Makieta Litzmannstadt Getta jest dostępna w Muzeum Tradycji Niepodległościowych od czwartku 10 maja. Premiera trzeciej części zapnanowana jest na godzinę 17.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi (Gdańska 13) zaprasza na premierę trzeciej części Makiety Litzmannstadt Getto.Makieta ukazuje południowo-zachodnią część getta m.in. z nie istniejącym już starym cmentarzem żydowskim przy ul. Wesołej oraz Halami Tanfaniego z 1902 r.

Projektu Makieta Litzmannstadt Getta powstaje od od 2015 r. Głównym założeniem projektu jest szeroko pojęta popularyzacja historii Żydów, w kontekście wielokulturowego i wielonarodowego dziedzictwa Łodzi. Pierwszy fragment został odsłonięty w maju 2016 r. i obejmował stare miasto z najbardziej charakterystycznym jego elementem - kościołem WNMP. Uruchomiono również stronę internetową radegast.pl. Od następnego roku strona zyskała możliwość dzielenia się z nami wspomnieniami i zdjęciami rodzinnymi dotyczącymi historii getta. Na podstawie miedzy innymi pozyskanych tą droga materiałów powstała druga część makiety getta odsłonięta w marcu 2017 r. z Bałuckim Rynkiem.

Na trzy do tej pory oddane fragmenty makiety składa ponad 6000 drzewek i 8000 pieczołowicie oddanych budynków wraz z ich detalami architektonicznymi.

Od 3 lat przy makiecie pracuje interdyscyplinarny zespół złożony z historyków, pasjonatów i muzealników.

Premiera II części makiety Litzmannstadt Getto

Turystyka

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ss (gość)

1. Ta makieta powinna stać w parku oc.... a nie zubażać i zabierać miejsce gdzie mordowano i więziono Polaków na ul. Gdańskiej gdzie przebywał Piłsudski itd. To jest świństwo zrobione Polakom ze strony Kierownictwa muzeum!!!
2 " Głównym założeniem projektu jest szeroko pojęta popularyzacja historii Żydów, w kontekście wielokulturowego i wielonarodowego dziedzictwa Łodzi." Żydzi to nie Polacy współpracowali z zaborcami Rosją Carską ZSRR oraz Niemcami. To tak jak by powiedzieć że będący w SS syn niemieckiego właściciela ubogacał kulturowo Łódź .
3. W Łodzi językiem urzędowym podczas zaborów był Rosyjski do dziś są nie przetłumaczone na język Polski akty urodzenia , zgonów i małżeństw Więc kiedy zaczniecie promować kulturę Rosyjską Carat co dał Łodzi A może napiszecie co stało się z majątkami Polskim po Powstaniu Styczniowym np. z ul Piotrkowskiej ? albo o lichwach żydowskich .

łodzianin (gość)

Oby tylko ta popularyzacja historii Żydów w dłuższej perspektywie (w kontekście wyimaginowanych roszczeń Żydów) nie poskutkowała oddaniem Łodzi pod kuratelę organizacji żydowskich. przesadzam?