Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzka Klinika Kardiologii w Szpitalu im. Sterlinga ma 60 lat

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
W tym roku Klinika Kardiologii działająca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 3 im. dr Seweryna Sterlinga obchodzi swoje 60-lecie.

Klinika Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi powstała w 1950 roku. Na początku funkcjonowała pod nazwą "Klinika Chorób Wewnętrznych". Rozmach i umiejętność pracy z ludźmi pierwszego kierownika kliniki - prof. Jerzego Jakubowskiego, sprawiły, że skupił wokół siebie w Szpitalu im. S. Sterlinga zdolnych lekarzy, których praca pozwoliła na przygotowanie wysoko kwalifikowanej kadry, co stworzyło podstawy do późniejszej realizacji szeroko zakrojonego programu badań nad chorobami układu krążenia i utworzenia Instytutu Kardiologii.

- W latach 60. łódzka klinika przodowała w Polsce - wspomina prof. Antoni Dziatkowiak, który w latach 70. zapoczątkował przeszczepy allogennych zastawek aortalnych serca.

Dopiero w 1975 roku stworzono Instytut Kardiologii. Następnie w roku 2003 w miejsce Instytutu Kardiologii powołano I Katedrę Kardiologii i Kardiochirurgii a w jej ramach Klinikę Kardiologii i Klinikę Kardiochirurgii.

Dobry sprzęt Szpitala im. Sterlinga podstawą leczenia

Od tego czasu wiele się zmieniło. - Na samym początku zaczynaliśmy tylko ze słuchawkami, a teraz mamy już mnóstwo sprzętu. W ostatnim roku właściwie wymieniliśmy cały sprzęt - od hemodynamiki, po urządzenia do elektroterapii, komputery, ostatnio zainstalowaliśmy krioablacje, salę hybrydową, także lekarze dysponują sprzętem, żeby leczyć właściwie - cieszy się prof. Jarosław Dróżdż, obecny kierownik Kliniki Kardiologii.

Jak mówi, jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żeby pacjent, który przyjechał do szpitala Sterlinga z zawałem serca został odesłany do domu. - Dla mnie to jest nawet jeszcze większym sukcesem niż przeprowadzenie jednego niezwykle skomplikowanego zabiegu - przyznaje.

Takich jednak również nie brakuje. Jak opowiada Dróżdż, każdego dnia w Klinice Kardiologii zdarzają się trudne przypadki. - Jednym z takich, które teraz sobie przypominam, było zamknięcie nietypowego ubytku międzykomorowego. Od tamtego czasu zrobiliśmy mnóstwo kolejnych rzeczy - mówi.

W Klinice Kardiologii wykonywano pionierskie operacje

Klinika Kardiochirurgii należy do największych ośrodków kardiochirurgicznych w Polsce. W klinice wykonuje się rocznie ponad 1000 operacji serca w krążeniu pozaustrojowym. To właśnie tutaj wykonywane były pierwsze pionierskie operacje serca w krążeniu pozaustrojowym. W styczniu 1969 roku wykonano pierwszy w Polsce przeszczep serca, a kwietniu 1970 pomost aortalno-wieńcowy na bijącym sercu.

W tym czasie prof. Antoni Dziatkowiak zapoczątkował przeszczepy allogennych zastawek aortalnych serca. W roku 1981 prof. Janusz Zasłonka jako pierwszy w Polsce wykonał przeszczep rozwidlenia tchawicy z użyciem protezy, a w roku 1984 prof. Ryszard Jaszewski, również pioniersko, zastosował tętnice piersiową wewnętrzną w zabiegach bezpośredniej rewaskularyzacji serca.

Powodów do dumy jest zatem wiele. Przez te 60 lat istnienia Kliniki Kardiologii wypracowane zostały wzorowe modele leczenia, dzięki czemu dziś pacjenci coraz rzadziej słyszą, że w ich przypadku nic nie można zrobić.

- Jestem dumny z tego, że każdego dnia przychodzę do pracy z przyjemnością i z radością, że coraz rzadziej mówimy pacjentom, że nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Dawno sobie nie przypominam takiej sytuacji, żebyśmy nie znaleźli rozwiązania. I to jest największa przyjemność - kwituje Jarosław Dróżdż.


Obchody 60-lecia Kliniki Kardiologii

rozpoczęły się w piątek (17 grudnia). W sobotę w Pałacu Poznańskich miały miejsce główne uroczystości, które swym patronatem objął Rektor Uniwersytetu Medycznego Paweł Górski. Nie obyło się bez wykładów o historii kardiologii i kardiochirurgii w Polsce i w Łodzi. Ponadto zaprezentowano książkę pt. "60 lat Kardiologii w Szpitalu im. dr Seweryna Sterlinga. 120-lecie Szpitala", która powstała pod redakcją prof. Jarosława Drożdza i Ryszarda Jaszewskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łódzka Klinika Kardiologii w Szpitalu im. Sterlinga ma 60 lat - Łódź Nasze Miasto

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto