Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Manufaktura na weekend 25, 26, 27 stycznia. Ferie w Manufakturze

(kac), Manufaktura
arch. Polskapresse

Frankowski radzi jak „Jeździć szybko”

Mówią o nim motoryzacyjna encyklopedia, polski Clarkson. O samochodach wie wszystko. Na spotkaniu w Empiku w Manufakturze 29 stycznia o godz. 17:00 Piotr Frankowski podzieli się doświadczeniami i przedstawi swoją książkę.

Jeździł setkami wyjątkowych aut, nierzadko istniejących w jednym egzemplarzu. Pisze o samochodach od 21 lat, był redaktorem naczelnym miesięczników „Motor” i "Top Gear Polska". Niedawno premierę miała jego książka „Jeździć szybko” i to właśnie na jej temat rozmawiać będzie w niedzielę (29.01) o godz. 17:00 z gośćmi Empiku w Manufakturze.

W swojej książce - niemal motoryzacyjnej encyklopedii - Frankowski dzieli się doświadczeniem zdobytym w różnych sytuacjach drogowych. Zachęca czytelników do analizowania własnej techniki jazdy. Pisze o tym, jak pokonywać zakręty i serpentyny, jak dostosować jazdę do warunków: deszczu, bocznego wiatru, śniegu i lodu. W swego rodzaju motoryzacyjnym przewodniku znaleźć można informacje dotyczące jazdy z dużą prędkością, hamowania, przyspieszania i uślizgu. Autor odpowiada też na pytania o prowadzenie starego samochodu czy wpływ elektroniki na styl i bezpieczeństwo jazdy. „Jeździć szybko” jest obowiązkową lekturą dla każdego, dla kogo samochód to coś więcej niż tylko zwyczajny środek transportu.

Muzeum Fabryki ma już pięć lat

To tutaj śpiewa Dolores – stuletnie zabytkowe krosno. Tutaj młodsi czy starsi poznają historię Łodzi i fabrykanckich fortun. Tutaj, w Pamiątkarni, można znaleźć nietypowe łódzkie souveniry. Muzeum Fabryki kończy pięć lat i z tej okazji w weekend zaprasza łodzian na urodzinowe atrakcje.

Muzeum Fabryki w Manufakturze zostało otwarte 25 stycznia 2007 roku. Powstało, żeby zachować pamięć o miejscu, w którym Izrael Poznański stworzył swoje tekstylne imperium, a które przez dziesięciolecia dawało pracę tysiącom łodzian. Z okazji swojego jubileuszu, w najbliższy weekend Muzeum Fabryki wszystkich odwiedzających częstować będzie urodzinowymi cukierkami. Ale to nie wszystko. Wszyscy, którzy w urodzinowy weekend kupią bilet do Muzeum będą mogli wziąć udział w "wystawach demonstrowanych" czyli obejrzeć uruchomione zabytkowe krosna i wziąć udział w prezentacji dodatkowych innych dawnych fabrycznych urządzeń, takich jak waga czy motak. Muzeum zaplanowało też pokazy filmów o fabryce i Łodzi: "Florczakowie" i "Niedziela w Łodzi".

Na urodzinowy weekend Muzeum przygotowało też wystawę retrospektywną plakatów do wydarzeń, które zostały tu zorganizowane w czasie minionych pięciu lat.
Przez pięć lat działalności Muzeum odwiedziło ponad 170 tysięcy osób. Tylko podczas ubiegłorocznej Nocy Muzeów Muzeum Fabryki odwiedziło 4,5 tysiąca osób. Ale nie tylko od święta muzeum ma się czym pochwalić. Jego codzienność to nie tylko przybliżanie historii Łodzi i miejsca, w którym się znajduje, to także bogata oferta wystaw czasowych, działań artystycznych i edukacyjnych. Te ostatnie, mają szczególne miejsce w ofercie Muzeum, w 2011 roku wzięło w nich udział aż 6,5 tysiąca dzieci. Również w ubiegłym roku Muzeum rozpoczęło weekendowe warsztaty dla całych rodzin. Z kolei rozciągnięty w czasie projekt „Drzewa Przeszłości” jest cyklem spotkań, warsztatów dla osób poszukujących łódzkich korzeni - historii miasta, ale i swoich przodków, to również cykliczne wycieczki piesze śladami rodziny Poznańskich.

Od 2008 roku Muzeum ma swój internetowy odpowiednik, czyli tzw. Wirtualną Fabrykę. Jest to wyjątkowa, rozbudowana animacja komputerowa przedstawiająca byłe zakłady Izraela Poznańskiego w Łodzi i obecnie największy zrewitalizowany kompleks budynków fabrycznych w Europie - Manufakturę. Ale tylko na miejscu, w Muzeum można poczuć ducha dawnej fabryki i wsłuchać się w melodię wygrywaną przez zabytkowe stuletnie krosna Dolores, Mietka, Stefana i Ziutę.

Pięciolecie to dobry moment, żeby przypomnieć postaci, bez których Muzeum z pewnością nie powstałoby. Warto tu wspomnieć przede wszystkim Mirosława Nizio – projektanta, znanego również z pracy przy tworzeniu Muzeum Powstania Warszawskiego, Ksenię Modrzejewską-Mrozowską - kurator wystawy, odpowiedzialną za jej opracowanie merytoryczne, Mieczysława Michalskiego - ostatniego dyrektora Polteksu i Leszka Sośnickiego - zmarłego w 2007 roku konsultanta Manufaktury przy tworzeniu Muzeum, pierwszego przewodnika Muzeum Fabryki, który przez 40 lat pracował w Polteksie.

Muzeum Fabryki kończy pięć lat i wypracowało już sobie renomę na kulturalnej mapie miasta, ale nie ma zamiaru usiąść na laurach. Powołuje do życia nową przestrzeń działań kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych - „Fabrykę po godzinach”.

Szermierka w rotundzie

Szermierka to niezwykle szlachetny sport, który wymaga nie tylko kondycji fizycznej i odwagi, ale też sprytu i finezji. Będzie się można o tym przekonać podczas pokazów walk i zabaw w niedzielę 29 stycznia w godz. 14:00-19:00 w rotundzie galerii handlowej Manufaktury.

Szermierka jest dyscypliną o długiej tradycji - na wszystkich nowożytnych igrzyskach olimpijskich miały miejsce zmagania szermierzy. Ze wszystkich rodzajów broni, którą rozgrywa się zawody - szabla, szpada i floret - to właśnie szabla, którą walczyć będą zawodnicy w Manufakturze uchodzi za najbardziej dynamiczną, najszybszą i najbardziej widowiskową.

Organizator pokazów - klub szermierczy Dragon Łódź zaprezentuje jak wygląda prawidłowa postawa szermiercza, jak ważna jest praca nóg i na czym polegają wypady, odbicia czy zasłony. Mistrzowie fechtunku opowiedzą o szermierce, stosowanych w niej rodzajach broni i klubie, w którym trenują. Nauczą chętnych podstawowych szermierczych komend (postawa szermiercza, naprzód, trafiony), które na zawodach wydaje się w języku francuskim.

W pokazach w różnych kategoriach wiekowych zmagać się będą zarówno panowie, jak i panie. Przewidziane są także pojedynki par mieszanych. Będzie można zobaczyć jak wygląda profesjonalny aparat szermierczy wyposażony w elektrykę dzięki czemu przy trafieniach zapalają się światła, a także z czego składa się pełny strój szermierczy. Kamizelka, plastron, spodnie, skarpety, buty szermiercze, rękawica, maska i szabla to standardowe wyposażenie, w wersji profesjonalnej dochodzi jeszcze kamizelka elektryczna i kable, a szabla i maska są inne niż w stroju treningowym.

Na oglądaniu widowiskowych pojedynków jednak się nie skończy. Wszyscy, którzy będą mieli ochotę spróbować swoich sił w sztuce fechtunku będą mogli bez obaw wziąć udział w zabawie. Dla początkujących przyszłych szermierzy przygotowano sprzęt treningowy oraz plastikowy – zupełnie bezpieczny przeznaczony dla dzieci, który nie wymaga specjalnego stroju ochronnego.

Ferie z Manufakturą

Dzieciaki niecierpliwie czekają już na ferie zimowe. Niezależnie od pogody ferie z Manufakturą na pewno będą udane. Kinderplaneta, Grakula, Eksperymentarium, Arena Laser Games, Stratosfera i Muzeum Fabryki zadbają o to, by było ciekawie i żeby każdy znalazł coś dla siebie.
W Manufakturze podczas ferii będzie można odpocząć od nauki i szkolnej rutyny, ale jednocześnie porobić coś ciekawego. Nie zabraknie też okazji, żeby spróbować czegoś nowego, a przede wszystkim dobrze się bawić. I właśnie na zabawę ze specjalnymi zniżkami zaprasza Kinderplaneta i Grakula. W Experymentarium czekają na feriowiczów dwa turnusy chińskich półkolonii. „Koronę ziemi” będzie można zdobyć w Stratosferze, a do Muzeum Fabryki warto pójść na „Taneczne wagary”. Przez całe ferie na odpoczywających od szkolnych trudów czeka też lodowisko na rynku.

Taneczne wagary i węzełek dla Sherlocków
Muzeum Fabryki organizuje w te ferie „Taneczne wagary” czyli zajęcia ruchowe połączone z nauką elementów tańców polskich. Zajęcia przeznaczone dla najmłodszych są bezpłatne. Warsztaty będą organizowane w Muzeum dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki czyli 31.01., 2.02., 7.02. oraz 9.02. o godzinie 12:00. Spotkania przygotuje oraz poprowadzi Stowarzyszenie Kulturalne Zespołu Pieśni i Tańca „Poltex”. Ci, którzy nie lubią tańczyć też mogą odwiedzić Muzeum Fabryki. Na małych Sherlocków czekać będzie „Węzełek” czyli zestaw zagadek i szarad dotyczących dawnej fabryki Poznańskiego. Wystarczy zapytać o niego w kasie. W planach są także: warsztaty ekologiczno-artystyczne.
Rezerwacja: 42 664 92 93,[email protected]

Półkolonie z nauką i zabawą
Półkolonie zimowe w Centrum Nauki Experymentarium przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-13 lat. Pod okiem doświadczonych animatorów dzieci mogą nauczyć się sztuki chińskiej kaligrafii, wziąć udział w ciekawych interaktywnych zajęciach tematycznych czy zmierzyć się na laserowej arenie. W ramach półkolonii - bez dodatkowych opłat - dzieci odwiedzą też Centrum Wspinaczkowe Stratosfera, Muzeum Fabryki, czy lodowisko. Terminy turnusów: 30.01-03.02 (I turnus) oraz 06.02-10.02 (II turnus). Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-15:00. Tydzień turnusowy został podzielony na tematyczne dni. I tak poniedziałek będzie dniem Chin – dzieci obejrzą wystawę Chiński Smok i Armia Terakotowa Cesarza Qin, a także film o tematyce chińskiej. Później nauczą się składać smoki i jeść pałeczkami, a także podstaw chińskiej kaligrafii. Wtorek będzie dniem z Muzeum Fabryki i nauką tkania, a w czasie gier terenowych i podchodów na terenie Manufaktury najmłodsi poznają historię dawnego imperium Poznańskiego. Środa będzie dniem gier edukacyjnych i planszowych oraz zabawy na lodowisku.
Czwartek będzie dniem odkryć, dzięki wystawie Tajemnice Fizyki. Półkoloniści rozwiązywać będą zagadki logiczne, wezmą udział w turniejach wiedzy i warsztatach interaktywnego poznawania świata. Nie zawiodą się też dzieci lubiące sportowe aktywności, bo właśnie piątek będzie dniem sportu. Tego dnia uczestnicy półkolonii odwiedzą ściankę wspinaczkową i laserową strzelnicę.
Cena za cały turnus wynosi 320 zł, pojedyncze zajęcia kosztują 80 zł. W przypadku zapisu na półkolonie dwojga dzieci lub jednego na oba turnusy koszt jednego turnusu to 300 zł. W cenie półkolonii uwzględniony jest jednodaniowy obiad
Zapisy: 42 633 52 62/ 44 632 76 04, [email protected].

Indianie i piraci
Sala zabaw Kinderplaneta przygotowała specjalne rabaty. W okresie ferii bilet na cały dzień kosztować będzie 30 zł, a dodatkowo do takiego biletu dla każdego dziecka przygotowano niespodziankę. Jeśli cały dzień beztroskiej zabawy to jednak za długo, za 15 zł będzie można pobrykać przez dwie godziny - wtedy bilet należy wykupić do godz. 12:00. Od południa do godz. 18.00 animatorki Kinderplanety poprowadzą tematyczne zajęcia z maluchami: zaplanowano tydzień indiański i piracki. Specjalna oferta czeka także na grupy zorganizowane i opiekuna, który w ramach poczęstunku dostanie gratis kawę lub herbatę. Kino 5D dla grup to 5zł/dziecko za seans. Wszystkie oferty obowiązywać będą od poniedziałku do piątku. Rezerwacja: tel. 42 6303360, [email protected]

Zdobądź Koronę Ziemi
Dla dzieci i młodzieży do lat 15 Centrum Wspinaczkowe przygotowało zabawę „Korona Ziemi w Stratosferze”. Zawody wspinaczkowe są zupełnie bezpieczne, przeprowadzone pod okiem wykwalifikowanych instruktorów i przez nich asekurowane. Celem zabawy jest zdobycie czterech szczytów z Korony Ziemi w Stratosferze – każdemu szczytowi odpowiada jedna, odpowiednio oznakowana ścianka wspinaczkowa. Podczas wspinaczki nie można jednak odpaść ze ściany i jednego dnia można zaliczyć tylko jeden szczyt. Zabawa trawa od 30 stycznia do 12 lutego 2012. Przez cały ten czas uczestnicy mogą gromadzić szczyty potrzebne do zdobycia Korony Ziemi. Wszyscy feriowicze, którzy w tym terminie skompletują 4 szczyty, otrzymają Dyplom Zdobywcy oraz karnet na 3 wspiny. Koszt zabawy: 1 wspin 6 zł, 3 wspiny 14 zł, 6 wspinów 24 zł. Cena obejmuje wstęp do Centrum Wspinaczkowego, wypożyczenie sprzętu oraz opiekę instruktora. Informacje: Rafał Mockałło 660 462 966, [email protected].

