W środę, 10 czerwca ulicą Piotrkowską przemaszerowała manifestacja pracowników Wojskowych Zakładów nr 1 w Łodzi. Protestujący domagali się pozytywnego dla Łodzi rozstrzygnięcia przetargu na śmigłowce dla polskiego wojska.

Pracownicy WZL nr 1 przemaszerowali od placu Wolności do budynku Urzędu Miasta Łodzi. Domagali się pozytywnych rozstrzygnięć w sprawie śmigłowców Caracal dla polskiej armii. Airbus Helicopters, producent Caracali, miałby ulokować swoje inwestycje m.in. w Łodzi.

Delegacja załogi WZL nr 1, złożyła u wojewody list do premier Ewy Kopacz. Na marszu pojawili się także przedstawiciele władz Łodzi, m.in. prezydent Hanna Zdanowska i część radnych.

Czytaj też:

Airbus Helicopters będzie prowadzić działalność przemysłową w Łodzi

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (23)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

edr (gość)

Ja uważam, że nam ten Airbus w Łodzi jest bardzo potrzebny. Łódź ma właściwie najgorszą sytuację gospodarczą w Polsce. W związku z tym potrzebujemy czegoś ekstra, żeby to miasto ruszyło. Warszawa ruszyła po wojnie, bo rząd zarządził masową odbudowę zbombardowanych kwartałów, Poznań wyraźnie wzmocnił swoją pozycję bo przed wojną państwo zarządziło tam organizację targów międzynarodowych. Przecież Łódź też powstała dzięki temu, że w 19w. dzięki Rembielińskiemu zarządzono, że Łódź ma być miastem fabryk Włókienniczych.
Jeżeli stracimy Airbusa to jakie są jeszcze szanse, że Łódź kiedykolwiek się podniesie?
Zauważcie, że jeżeli chodzi o to czy Caracal jest ok to zdecydowany sprzeciw wyrażają tylko ludzie niechętni rządowi bądż zakładom WZL. Trudno się spodziewać po takich ekspertach fachowej opinii.

eset (gość)

Dobromił, ty się zastanów co ty chcesz robić. Czy chcesz przedstawić rzetelne info nt kwestii wyboru śmigłowców czy po prostu nawrzucać na rząd. Bo tak to jesteś takim typowym zacietrzewionym dziennikarzyną gryzipiórkiem i te wszystkie twoje info są niewiele warte bo są przesączone nienawiścią/niechęcią do PO i trudno uważać je za merytoryczne. Jeżeli już przedstawiasz jakieś info to powinieneć dać chyba link di źródła. Jak chcesz być ekspertem to nie powinno cię ani PO ani PiS. Powinieneś być ponad to.

Dobromił (gość)

Poparcie dla Platformy Obywatelskiej szybciej spada niż poziom wódki w butelce alkoholika.

PLATON (gość) (Dobromił)

Masz nie żle zrypany łeb trzeba było pacanie przeczytać to co ja napisałem wszystko jest do sprawdzenia a ty tylko masz klapki na oczach , zacznij myśleć jeśli jeszcze cię na to stać i nie pisz mi o PO bo ty chyba Pisior jesteś co bałwanku

Dobromił (gość) (PLATON)

Napisałem w sposób obszerny i czytelny informację o śmigłowcach bojowych. Temat omówiłem w kilku aspektach, jednak osoby z ptasim móżdżkiem jak ty nie są w stanie NICZEGO zrozumieć.

Komorowski i PO po przegranych wyborach też ma pretensje do całego świata, tylko nie do siebie. Słyszałem w radiu wypowiedź wysokiego działacza PO, który stwierdził, że średni szczebel działaczy zawiódł gdyż nie potrafili dotrzeć z informacją do społeczeństwa o olbrzymich zasługach rządu PO dla kraju!
Totalna paranoja z poplątaniem.
Wy w PO NICZEGO nie jesteście w stanie zrozumieć; ty jesteś jak Niesiołowski, który potrafi jedynie ziać jadem nienawiści i wszystkim ubliżać.

wiropłatomaniak (gość)

Co za różnica gdzie będę pracował. Najważniejsze są odpowiednie kwalifikacje. Ja staż zaliczyłem właśnie w Airbus Helicopters 10 lat temu i przeprowadzić się do łodziaczków taż mogę by zobaczyć co oni potrafią. Moja obecna załoga przynajmniej połowa też zna francuski, angielski i rosyjski więc wolał bym ich bo wiem że wszyscy znają się na rzeczy. A tak osobiście to bardziej podoba mi się Radom bo z tego co już się zorientowałem o Łodzi że będą robić to co robią czyli dozbrajanie. Więc nie wiem po co to zamieszanie...

