Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mecenas Ewa Juszko - Pałubska z Piotrkowa bohaterką wystawy „Adwokaci w Służbie Ojczyźnie” w Gdańsku

kw
Mecenas Ewa Juszko - Pałubska z Piotrkowa bohaterką wystawy „Adwokaci w Służbie Ojczyźnie”  w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Mecenas Ewa Juszko - Pałubska z Piotrkowa bohaterką wystawy „Adwokaci w Służbie Ojczyźnie” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. mat. Adwokatura Polska/biuro prasowe NRA
Mecenas Ewa Juszko - Pałubska z Piotrkowa bohaterką wystawy „Adwokaci w Służbie Ojczyźnie” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Mecenas Ewa Juszko - Pałubska z Piotrkowa bohaterką wystawy „Adwokaci w Służbie Ojczyźnie” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Ewa Juszko - Pałubska, piotrkowska mecenas, odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności, która w latach 80-tych ubiegłego wieku broniła działaczy podziemnej „Solidarności” w procesach politycznych, jest jedną z bohaterów wystawy „Adwokaci w Służbie Ojczyźnie” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Piotrkowianka wzięła także udział w uroczystym otwarciu ekspozycji.

MECENAS EWA JUSZKO - PAŁUBSKA DŁUGO WALCZYŁA O SPRAWIEDLIWOŚĆ DLA SIEBIE
Wernisaż wystawy odbył się 9 czerwca - ekspozycja, pokazywana w ramach 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej, będzie czynna do 31 października.

Wystawa składa się z pięciu części: „W niepodległej Polsce”, „II wojna światowa”, „Po wojnie – stalinizm”, „Adwokatura w PRL” oraz „W wolnej Polsce” i prezentuje sylwetki adwokatów walczących o niepodległość, a potem o prawa i wolności obywatelskie.

- Zamiast chwały i zaszczytów przyszły represje wobec całego społeczeństwa i wobec naszej grupy zawodowej, to jednak nie powstrzymało adwokatów od wykonywania swoich obowiązków i od bycia blisko społeczeństwa - tak o trudnych czasach w latach komunistycznej Polski mówił podczas otwarcia wystawy Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. - Potem przyszły lata 70-te i 80-te, w których adwokaci również stawali obok społeczeństwa. Jan Olszewski, Edward Wende, Jacek Taylor, Anna Bogucka-Skowrońska i inne postacie z naszego zawodu. To co jest niezwykle istotne i godne podkreślenia: niezależnie od poglądów politycznych, od światopoglądu, adwokaci i adwokatura zawsze stali przy społeczeństwie.

Ewa Juszko-Pałubska, jako jedyna z piotrkowskiej palestry, broniła oskarżonych w procesach politycznych.

W 1984 roku, po sfabrykowanym procesie, trafiła do więzienia za płatną protekcję - SB nakłaniała 150 klientów adwokatki, żeby złożyły obciążające ją zeznania. Sąd skazał ją natomiast na 4 lata m.in. za przyjęcie... 1 kg cukru, kostki masła i butelki winiaku. W zamian piotrkowska mecenas miała rzekomo np. załatwić wyjście z zakładu psychiatrycznego.

Żeby ubiegać się o zwolnienie warunkowe po dwóch latach, rozwiodła się z mężem.

W 2009 roku Ewa Juszko-Pałubska otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto