Zaszczytny tytuł Łodzianina Roku 2016 otrzymał Cezary Pawlak - prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, twórca kwesty na zrecz ratowania zabytków na Strym Cmentarzu. Dzięki niemu kwesta odbywa się od 22 lat i co roku udaje się zebrać około 100 tys. zł. Cezary Pawlak jest też kustoszem Muzeum Miasta Łodzi. Statuetkę odebrał w dniu swoich imienin.

Gala Łodzianina roku odbyła się w sobotę (26 lutego) w Pałacu Poznańskich. Organizatorem plebiscytu było Radio Łódź. Współorganizatorem był "Dziennik Łódzki". Łodzianina Roku wybierali czytelnicy, słuchacze, widzowie i internauci.

- Jestem zaskoczony. Miałem swoich faworytów - powiedział Cezary Pawlak po odebraniu statuetki Łodzianina Roku. - Tę nagrodę należy zadedykował łodzianom, którzy ratują zabytkową nekropolię. Dzięki nim ta kwesta żyje już 22 lata. Historię tworzą ludzie i na tym cmentarzu możemy ich odnaleźć. Zawsze będę pamiętać ten dzień i zobowiązuję się, że kwesta będzie trwała nadal.

Cezary Pawlak miał też szczęście w losowaniu upominków firmy kosmetycznej Douglas. Uczestnicy gali wrzucali wizytówki, a 10 osób, których wizytówki wylosowano, dostawali prezenty.

- Żona i trzy córki nie miały śmiałości wrzucić wizytówek, więc zrobiłem to w ich imieniu - stwierdził Cezary Pawlak.
Kandydatami do nagrody byli również Jolanta Kałużna, psycholog, dyrektor pierwszego w woj. łódzki interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego "Tuli Luli" dla dzieci porzuconych, Andrzej Wentland, dyrektor artystyczny Tansman Festiwal, laureat konkursów wykonawczych i kompozytorskich, a także Jerzy Krzysztof Wranicz, wybitny kardiolog.

Plebiscyt jest organizowany od 1992 roku.

- Plebiscyt został wymyślony, aby pokazać osoby, które dużo zrobiły dla środowiska łódzkiego, żeby mieszkańcy brali z nich przykład i naśladowali - powiedział Dariusz Szewczyk, prezes Radia Łódź.

- Plebiscyt buduje tożsamość, szacunek i dumę - podkreślił Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli. - To przykład, że nie należy ulegać pokusie zamieszkania w innym mieście, bo w Łodzi jest mnóstwo wybitnych postaci.

[film wkrótce]

Czytaj także

  Komentarze (2)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Skalniak (gość)

  Cezary Pawlak NIE JEST prezesem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami (tak jak podano w artykule), a prezesem Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem przy ulicy Ogrodowej w Łodzi.

  Gg (gość)

  A co robiło TOnZ gdy wyburzano najcenniejsze łódzkie zabytki, żeby wspomnieć tylko o Norebelanie, Eskimo, Malteksie, Unionteksie, nie licząc kominów, domów robotniczych i innych charakterystycznych dla miasta przemysłowego zabytków.

  LENKA (gość)

  serdecznie gratulujmy,głosowałyśmy na Pana kandydaturę,Zyczymy Panu dużo satysfakcji z wkonywanej pracy - angażuje się Pan "całym sercem ".--Uczestniczki Pana wykładów