Dobromił (gość)

Dla PLATONA. :)
Działacz z Platformy Obywatelskiej przyznał się do łapówki.
Jeszcze ciepłe.

http://niezalezna.pl/67915-dzialacz-po-przyznal-sie-do-lapowki

PLATON (gość)

Normalnie człowieka rusza jak słyszy taki bełkot na temat tych śmigłowców.Przetarg wygrał najlepszy śmigłowiec w stawce.Nowy śmigłowiec ma zastąpić M8 czyli duży śmigłowiec transportowy wielozadaniowy który operuje w drugiej lini frontu ale nie zawsze.Najbliższym gabarytowo śmigłowcem do Mi8 jest Airbus Helicopters H225 natomiast AW-149 ze Świdnika wystawia do przetargu wiropłat o gabarytach naszego Sokoła PZL W-3 więc pytam sie poco nam następny Sokół pod inną nazwą skoro już go posiadamy? dlaczego AugustaWestland nie wystawił do przetargu swojej większej propozycji jak AW-101 to jest śmigłowiec na miarę MI-8 więc dlaczego nie wystartował w przetargu ? co do Sikorski S-70 Mielec wystawia śmigłowiec goły bez uzbrojenia gabarytowo nie dużo większy od PZL W-3 Sokół uzbrojenie do niego trzeba osobno dokupić więc wzrosną koszta ja się pytam skoro wiedzieli jaki duży śmigłowiec potrzebujemy dlaczego nie wystawili do przetargu Sikorsky CH-53E Super Stallion który to posiada rampę z tyłu kadłuba która to jest w takich gabarytowo wiropłatach bardzo potrzebna do szybszego załadunku i rozładunku przypomnę że Mi8 posiada taką rampę.I na koniec powiem tak lepiej mieć 3 zakłady które montują śmigłowce jak 2 z punktu strategicznego państwa

Dobromił (gość)

A teraz PO powinna podziękować swojemu działaczowi ukrywającemu się pod ksywą PLATON za ciągnienie mnie za język. Dzięki temu napisałem o kręceniu lodów przez PO.
Nic dziwnego, że PO przegrała mając takich działaczy jak PLATON.

Dobromił (gość)

W uzupełnieniu.
Zgodnie z umową ostateczna decyzja odnośnie zakupu śmigłowca bojowego ma być podjęta w listopadzie br. Są już informacje, iż obecny rząd ( Platformy Obywatelskiej ) tę decyzję chce przyspieszyć i podjąć ją jeszcze PRZED wyborami parlamentarnymi.
Pytanie za tysiąc punktów.
Dlaczego rząd PO chce przyspieszyć podjęcie tej bardzo ważnej i bardzo kosztownej decyzji?
Czy Ktoś się domyśla? :):):):):):)

Dobromił (gość) (BOLO)

Przeczytaj uważnie całość.
Jedynie całość ukazuje w b. dużym skrócie temat, dlatego tyle czasu poświęciłem na wpis. Polecam ostatnie zdanie pkt 7. o obecnej modernizacji armii.

Dobromił (gość)

cd.
6. Czas użytkowania.
Czas użytkowania śmigłowców jest przewidziany na ok. 25 lat. W tym czasie resurs maszyn wymaga wymiany części i podzespołów. Tego nie wolno obejść!
Koszt wymienionych części wyniesie ok. 7. KROTNĄ wartość ceny zakupu śmigłowca!
Te części w przypadku BlackHawka byłyby produkowane w Polsce, fabryka by się rozwijała, ludzie by mieli pracę a podatki płynęłyby do polskiego budżetu.
7. W tej sprawie wypowiadali się publicznie pułkownicy i generałowie Wojska Polskiego!
O innych sprawach odnośnie modernizacji polskiej armii dokonywanej przez rząd Platformy Obywatelskiej nie będę się wypowiadał - włosy dęba na głowie stają!

P.S. Dyletanci stawiający minusy nie są w stanie zakrzyczeć strasznej prawdy.

BOLO (gość) (Dobromił)

Dobro, co do zwolnień pracowników to tani populizm. Fabryka zatrudnia ludzi bo ma W TEJ CHWILI zamówienia i je realizuje, a nie zatrudnia bo mgliście ma szansę na wygranie kolejnego przetargu. Jeśli nie wygrali przetargu to normalnie kontynuują prace i nie zatrudniają nowych pracowników. Jakby wygrali to mają do wykonania obecne prace + do wyprodukowania kolejne śmigłowce więc zatrudnią nowych. Teraz po prostu zatrudnienie nie zwiększy się. Nikt nie zatrudnia pracowników przed wygraniem przetargu, żeby pracownik siedział i bąki zbijał.

Dobromił (gość)

cd.
4. Produkcja.
Bardzo źle jest odbierany kraj, który mając własną produkcję zakupy dokonuje za granicą. Przyszli kontrahenci tracą zaufanie do polskiej broni i jest ją bardzo trudno sprzedać za granicę.
5. Zatrudnienie.
- brytyjsko-włoski koncern produkujący AW149 zainwestował bardzo duże pieniądze w Świdniku,
- Amerykanie zainwestowali w Mielcu,
- dzięki ww. inwestycjom polskie fabryki nie tylko nie upadły a ludzie nie stracili pracy ale POSIADAJĄ NOWOCZESNĄ TECHNOLOGIĘ PRODUKCJI. Dzięki temu są konkurencyjne i mają przyszłość. Oczywiście inwestorzy zagraniczni mieli nadzieję, że Polska zamówi u nich broń dla swojej armii,
- ze względu na bardzo krótki okres realizacji kontraktu, koncern francuski NIE JEST W STANIE wybudować fabryki w Polsce/ w Łodzi. Z ww. powodów w Polsce będą mogły być produkowane TYLKO podrzędne, proste i tanie części i podzespoły do Caracali!
- w efekcie wygranego przetargu przez Caracala, w Mielcu i Świdniku już rozpoczęto zwalnianie pracowników. Zwolnienia są w toku!
cdn.