Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekarz z Barlickiego w Łodzi dowodzi, że transseksualizm ma podłoże genetyczne

Joanna Barczykowska
Docent Bogusław Antoszewski pracuje nad tym zagadnieniem osiem lat
Docent Bogusław Antoszewski pracuje nad tym zagadnieniem osiem lat fot. Grzegorz Gałasiński
Badając kształt i wielkość zębów 48 transseksualistów, zoperowanych w klinice chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej Uniwersytetu Medycznego w szpitalu im. Barlickiego w Łodzi, dr hab. Bogusław Antoszewski doszedł do wniosku, że transseksualizm ma także podłoże genetyczne. Łódzki lekarz, że twierdzi o "właściwej" płci człowieka może świadczyć kształt jego zębów.

- Do tej pory transseksualizm uważano za rozbieżność między psychicznym poczuciem płci a budową ciała. W latach 90. XX wieku wielu naukowców zaczęło szukać biologicznego podłoża transseksualizmu. Ja też poszedłem tą drogą - tłumaczy dr hab. Bogusław Antoszewski, kierownik oddziału chirurgii plastycznej Uniwersyteckiego Szpitala im. Barlickiego.

- Uznałem, że w badaniach pomocna będzie antropometria - metoda, polegająca na pomiarach różnych części ludzkiego ciała. Zdecydowałem się na badania odontometryczne, czyli pomiar zębów, ponieważ zęby nie podlegają wpływom środowiska zewnętrznego. Kształt i rozmiar zębów są dziedziczone genetycznie, a różnice pozwalają bezbłędnie określić płeć człowieka.

Docent Antoszewski wykonał wyciski zębów żuchwy i szczęki 48 transseksualistów, zoperowanych w łódzkiej klinice. Te badania zajęły mu osiem lat. Potem z wycisków szczęki wykonał dokładne odlewy i zaczął porównywać je z kształtem i rozmiarem zębów 60 kobiet i 60 mężczyzn.

Po latach badań doc. Antoszewski zanalizował wyniki.

- Część pomiarów pokazała, że zęby osób transseksualnych, które zmieniły płeć z kobiety na mężczyznę, miały męskie, a nawet supermęskie cechy. Wymiary i kształty zębów nie były idealnie męskie, ale zdecydowanie różniły się od kobiecych. To badanie świadczy o tym, że transseksualizm może mieć podłoże genetyczne - twierdzi Bogusław Antoszewski.

Badania łódzkiego naukowca zostały już przedstawione na polskich i światowych kongresach naukowych. Zainteresowały się nimi amerykańskie pisma naukowe. Czy szykuje się rewolucja w diagnozowaniu osób transseksualnych?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto