Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Łódź Story": musical o miłości fabrykanta i tkaczki

Redakcja
14 grudnia o godz. 18 rozpocznie się premiera musicalu "Łódź Story". Autorem sztuki jest Włodzimierz Korcz, który napisał ją dla Akademii Muzycznej w Łodzi.

Teatr Muzyczny szuka Jezusa. Weź udział w castingu do "Jesus Christ Superstar"


Premiera "Łódź Story" będzie miała miejsce w nowej sali koncertowej Akademii Muzycznej przy ul. Żubardzkiej 2a. Oprócz pierwszego pokazu 14 grudnia musical będzie można także zobaczyć 15 grudnia, 19 i 20 stycznia, 25 i 26 stycznia oraz 25 i 26 lutego 2014 r.

„Łódź Story” to musical operowy w trzech aktach. Akcja rozgrywa się zarówno na początku XX wieku, jak i w 2013 roku. Bohaterami są m.in. Karol Poznański, syn Izraela Poznańskiego, zwanego niegdyś „królem łódzkiej bawełny” i pracownicy jego zakładów. Pomiędzy Poznańskim a jedną z tkaczek rodzi się uczucie, które jest przyczyną późniejszych zdarzeń.

Akcja przedstawienia toczy się na tle najbardziej znanych miejsc Łodzi wyświetlanych w tle. Są to m.in. pałace rodziny Poznańskich przy ul. Ogrodowej i przy ul. Gdańskiej (dziś siedziba Akademii Muzycznej w Łodzi), Księży Młyn i Pałac Herbsta, Park Źródliska, Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej, a także Zakłady Poznańskich. W spektaklu wykorzystano także fragmenty filmu „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy.

Kliknij w zdjęcie, żeby rozpocząć przeglądanie galerii:

"Łódź Story" powstał z inicjatywy Antoniego Wierzbińskiego, poprzedniego rektora Akademii Muzycznej. Zgodnie z marzeniem Wierzbińskiego, premiera spektaklu będzie miała miejsce w nowo wybudowanej sali koncertowej AM.

- Dla mnie napisanie musicalu o Łodzi na zamówienie rektora uczelni, w której kiedyś studiowałem, to była sprawa ambicjonalna - mówił o komponowaniu „Łódź Story” Włodzimierz Korcz, absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej, kompozytor, pianista, aranżer, twórca przebojów, takich jak "Być kobietą" i "Gdzie Ci mężczyźni". W warstwie muzycznej znalazły się nawiązania do „Lokomotywy” Juliana Tuwima i „Prząśniczki” Stanisława Moniuszki. Można także usłyszeć w muzyce mechaniczną pracę maszyn tkackich czy inspiracje kulturą żydowską.

Stroje, w których występują aktorzy powstały we współpracy z łódzką ASP. - Kostiumy odgrywają bardzo ważną rolę w budowaniu charakteru poszczególnych scen i wprowadzają widza w kolejne etapy przedstawienia - mówi Agnieszka Tokarska z ASP. - Istotny jest ich kolor, rodzaj tkaniny, forma: od szaroburych prostych strojów chóru robotników sprzed 100 lat po „totalne szaleństwo” kostiumograficzne w scenie zakupów w centrum handlowym.

We wszystkich rolach przedstawienia obsadzono studentów łódzkiej Akademii Muzycznej. Na scenie pojawi się ponad 60 młodych artystów: soliści, chór i tancerze z Wydziału Wokalno-Aktorskiego łódzkiej Akademii, a w orkiestronie nowo wybudowanej Sali Koncertowej zasiądzie po raz pierwszy blisko 40-osobowa orkiestra kameralna, złożona ze studentów Wydziału Instrumentalnego. Próby spektaklu rozpoczęły się na początku listopada.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto