Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódź - czas na zmiany!

[email protected]
Kim są interesariuszki i interesariusze? Czy łódzki biznes jest gotowy na współpracę z organizacjami pozarządowymi? Odpowiedzi na te pytania uzyskali uczestniczki i uczestnicy specjalistycznych warsztatów „Współpraca z otoczeniem społecznym. Rola i korzyści dla biznesu”, które odbyły się 1 marca w Hotelu Urzędu Miasta Łodzi.

Celem przeprowadzonych warsztatów było przekazanie wiedzy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu oraz form współpracy z organizacjami społecznymi. Było to już czternaste, z szesnastu zaplanowanych spotkań, zorganizowanych przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju w Polsce (UNDP) w ramach Projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. W warsztatach wzięli udział przedstawicielki i przedstawiciele władz miasta, biznesu, jak i organizacji pozarządowych.

Kim jest interesariusz?
Jednym z tematów poruszanych podczas spotkania była rola i definicja „interesariusza/interesariuszki”, które często są błędnie kojarzone z jedną osobą lub grupą ludzi, mających wpływ na osiągnięcia przedsiębiorstwa. Taka definicja jest niepełna. Interesariuszem/interesariuszką jest każdy lub każda, kto ma wpływ na wyżej wymienione podmioty z wzajemnością. Do interesariuszy i interesariuszek zaliczamy zarówno dostawców, odbiorców, współpracowników wraz z rodzinami jak również media, samorządy, społeczności lokalne oraz wielu innych. – wyjaśniła Ewa Zamościńska z CSRinfo. Jasne określenie roli tych osób jest bardzo ważne w prawidłowym działaniu każdej organizacji lub firmy.

Czy łódzki biznes jest gotowy na współpracę z organizacjami pozarządowymi?
Organizatorzy warsztatów chcieli pokazać, jak ważna jest współpraca lokalnych władz i przedsiębiorstw z organizacjami pozarządowymi. Za dobry przykład takiej współpracy podano partnerstwo zawiązane w styczniu bieżącego roku, pomiędzy UNDP, Urzędem Miasta Łodzi oraz Łódzką Federacją Organizacji Pozarządowych w sprawie Funduszu Innowacji Społecznych dla Łodzi. Tylko szersza perspektywa daje nowe pomysły. Zadaniem Funduszu jest zapełnienie „luki finansowej” powstałej po wprowadzeniu Funduszy Strukturalnych; wyeliminowanie rozwarstwienia wśród organizacji pozarządowych i instytucji publicznych z tym związanej – tłumaczył Jacek Jędrzejczak z Łódzkiej Federacji Organizacji Pozarządowych. W tym celu powstały tzw. obszary wsparcia, których zadaniem jest pomoc w realizacji działań w sferze kultury, sztuki, nauki, zrównoważonego rozwoju oraz rozwiązywania problemów społecznych. W ramach Funduszu wspierane będą inicjatywy i projekty, które wyróżniają się innowacyjnością. O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne, grupy nieformalne oraz osoby prawne. Największe szanse mają jednak projekty, dotyczące konkretnego problemu, których celem jest zaktywizowanie określonych grup społecznych.

Organizatorzy spotkania mają nadzieje, że Fundusz przyczyni się do zwiększenia kapitału społecznego i jakości lokalnych przedsiębiorstw, a sama Łódź zyska wizerunek miasta aktywnego społecznie, co w efekcie spowoduje, że część wypracowanego kapitału pozostanie w mieście i jego regionie. Przedsiębiorcy i przedsiębiorczynie, którzy chcą wspierać innowacyjne projekty w Łodzi i tworzyć wspólną wartość w mieście, zaproszeni są do przyłączenia się do Funduszu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto