Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódź się zmienia!

Materiał Partnera Zewnętrznego
Łódź na mapie Polski jest nadal najczęściej przedstawiana, jako miasto przemysłowe, choć te czasy już dawno przeminęły. Mimo to w swojej architekturze stolica centralnej Polski nadal taką przypomina, ale i to zaczyna się już zmieniać. Niegdyś szara, brudna Łódź nabiera teraz prawdziwego blasku. Wszystko za sprawą realizacji inwestycji, które naprawdę nadają miastu nowy wygląd. I choć, wszystko w centrum wygląda jak pobojowisko, to stopniowo widać przemiany tego miejsca. Dobrze, nie tylko miejsca, ponieważ sami łodzianie zaczynają stać murem za swoim miastem.

To właśnie w Łodzi realizowana jest największa inwestycja w Europie Środkowej. Mowa oczywiście o projekcie Nowego Centrum Łodzi (NCŁ), które ma łączyć w sobie strefę handlu, kultury, biznesu oraz transportu. Można spytać: Po co to? Miasto pragnie podnieść swoją rangę na arenie międzynarodowej, stworzyć nowe miejsca pracy dla mieszkańców, uatrakcyjnić miasto oraz wypromować łódzką historię. To ambitne plany, szczególnie jeśli chodzi o zmiany mentalne w Łodzi i o Łodzi. W szkole wszyscy uczą się o Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i innych dużych miastach, a Łódź jest niestety pod tym względem pomijana. Promocja miasta ma nie tylko przyciągnąć turystów, ale również spowodować, aby chcieli odkryć i poznać to miejsce. A jest co poznawać, bo miasto było domem ówczesnych milionerów!

Nowe Centrum Łodzi, które ma się przyczynić do zmiany wizerunki stolicy centralnej Polski to naprawdę ogromny obszar, który liczy sobie 100 hektarów. Na tym terenie ma powstać podziemny Dworzec Łódź Fabryczna, który jest w stanie obsłużyć ponad 200 tysięcy pasażerów. Dodatkowo sercem NCŁ będzie pierwsza elektrownia EC1, która od 2010 roku jest rewitalizowana i przebudowywana w celach kulturalno-rozrywkowych. Inwestycja warta 274 miliony złotych ma być miejscem warsztatów artystycznych, miejscem realizacji projektów młodych artystów. Ponadto będzie tam można montować muzykę filmową, zajrzeć do planetarium czy przejść się interaktywną ścieżką, na której samodzielnie będziemy mogli przeprowadzać doświadczenia i obserwacje.

Plan realizacji Nowego Centrum Łodzi powstał na mocy uchwały Rady Miejskiej z dnia 28 sierpnia 2007 roku. Początkowo plan zagospodarowania został stworzony przez światowej słaby, luksemburskiego urbanistę Roba Kriera. Ponieważ jednak władze miasta postanowiły zwiększyć obszar rewitalizacji to pierwotny plan Kriera uległ zmianie, choć nowy projekt nadal bazował na pomyśle luksemburczyka.

Śmiało można powiedzieć, że dzisiejsza Łódź to zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany. A przekształca się wszystko, od Nowego Centrum Łodzi po światopogląd samych łodzian i Polaków. Niewątpliwie media będą nas informować o kolejnych postępach w tym miejscu, bo taki projekt nie jest realizowany zbyt często, a jak widać stolica centrum Polski dobrze na tym wychodzi. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na finalizację projektu i ocenić to, co Łódź wykreowała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto