Łódź będzie miała kartę ulg dla dużej rodziny

Łódź będzie miała kartę ulg dla dużej rodziny (© Krzysztof Szymczak/archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Łódź w końcu będzie miała Kartę Dużej Rodziny, czyli system ulg dla rodzin z minimum trójką dzieci. Karta ma oferować m.in. zniżki w komunikacji miejskiej, muzeach i teatrach. Będą też ulgi przy opłatach za odbiór śmieci po 1 lipca.

Na poniedziałkowej konferencji Piotr Adamczyk, przewodniczący klubu radnych PiS, jeden z członków komisji, która miała opracować zapisy karty stwierdził, że komisja od wielu tygodni nie zebrała się na posiedzeniu. - Mam wrażenie, że prace nad Kartą Dużej Rodziny zamarły - mówi radny Piotr Adamczyk. - Nie wiem, czy taki system ulg kiedykolwiek powstanie. Łódź jest jednym z niewielu dużych miast, które nie ma karty wspierającej rodziny z większą liczbą dzieci.

Tymczasem jak zapewnia Grzegorz Gawlik z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi, gotowy jest już projekt uchwały i zarządzeń w sprawie Karty Dużej Rodziny.

Według projektu zniżki obejmują m. in. komunikację miejską, wstęp do muzeów, galerii, teatrów, zoo, ogrodu botanicznego, obiektów Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, basenów, palmiarni itp. Według Grzegorza Gawlika trwają prace nad ustaleniem wysokości ulg przy ustawie "śmieciowej". Karta Dużej Rodziny zostanie poddana pod głosowanie łódzkiej Rady Miejskiej, gdy tylko zostaną zakończone analizy finansowe w tym zakresie.

Przypomnijmy. Prace nad wprowadzeniem Karty Dużej Rodziny w Łodzi trwają już od 2009 r. Jednym z jej pomysłodawców był właśnie radny Piotr Adamczyk. Powołano nawet specjalną doraźną komisję ds. rodziny Rady Miejskiej, która opracowała projekt takiej karty.

Według tamtego projektu - który nie został nigdy przyjęty - ulgi miały dotyczyć opłat za przedszkole, za parkowanie oraz za korzystanie z miejskich instytucji kultury i rekreacji.

Temat systemu ulg dla rodzin z trójką i więcej dzieci wrócił w wakacje 2012 r. Do Rady Miejskiej wpłynął wniosek łódzkiej europosłanki PO Joanny Skrzydlewskiej o wprowadzenie w Łodzi Karty Dużej Rodziny. Wtedy zapadła decyzja o powołaniu zespołu ds. ulg dla rodzin wielodzietnych.

Komentarze (18)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

mari (gość)

należy podkreślić, że wychowanie dzieci (zwłaszcza gdy jest więcej) to wielki trud podejmowany przez rodziców i wiele wyrzeczeń, dlatego osoby, które nie decydują się na dzieci, widząc tylko czubek własnego nosa, powinny płacić tzw. "bykowe", aby sprawiedliwości stało się zadość.

mama (gość)

Jak czytam jakie bzdury tu się wypisuje to niedobrze mi się robi,jak tak można pisać o rodzinach wielodzietnych,dla tych rodzin to metal się należy za miłość i trud jaki wkładają w wychowanie swoich dzieci.Dla większości wielodzietność to patologia,wielka bzdura,puknijcie się w głowę.

Nishnabe (gość) (z_miasta)

Do "mądrych" i "odpowiedzialnych" rodziców:
Mam 3 dzieci i...uwaga HIT!!! NIE jestem patologią! Ale jazda co?! A w dodatku, żeby wszystkim "mądrym" i "odpowiedzialnym" rodzicom jeszcze bardziej zrobić na złość, to...jestem odpowiedzialna, kocham moje dzieci, nie piję...ale przegięłam, WYBACZCIE POLACY - jesteście żałośni, prostaccy, zawistni jak żaden naród na świecie, dwulicowi katolicy z kościelnymi ślubami, brak wam kultury i potraficie tylko krytykować i pouczać. BURAKI przez wielkie B!

Nishnabe (gość) (łodzianka)

Co to znaczy stać na dziecko??? Co za bzdura! Mnie nie stać, ale jakoś archanioł nie zstąpił z nieba, aby mnie poinformować, ze po córce, przyjdą na świat bliźnięta. Stać to cię może być na brykę lub polski ołtarz PLAZMA w każdym domu, w który co dzień Polacy KATOLICY gapią się jak w guru. Dzieci mniej niż pieniędzy potrzebują czegoś innego, nie zgaduj, bo TY tego nie masz.

Nishnabe (gość) (zd3)

Dzieci patologii w pijanym widzie przebywają zazwyczaj w domach dziecka lub rodzinach zastępczych, więc, ani one, ani ich rodzice na w/w karcie nie skorzystają. Gdyby się zdarzyło, ze na dzieci nieszczęście nadal są z pijanymi patologicznymi rodzicami w domu, to nie martw się...ich rodzice nigdy nie zabiorą ich do ZOO, ani do kina. Lepiej ci teraz polski żałosny malkontencie?

Marta (gość)

Powinniście całować po nogach te rodziny, które decydują się na posiadanie większej ilości dzieci bo to one w przyszłości będą na Was pracować. Jest Nas coraz mniej i zamiast takim rodzinom pomagać to tylko nóż w plecy wbijacie! Skandal. Uważam, że taka Karta to fajna sprawa ale bardziej przyda się zniesienie podatku VAT na akcesoria dla dzieci niż zniżka do muzeum. Co to za kraj gdzie podatek VAT na trumnę wynosi 8 % a na pieluchy 23% Masakra. Nie ma u nas żadnej polityki prorodzinnej!

kasia (gość)

Mam bliźnięta,a teraz spodziewam się trzeciego dziecka i nie jestem jak ktoś tu napisał patologią w pijanym widzie;oboje z mężem pracujemy, nie będę korzystała z rocznego urlopu macierzyńskiego bo wracam do pracy po pół roku, wiec proszę nie nazywać mnie darmozjadem. zamiast ulg do palmiarni wolałabym mieć łatwiejszy dostęp do żłobka i przedszkola. Bo ja z nie rozumiem dlaczego tzw matki samotnie wychowujące dzieci mają pierwszeństwo, a wielu moich znajomych nie bierze ślubu i żyją w tzw związku partnerskim, czyli tworzą normalną rodzinę ale na papierze to mama samotna dlaczego moje dzieci mają być dyskryminowane w kolejce do przedszkola ,że ich rodzice wzięli ślub ?

Pozdrawiam wszystkich którzy z góry założyli że Ci którzy mają więcej niż 2 dzieci , są albo patologią i menelstwem, albo potrafią się tylko mnożyć :)

łodzianka (gość)

Ci którzy mają trójkę dzieci i więcej to widocznie stać ich na to a ludzie z dwójką dzieci klepią biedę bo na pewno tacy są to dla nich nic?.Kto to wymyślił to, dyskryminacja rodzin.Każdy ma tyle dzieci na ile go stać znam osoby z trójką dzieci które są zamożne i jeszcze dostaną ulgę to kpina.Kto zapłaci za śmieci? ci biedniejsi jak zwkle.Ustawa wielce niesprawiedliwa.

Polak (gość)

Ot zagwozdka. Dwie karty rabatowe w Łodzi.
Karta dla Pedałów i Lesbijek lub Karta dla rodziny wielodzietnej ... co wybrać??
Modniej i ekonomiczniej to tą "pedalską", bo kogo normalnego stać na wychowanie 3 i więcej dzieci w obecnej sytuacji. Chciałbym mieć 3-cie dziecko ale mnie nie stać :(

łodzianin (gość)

BARDZO DOBRY POMYSŁ JESZCZE POWINNO MIASTO WPROWADZIĆ BYKOWE DLA OSÓB OD 30 ROKU BEZDZIETNYCH PO 200 ZŁ CO MIESĄC BO DARMOZJADY NA EMERYTURE ZARABIAJĄ Z PIENIĘDZY MOICH DZIECI A MAM ICH 3

z_miasta (gość)

Do muzeów? Wielodzietne rodziny nie chodzą do muzeum!

Świetny pomysł. Zabrać pieniądze odpowiedzialnym, mądrym rodzicom, którzy mają tyle pociech na ile ich stać i dać tym, którzy potrafią się jedynie mnożyć.

nio (gość)

jak dostana ulge na smieci to bedzie skandal. Przeciez dzieci zwlaszcza male produkuja najwiecej smieci!!!!!!!

prokreator (gość)

zniżki w muzeach i teatrach to sobie możecie wsadzić, wiecie gdzie!! Oszczedniej zainwestować w darmowe prezerwatywy