Grakula
Grakula zaprasza wszystkie dzieciaki na ferie zimowe z kręglami. Od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18 jedna gra kosztować będzie tylko 4 zł. Promocja obowiązuje dzieci i młodzież do lat 16. Warto spróbować tej dyscypliny, która od kilku lat z powodzeniem zdobywa w Polsce coraz większe rzesze zwolenników. Pewnie dlatego, że jest znakomitym połączeniem zabawy, rekreacji i sportu, może być znakomitą odskocznią od nielubianego przez tak wiele dzieci wu-efu. Instruktorzy kręgielni zapewniają, że dołożą wszelkich starań, aby czas spędzony w kręgielni okazał się niezapomnianą, pełną wrażeń przygodą. Rezerwacja: tel. 42 630 40 52

Walcz jak kot w butach
Dobry pomysł na czas wolny to również kino. Cinema City w Manufakturze będzie mieć w ferie sporo propozycji dla najmłodszych. Mocne pozycje w repertuarze dla młodych widzów to niewątpliwie „Alvin i wiewiórki 3”, odświeżona w 3D wersja klasycznej baśni „Piękna i bestia” oraz „Kot w butach 3D”. I właśnie z tym ostatnim tytułem wiąże się dodatkowa propozycja kina na ferie. Cinema City zaprasza do poznania tajników wspaniałej sztuki fechtunku. Bezpłatne lekcje i pokazy Klubu Szermierczego Dragon Łódź odbywać się będą w holu kina na pierwszym piętrze. Mogą wziąć w nich udział wszyscy, którzy odwiedzą kino IMAX Łódź w pierwszym tygodniu ferii. Szermiercze warsztaty odbywać się będą od poniedziałku do piątku (30.01-3.02) w godzinach 14:00-16:00, a w sobotę i niedzielę (4-5.02) między 11:00 a 16:00. Do udziału w treningach nie są potrzebne wcześniejsze zapisy.

Snowpark w Manufakturze

Stok w samym centrum miasta? Czemu nie? Manufaktura przygotowuje niespodziankę dla wszystkich miłośników jazdy na nartach i snowboardzie. Już w poniedziałek na cały tydzień (30.01-05.02) rynek przeobrazi się w snowpark, który gościć będzie czołowych polskich freestylowych narciarzy i snowboardzistów.
Będzie to największa tego typu impreza w Polsce. Zazwyczaj podobne wydarzenia przeznaczone są tylko dla jednej z dyscyplin i odbywają się w górach na stokach narciarskich. Jednak tym razem tygodniowe święto narciarzy i snowboardzistów odbędzie się w centrum Łodzi. Na rynku Manufaktury zbudowana zostanie specjalna konstrukcja, która pełnić będzie funkcję snowparku. Od poniedziałku do czwartku (30.01- 02 .02) w godzinach 10:00-22:00 wszyscy chętni narciarze i snowboardziści będą mogli spróbować swoich sił, pozjeżdżać ze sztucznej, ośnieżonej górki czy spróbować ewolucji na poręczach.

W piątek rozgrzewka przed głównym konkursem, czyli mniejsze zawody w formie tzw. jamu. Ci, którzy zaprezentują najciekawsze tricki mogą liczyć na drobne upominki.

Główne zawody "Frozen Street Main Contest”, w których wezmą udział czołowi zawodnicy z całego kraju, odbędą się w sobotę 4 lutego. Od 10:00 oglądać będzie można przejazdy eliminacyjne w kategorii Freeski oraz Snowboard, a o 16:00 przyjdzie czas na przejazdy finałowe. Później, o 18:30 zawodnicy popiszą się swoimi najlepiej wypracowanymi i najbardziej widowiskowymi sztuczkami w konkurencji Best Trick. Na 20:00 zaplanowano ogłoszenie wyników i rozdanie nagród.
Zawodom na rynku Manufaktury towarzyszyć będą pokazy filmów narciarskich oraz snowboardowych znanych producentów, a także imprezy w klubach mieszczących się na rynku. W piątek o godz. 20:00 projekcja filmów Level 1 „After Dark” oraz Forum „Vacation" w kinie Cinema City oraz impreza dla wszystkich pasjonatów sportów zimowych w klubie Paparazii. W sobotę najlepsi freestylowi narciarze i snowboardziści spotykają się w klubie Fever. Na zakończenie wydarzenia jeszcze przez jeden dzień (w niedzielę do 22:00) będzie można do woli korzystać z ustawionego na rynku specjalnie przygotowanego snowparku.

/informacja prasowa Manufaktury/

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto