Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzkie zabytki: Renowacja pałacu Steinertów

Wiesław Pierzchała
Pałac w stylu renesansu niemieckiego powstał w latach 1909-11 według projektu Alfreda Balckego
Pałac w stylu renesansu niemieckiego powstał w latach 1909-11 według projektu Alfreda Balckego Grzegorz Gałasiński
Położony przy ulicy Piotrkowskiej 272 pałac Steinertów czeka kompleksowy remont. Prace renowacyjne potrwają trzy lata i pochłoną prawie 40 milionów złotych. Później wprowadzą się tam firmy z branży kreatywnej.

Na taką informację miłośnicy dawnej Łodzi czekali od wielu lat. Wyremontowany zostanie wspaniały pałac braci Emila i Karola Steinertów przy ulicy Piotrkowskiej 272.

To jedna z piękniejszych łódzkich rezydencji. Jej oryginalność polega na tym, że składa się z dwóch symetrycznych, ale różniących się detalami i doskonale dopasowanych części z dwiema bramami.

Pałac zostanie odnowiony kosztem 38,5 miliona złotych, z czego 20 mln zł ma pochodzić z Unii Europejskiej, a reszta z kasy miasta. Plan jest taki, że w tym roku ogłoszone zostaną przetargi na prace projektowe i budowlane. Są więc szanse, iż pod koniec tego roku ruszą prace renowacyjne, które najpewniej potrwają do 2020 roku.

Plany są niezwykle ambitne, bowiem zostaną kompletnie odnowione wnętrza i wszystkie elewacje. Co ciekawe, dawną formę - znaną jedynie ze starych pocztówek - odzyska piękna elewacja od strony ogrodu, która w czasach PRL została mocno zniszczona. A co będzie w odnowionej rezydencji?

- Planujemy, że znajdą się w niej biura dla firm przemysłu kreatywnego. Ponadto na pierwszym piętrze będzie restauracja, natomiast na górze zostaną urządzone pokoje gościnne - wyjaśnia Karolina Włodarska, zastępca dyrektora Biura Strategii Miasta w Łodzi.

Zobacz też: Łódzkie zabytki wyróżnione w albumie "Secesja w architekturze Polski" [ZDJĘCIA]

Pałac zbudowano w latach 1909-11 w stylu renesansu niemieckiego. Ozdobą fasady są przede wszystkim: dwie bramy, dwa duże wykusze, trzy szczyty neobarokowe i facjatki w dachu mansardowym.

Wzrok przyciąga bogata, „zwierzęca” dekoracja na elewacji, jak na przykład żuraw, pszczoły czy dwa lwy podtrzymujące kartusz. Ponadto można tam zauważyć typowy dla ścian fabrykanckich domów kosz obfitości.

Jeśli chodzi o wnętrza, to w części lewej mieszkali lokatorzy, ale się wyprowadzili, zaś w części prawej siedzibę ma Regionalny Ośrodek Badania i Dokumentacji Zabytków, który - jak przyznaje Karolina Włodarska - na czas remontu będzie musiał się wyprowadzić.

To właśnie pracownicy tego ośrodka uratowali cenny witraż w klatce schodowej, który został uszkodzony. Wandale obrzucili go kamieniami. Pracownicy uzupełnili wybite szybki, zaś na zewnątrz powiesili specjalną siatkę ochronną.

Oprócz witraża, na którym znajdują się ptaki i drzewka, zachował się między innymi okazały, marmurowy kominek z kapą mosiężną i datą 1910 oraz kolejny witraż w oknie przy schodach wiodących z salonu na piętrze do sypialni na drugim piętrze.

Niestety, schody zostały „przecięte” stropem i z tego powodu witraż stał się niewidoczny. Podczas remontu stary układ zostanie przywrócony i witraż znów będzie można podziwiać w pełnej krasie.

Z lewej strony podwójnej rezydencji Emila i Karola mamy neorenesansowy, niedawno odnowiony pałacyk ich ojca Adolfa Steinerta z 1896 roku, w którym mieści się Przedszkole Miejskiej nr 207.

Z prawej zaś strony stoi skromny, parterowy domek z dwiema facjatkami, który Steinertowie wybudowali w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku i który też ma być odnowiony.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto