizji decyduje się na wynajem pojazdu zastępczego w ramach istniejących możliwości. Stoją za tym obawy, czy ubezpieczyciel wypłaci pieniądze, czy mnie jako osobie indywidualnej taki pojazd przyznają przysługuje.

W taki razie, kto może liczyć na pojazd zastępczy de facto opłacony przez ubezpieczyciela sprawcy?
- Pojazd zastępczy w świetle obecnych przepisów przysługuje każdemu poszkodowanemu - bez względu na to czy prowadzi działalność gospodarczą, czy jeździ samochodem okazyjnie do sklepu lub do kościoła.

Jak długo można wynajmować pojazd na koszt OC sprawcy ?
- Przepisy przewidują, że z pojazdu zastępczego możemy korzystać praktycznie od chwili powstania szkody przez cały uzasadniony czas niezbędny do przywrócenia naszego pojazdu do stanu sprzed szkody. Należy tu jednak zwrócić uwagę aby z naszej strony, czyli poszkodowanego, zachować należytą dbałość. Należy niezwłocznie zgłosić szkodę i możliwie nie przedłużać wynajmu po naprawie naszego uszkodzonego pojazdu.

Czy ubezpieczyciel może nam wskazać gdzie i jaki pojazd można wynająć? Czy muszę szukać identycznego?
- W przypadku szkód z OC sprawcy, ubezpieczyciel nie może wskazywać nam jaki pojazd mamy wynająć, do jakiej kwoty i z jakiej wypożyczalni. Jako poszkodowani, mamy prawo wynająć inny pojazd niż ten który uległ uszkodzeniu, wskazane jest jednak aby wynajmowany pojazd był klasy zbliżonej do naszego. Transpost S.A. posiada szeroką flotę pojazdów, poczynając od niedużych osobówek poprzez pojazdy dostawcze do 3.5 t, skończywszy na pojazdach ciężarowych, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie.

Na rynku łódzkim jest wiele wypożyczalni samochodów, czym wyróżnia się Transpost S.A. od innych?
- Nasza firma od wielu lat działa w Polsce. Łódź jest kolejnym miastem, w którym otworzyliśmy nasz oddział. Z naszej wieloletniej praktyki wnioskujemy, że klienci w wyniku powstania szkody, często są bezradni wobec nagłej utraty możliwości korzystania ze swojego auta. Zawiłe przepisy oraz mnogość pułapek prawnych powoduje, że rezygnujemy z dochodzenia swoich racji. Dlatego Transpost S.A. wychodzi naprzeciw tej sytuacji i pomaga klientom w wynajęciu pojazdu zastępczego.

Czy poszkodowany ponosi dodatkowe koszty w przypadku gdy zdecyduje się na wynajem pojazdu w Transpost S.A.?
- Wynajęcie pojazdu z OC sprawy nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami ze strony poszkodowanego. Klienci Transpost S.A. zwolnieni są z kaucji, zaś wszelkie formalności wobec ubezpieczyciela, wykonujemy we własnym zakresie.

Jak można się skontaktować z Transpost S.A.? Gdzie was można znaleźć?
- Działamy w Łodzi przy ulicy Srebrzyńskiej 14. Ofertę można znaleźć na naszej stronie internetowej
www.wypozyczalnia.transpost.com.pl
tel: 508 033013
e-mail: tbernaciak@transpost.com.pl
Kliknij, aby zobaczyć jak do nas trafić.

Czytaj także

  Komentarze (10)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  KazimierzP (gość)

  W podobnej sytuacji skorzystałem z autka z OC sprawcy w wypożyczalni Panek. Obsługa była wzorowa, pracownicy rzetelni i nie poniosłem kompletnie żadnych kosztów za całość sprawy. Wzorowe rozwiązanie.

  zastepczeAUTO.pl (gość)

  podstawowym prawem jest art.13 § 3 ustawy z dnia 22 maja 2003 o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK w którym zapisane jest że zakład ubezpieczeń zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania w wysokości powstałej szkody. Oczywiście obowiązują również inne zapisy Kodeksu Cywilnego jak art.361 § 1 i 2 k.c., art.363 § 1 k.c., art. 436 k.c..
  zastepczeAUTO.pl posiada również swoją kancelarie odszkodowawczą gwarantując w pełne zabezpieczenie wynajmu i odzysk należności gdyby T.U. nie zechciało pokryć kosztów wynajamu.

  Erick (gość)

  Atrakcyjna cena i możliwość rezerwacji przez stronę internetową. Podstawienie samochodu pod wskazany adres. Po 4 dniach mogłem oddać auto w innym oddziale. Kaucja również niska.

  Bartek (gość)

  Akurat z tej wypożyczalni korzystałem tylko z panek sa, ale na tych samych zasadach czyli bezgotówkowo i to jest najlepsze rozwiązanie. Nie w naszej gestii leży ubieganie się o zwrot kosztów co czasem może przynieść straty. Podpisałem stosowne dokumenty i odebrałem samochód. Zero stresu i martwienia się czy ubezpieczyciel sprawcy zapłaci czy nie to był już nie mój problem.

  marcin_k (gość)

  Łodzianin (gość) 2012-10-23 11:45

  "Ciekawe ze na stronie firmy jest czarno na bialym podana kwota kaucji dla kazdego auta, a w arykule napisano ze kaucji nie pobieraja.
  Dezinformacja?"
  Przecież jest napisane że dla klientów wynajmu z OC SPRAWCY nie pobierana jest kaucja, czytaj dokładnie, a kaucja jest pewnie jak ktoś "normalnie" chce wypozyczyc

  UMzWCvK (gość)

  "Stoją za tym obawy, czy ubezpieczyciel wypłaci pieniądze, czy mnie jako osobie indywidualnej taki pojazd przyznają przysługuje. "

  Łodzianin (gość)

  Ciekawe ze na stronie firmy jest czarno na bialym podana kwota kaucji dla kazdego auta, a w arykule napisano ze kaucji nie pobieraja.
  Dezinformacja?