(© belchatow.pl)

Marian Sobutkowski, założyciel LKS Stomil Bełchatów, propagator kolarstwa, działacz sportowy i Honorowy Obywatel Miasta Bełchatowa nie żyje. Miał 80 lat.

Marian Sobutkowski, wybitna postać bełchatowskiego sportu zmarł 16 listopada w wieku 80 lat.

Marian Sobutkowski był rodowitym bełchatowianinem i ze swoim miastem związał swoje całe życie. Urodził się w 1937 roku. Pokochał sport, a przede wszystkim kolarstwo. Gdy miał 21 lat zaczął startować w wyścigach. Jak sam mówił, nie był wybitnym kolarzem, dlatego szybko zsiadł z roweru i zaczął organizować klub. Choć jego podopieczni zaczęli startować już wcześniej w wyścigach, to oficjalnie klub, wówczas pod nazwą LZS Bełchatów (dziś Ludowy Klub Sportowy "Stomil" Bełchatów) powstał w 1962. Marian Sobutkowski był trenerem, wychowawcą młodzieży, działaczem, mechanikiem. W jego komórce mieścił się klubowy magazyn. Później do sekcji kolarskiej dołączyły jeszcze sekcje tenisa stołowego i szachów. Na początku lat 80. ubiegłego wieku zorganizował w Bełchatowie ośrodek przygotowań olimpijskich dla kolarzy. Był organizatorem wyścigów, w tym Wielkiej Nagrody Bełchatowa i Memoriału Henryka Łasaka, które odbywają się do dziś.

W 2010 roku Marian Sobutkowski obchodził półwiecze swojej działalności w sporcie. Został za nią uhonorowany odznaczeniami państwowymi, w tym Krzyżem Oficerskim i Kawalewrskim Orderu Odrodzenia Polski oraz odznaczeniami niższego szczebla. Zebrał setki nagród i wyróżnień. W 2006 roku odebrał tytuł Zasłużony dla Powiatu Bełchatowskiego, a w 2010 roku został Honorowym Obywatelem Miasta Bełchatowa.

Uroczystości pogrzebowe Mariana Sobutkowskiego odbędą się we wtorek, 21 listopada o godz. 13 na cmentarzu w Bełchatowie.

Z regionu

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

tuziemiec (gość)

Marian Sobutkowski był nie tylko entuzjastą i propagatorem kolarstwa. Przy LKS istniały też sekcje szachowa i tenisa stołowego. Z bełchatowskiego klubu wyszło wielu wspaniałych kolarzy w tym uczestników słynnego wówczas Wyścigu Pokoju. Sport to była Jego pasja! Był świetnym organizatorem wielu imprez w tym ogólnopolskich, potrafił zgromadzić odpowiednie na ten cel środki finansowe, doskonale układała Mu się współpraca z zakładami pracy. Ta współpraca owocowała dofinansowaniem Klubu, użyczaniem samochodów na imprezy, zatrudnianiem doskonałych kolarzy. Wiele lat współpracowałem z Marianem jako członek Zarządu Klubu. Cześć Jego pamięci!

R.I.P.7736 (gość)

Wspaniały pasjonat sportu. Wszędzie było Go pełno. Wielu z nas będzie wspominać tego człowieka z rozrzewnieniem... GKS Bełchatów