We wtorek, 30 października, o godz. 18:00 w klubokawiarni Owoce i Warzywa przy ul. Traugutta 9 w Łodzi, odbędzie się spotkanie w związku z wydaniem książki „Łódź na mapach 1793-1939”. Autorzy i wydawcy opowiedzą historie związane z powstawaniem książki i przybliżą jej najciekawsze fragmenty. Usłyszymy historię Łodzi z innej perspektywy, opowiedzianą przez pryzmat map.

Na półkach księgarń pojawiła się „Łódź na mapach 1793-1939” - lektura obowiązkowa dla każdego pasjonata historii miasta Łodzi, a zarazem unikatowy album o sztuce kartograficznej XIX i XX wieku.

Długo oczekiwana, nowa propozycja autora „Księgi fabryk Łodzi” Jacka Kusińskiego zawiera reprodukcje map i planów miasta od 1793 do 1939 roku, uzupełnione wspaniałymi zdjęciami lotniczymi współczesnej Łodzi oraz interesującymi tekstami o jej historii. Mapy intrygują, zachwycają swoimi estetycznymi walorami, a przede wszystkim pozwalają wyobrazić sobie czasy dynamicznego rozwoju miasta.

Reprodukcje wykonano z duża starannością, dzięki temu można śledzić nawet najdrobniejsze szczegóły planów. Wybrane mapy zostały wydrukowane na rozkładanych planszach, a na niektóre z nich można nałożyć kalkę z planem miasta z 2011. To pomysłowe rozwiązanie ułatwia czytelnikowi odkrywanie współczesnych pozostałości dawnej urbanistyki, nazewnictwa, a nawet budynków i zbiorników wodnych. Każda mapa zaopatrzona jest w przystępny opis, uzupełniony wykresami ilustrującymi strukturę społeczną i ilość mieszkańców miasta w danym momencie.

Wysoki poziom wydawniczy, walory plastyczne map i fotografii, interesujące opisy - to wszystko sprawia, że „Łódź na mapach” jest znakomitą lekturą na długie jesienne wieczory. „Opowiedziana” mapami historia, zawarta na kartach tego pięknego albumu, zainteresuje także osoby, dla których Łódź była dotąd ziemią nieznaną.

Autorzy: Maciej Janik, Zdzisław Szambelan, Jacek Kusiński, Mariusz Stępniewski, Sławomir Krajewski
Wydawcy: Wydawnictwo Jacka Kusińskiego, Stowarzyszenie Fabrykancka oraz Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych.

Publikacja ukazała się dzięki wsparciu finansowemu: Miasta Łodzi, Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz firm ATLAS, PGE i PZU SA

Czytaj także

    Komentarze (3)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    tom (gość)

    Dzięki takim rzeczom Łódź wciąż ma w sobie trochę magicznego blasku. Sporo z tego znajduję wciąż w Szafie na Rewolucji (swoją drogą 25 X zagra tam Krzysztof Ścierański Trio)