Radni klubu Prawa i Sprawiedliwości są oburzeni brakiem działań ze strony magistratu w sprawie projektu uchwały Programu Budowy Infrastruktury Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Lesznie.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Radni klubu Prawa i Sprawiedliwości są oburzeni brakiem działań ze strony magistratu w sprawie projektu uchwały Programu Budowy Infrastruktury Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Lesznie. Ich zdaniem, dokument od grudnia leży w szufladzie przewodniczącego rady miejskiej Piotra Olejniczaka, który blokuje jego rozpatrzenie i nie poddaje go pod głosowanie podczas sesji.

Radni PiS złożyli projekt uchwały w grudniu ubiegłego roku. Zakładał udostępnienie bezpłatnego internetu wszystkim mieszkańcom.

– Rada zdecydowała przesłać projekt do komisji infrastruktury. Odbyło się zaledwie jedno posiedzenie, podczas którego kilku radnych starało się zdezawuować naszą inicjatywę – mówi Sławomir Szczot.

Od tego czasu, jak przekonują radni PiS, projekt „dojrzewa” w urzędniczej szufladzie. Co robią władze miasta? Prezydent zlecił opracowanie koncepcji budowy sieci internetowej. Jej wykonanie powierzono leszczyńskiej firmie Ornet, która sprawdza, jaki dostęp do sieci mają mieszkańcy. Opracowanie będzie kosztowało ponad 40 tys. złotych i ma być gotowe na początku września.
– Dokument obejmuje jedynie wykonanie sieci szerokopasmowego internetu, tak zwanego szkieletu łączącego instytucje publiczne, którymi zainteresowani są urzędnicy, a nie mieszkańcy – tłumaczy Andrzej Bortel. – Nie zlecono opracowania koncepcji budowy sieci hot spotów z bezpłatnym internetem.
Takie zarzuty są – zdaniem urzędników – bezpodstawne.

– Nie jest tak, że nic się nie dzieje – zapewnia Maciej Dziamski, sekretarz miasta Leszna. – Prace nad koncepcją trwają, a sam dokument ma być podstawą do dyskusji. Na razie nie wiemy, jaką technologię zastosować, a jest wiele rozwiązań.

W kwietniu miasto uruchomiło na Rynku hot spot. Ma ukazać skalę zapotrzebowania na socjalny internet.

– W lipcu zanotowaliśmy 100 unikatowych wejść. Statystyki w poprzednich miesiącach były podobne – informuje Paweł Dolata z Wydziału Organizacyjnego UM Leszna.
Najnowsze badania „Życie w Lesznie” wykazują, że aż 65 procent mieszkańców już korzysta z sieci. Pakiet socjalny, który daje mniejsze możliwości niż komercyjny internet, może się więc okazać niepotrzebny.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!