18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Mamy atuty, trzeba je wykorzystać

Artykuł sponsorowany
Rozmowa z Markiem Mazurem, przewodniczącym Sejmiku Województwa Łódzkiego

Już niemal 7 lat kieruje Pan pracami Sejmiku Województwa Łódzkiego. Czy przez te lata coś się zmieniło w funkcjonowaniu naszego regionalnego parlamentu?

- Sejmik to wielka szkoła samorządu. Tu radni decydują o najważniejszych kwestiach związanych z rozwojem naszego regionu. Gdy po raz pierwszy zostałem wybrany na przewodniczącego sejmiku, obiecałem sobie, że będę się starał godzić różne racje, dbał o dobre imię sejmiku, kładł nacisk na kompromis i współpracę. Myślę, że wiele z tych planów udało mi się wprowadzić w życie i w efekcie zostałem ponownie wybrany na tą zaszczytną funkcję. Do dzisiaj trzymam się tych zasad, więc w tym obszarze funkcjonowania sejmiku niewiele się zmieniło. Jeśli zaś chodzi o zmiany czysto techniczne, pamiętam, że gdy zacząłem kierować sejmikiem, nie było żadnego sprzętu do głosowania, a wybrani radni osobiście liczyli głosy. Bardzo to spowolniało procedowanie i sesje były znacznie dłuższe. Dzisiaj dysponujemy nowoczesnym, elektronicznym systemem głosowania a sesja jest relacjonowana na żywo w internecie. Tego typu transmisje wprowadziliśmy jako pierwsi w Polsce - jesteśmy zatem awangardą jeśli chodzi o transparentność.

Wiele się mówi o wzrastającej roli samorządu terytorialnego - zwłaszcza szczebla wojewódzkiego - w inspirowaniu wzrostu gospodarczego i walki z kryzysem. Czy samorząd województwa posiada narzędzia do efektywnego wpływania na rozwój ekonomiczny regionu?

-Samorząd wojewódzki odgrywa obecnie kluczową rolę w gospodarce regionu. Jest nie tylko dysponentem środków publicznych, ale także inwestorem. Kolejne, proinwestycyjne budżety napędzają gospodarkę, a nowe inwestycje - zwłaszcza w infrastrukturę - znacząco wpływają na podniesienie jakości życia mieszkańców. Ale to nie wszystko. Stawiamy także na marketing terytorialny, chcemy w sposób nowoczesny i profesjonalny pokazywać wyjątkowość naszego regionu. Ma to ogromne znaczenie dla potencjalnych inwestorów zagranicznych, którzy chcą angażować swoje środki w regionie dobrze skomunikowanym, pełnym świetnie wykształconych ludzi, atrakcyjnym turystycznie i z bogatą, niebanalną kulturą. Posiadamy wszystkie te atuty, trzeba je tylko odpowiednio zaprezentować. Konkurencja pod tym względem jest niezwykle silna, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.

Wspomniał Pan o konkurowaniu na płaszczyźnie międzynarodowej. Jak zatem wyglądają relacje województwa łódzkiego z innymi regionami europejskimi. Czy samorząd może prowadzić coś na kształt polityki zagranicznej?

- W Europie dochodzi do głosu pogląd, że instrumenty tradycyjnej dyplomacji tracą stopniowo na znaczeniu. We współczesnym świecie, charakteryzującym się nieskrępowaną wymianą informacji, ludzi i idei, z możliwościami jakie daje globalna sieć internetowa, dyplomacja wielu krajów (np. Szwecji) skłania się raczej ku wyznaczaniu kierunków i organizowaniu ram dla nieskrępowanej współpracy między poszczególnymi społeczeństwami. Ogromna tu rola samorządów. Województwo łódzkie posiada umowy partnerskie z kilkunastoma europejskimi regionami i aktywnie na tym polu współpracuje. Zdobyte w tym wymiarze współpracy doświadczenia, procentują już na wszystkich niemal płaszczyznach: od gospodarki, poprzez handel, badania naukowe, kończąc na kulturze i edukacji.

Często podkreśla Pan rolę kultury w dzisiejszym świecie. Jaka jest według Pana rola samorządu w inspirowaniu rozwoju kulturalnego regionu?

W wielu dziedzinach województwo łódzkie startowało z gorszej pozycji niż większość polskich regionów, nie dotyczyło to jednak kultury. W tym obszarze nigdy nie mieliśmy się czego wstydzić, a wręcz przeciwnie - powinniśmy być dumni z bogactwa kulturalnego naszego regionu. Chciałbym podkreślić, że mówię tu zarówno o kulturze ludowej, jak i niezwykle oryginalnej, inspirowanej sztuką współczesną, tradycji kulturalnej Łodzi. Trzeba zdać sobie sprawę, że kultura to najszybciej rozwijająca się gałąź gospodarki, wpływająca na rozwój kreatywności, innowacyjności oraz generująca miejsca pracy m.in. w przemysłach kreatywnych. Samorząd województwa ma świadomość wagi rozwoju życia kulturalnego i wciąż inwestuje w jednostki kultury oraz wspiera wydarzenia artystyczne. Przykładem może być tu ukończony remont Teatru Wielkiego w Łodzi - drugiej największej w kraju sceny operowej i jednej z największych w Europie, a także zakończenie renowacji łódzkiego Muzeum Sztuki, z unikalną na skalę światową Salą Neoplastyczną. Kultura to nasz największy atut, a we współczesnym świecie w szybkim tempie wzrasta jej znacznie.

Wśród wyróżnionych Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Łódzkiego najwięcej jest właśnie osób związanych z działaniami na rzecz rozwoju kultury…

- To kolejny dowód na wzrastające znaczenie tej gałęzi życia społecznego. Sejmik Województwa Łódzkiego przyznał te prestiżowe odznaczenia Marianowi Pięgotowi - wybitnemu animatorowi kultury z Uniejowa, Marii Duszce - cenionej poetce oraz Towarzystwu Salezjańskiemu z Lutomierska, którego przedsięwzięcia kulturalne promieniują na cały region. Wśród wyróżnionych jest ksiądz arcybiskup Władysław Ziółek, którego zasługi, również na rzecz kultury, są nie do przeceniania. Listę uhonorowanych Odznaką dopełnia wybitny przedstawiciel nauki - profesor Bogusław Kaczmarek, uznany w całej Polsce ekonomista oraz śp. Stanisław Olas - postać, która wywarła ogromny wpływ na rozwój województwa łódzkiego we wszystkich niemal dziedzinach życia. Przyznając te odznaczenia, samorząd województwa pragnie nie tylko docenić te wybitne indywidualności, ale także dać wyraźny sygnał mieszkańcom, jak ważna jest praca na rzecz rozwoju naszego regionu - m.in. poprzez naukę, działalność w samorządzie oraz właśnie kulturę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto