Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liczba rozwodów w Łódzkiem rośnie

Sławomir Burzyński
Ewa Ludwicka, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Skierniewicach, jest zaszokowana rosnącą liczbą rozwodów
Ewa Ludwicka, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Skierniewicach, jest zaszokowana rosnącą liczbą rozwodów Fot. Sławomir Burzyński
W zeszłym roku w Łodzi pobrały się 2.694 pary, a rozwiodło się aż 1610. To statystycznie więcej niż rok wcześniej. "Dzieje się tak, ponieważ ludzie przestali myśleć o małżeństwie, jak o związku na całe życie. Jeśli są nieszczęśliwi, rozchodzą się..." - komentuje urzędniczka Urzędu Stanu Cywilnego.

Mieszkańcy woj. łódzkiego coraz częściej się rozwodzą. Za to ślubów z roku na rok jest coraz mniej. Początek tego roku przyniósł pogłębienie tego trendu w Skierniewicach, Zduńskiej Woli, Wieluniu i Piotrkowie Trybunalskim. Wyjątkiem są Opoczno i Tomaszów Mazowiecki.

Z danych łódzkiego Urzędu Stanu Cywilnego wynika, że w 2016 r. na ślubnym kobiercu stanęło 2.694 par, czyli o 35 mniej niż w 2015 r. Wzrosła liczba rozwodów. W ubiegłym roku rozstało się 1.610 małżeństw, w 2015 r. – 1.483. Barbara Sawicka, zastępca dyrektora łódzkiego Urzędu Stany Cywilnego podkreśla, że taki trend utrzymuje się od kilku lat.

– Obecnie ludzie częściej żyją w wolnych związkach. Mieszkańcy Łodzi teraz częściej pobierają się w późniejszym wieku, niż kiedyś. Młode osoby pobierają się najczęściej w przypadku niezaplanowanej ciąży 
– komentuje Barbara Sawicka z USC. – Przybywa za to rozwodów. Dzieje się tak, ponieważ ludzie przestali myśleć o małżeństwie, jak o związku na całe życie. Jeśli są nieszczęśliwi, rozchodzą się...

Niepokojący trend przyśpieszył w pierwszych tygodniach tego roku w Skierniewicach. W styczniu w skierniewickim USC na pięć zarejestrowanych ślubów (wszystkie cywilne) było aż 18 rozwodów.

– Już w ubiegłym roku byłam w szoku, że jest tak dużo rozwodów – mówi Ewa Ludwicka, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Skierniewicach. – W minionym roku dopiero w lipcu liczba zawartych małżeństw przegoniła liczbę rozwodów. Początek tego roku znów przyniósł przewagę rozwodów. Rozstają się pary, które się pobierały po 2000 r., ale też jest sporo takich, które na ślubnym kobiercu stanęły w latach 60. i 70. XX wieku – zauważa Ewa Ludwicka.

W jakim wieku się pobieramy? Przykładowo w Skierniewicach w 2016 r. najczęściej pobierali się mężczyźni z roczników: 1986, 1987 i 1988, a kobiety z roczników: 1990, 1991 i 1987. Największe różnice wieku: pan młody starszy od swej wybranki o 20 lat; narzeczona starsza od wybranka swego serca o 19 lat.

To co się nie zmienia to wybór miesiąca na uroczystość. Tradycyjne państwo młodzi preferują czerwiec (46 ślubów), sierpień (49 ślubów) i wrzesień (40). Najmniej ślubów zawarto natomiast w marcu, listopadzie i grudniu – po dziewięć.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto