Łódź bierze kredyty, by... spłacać kredyty

Aż 1,3 mld zł wynoszą długi Łodzi. Na jednego mieszkańca miasta przypada 1756 zł. Jeszcze trzy lata temu była to suma o połowę niższa (843 zł w 2008 r.).
 fot. Paweł Łacheta

O ile poprzednio władze brały kredyty na inwestycje, np. ŁTR, to teraz nikt nie kryje, że zaciąga się je, by spłacać pożyczki z lat ubiegłych.

W ostatnią środę władze miasta rozmawiały z przedstawicielami Banku Rozwoju Rady Europy na temat uruchomienia dla Łodzi linii kredytowej. Zaledwie trzy tygodnie wcześniej Rada Miejska zdecydowała o wzięciu 339 mln zł kredytu. A w ubiegłym roku miasto zaciągnęło 390 mln zł pożyczki. Zobowiązania Łodzi w bankach krajowych to 937 mln zł, a w zagranicznych 261 mln zł. Miasto jest także gwarantem obligacji komunalnych, których wartość wynosi 90 mln zł, co także powiększa dług. W tym roku obsługa zadłużenia (spłata rat oraz odsetek) kosztuje około 240 mln zł, w kolejnych latach suma ta będzie rosła aż do 326 mln zł w 2015 r., poniżej obecnego poziomu spadnie dopiero za kolejne 5 lat. Dochody miasta nie wzrastają od 2009 r.

Nagły wzrost zadłużenia Łodzi (i innych miast w Polsce) to wynik korzystania z funduszy unijnych (w Łodzi w ten sposób finansowano m.in. ŁTR i Atlas Arenę), które wymagają wkładu własnego. Dopuszczalny poziom zadłużenia miast to 60 proc. dochodów. W 2008 roku zadłużenie Łodzi wynosiło 37 proc., a według przygotowanej przez magistrat prognozy, na koniec 2011 r. wyniesie aż 54,2 proc. Gdyby przekroczyło poziom ustawowy, miastu groziłby zarząd komisaryczny. Według prognoz, Łódź zbliży się do tej granicy w 2013 roku, kiedy zadłużenie wyniesie ponad 2 miliardy złotych (59,9 proc.). Wówczas na jednego łodzianina będzie przypadać około 2800 zł miejskich długów.

  • Express Ilustrowany
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.