Lechia Gdańsk - Blachy Pruszyński Budowlani 21:28. Łodzianie najlepsi po rundzie zasadniczej

Trener rugbistów Blachy Pruszyński Budowlani Mirosław Żórawski w dniu swoich 47. urodzin nie mógł wymarzyć sobie lepszego prezentu niż zwycięstwo w Gdańsku nad Lechią. Łodzianie wygrali 28:21 i zostali najlepszą drużyną po rundzie zasadniczej.

Stawka ostatniego meczu sezonu zasadniczego była wysoka. Jeszcze niedawno typowana do złota Lechia w przypadku zwycięstwa mogła zrzucić łodzian z pierwszego miejsca. A zajęcie go przedplay-off pozwala półfinał i ewentualny finał rozegrać przed własną publicznością. To dla łodzian była wystarczająca motywacja, a do tego Budowlani mieli okazję pokazać odwiecznym rywalom, że w tym roku odebrać im złoto znów będzie niezwykle ciężko.

Podopieczni jubilata Mirosława Żórawskiego podobnie jak przed tygodniem, kiedy pokonali Arkę, powoli wchodzili w mecz. Co prawda pierwsze punkty zdobył z karnego Tomasz Stępień, ale w ciągu 10minut rywale dwa razy położyli piłkę w polu punktowym łodzian i zrobiło się 3:14.

– Znów okazaliśmy się silni psychicznie i w końcówce pierwszej połowy odrobiliśmy straty (przyłożył Kacper Ławski i podwyższył Stępień – przyp. red.) –mówi opiekun łodzian. Po przerwie gra nadal była bardzo wyrównana, twarda, a momentami brutalna. – Walki było nawet więcej niż z Arką. Lechici byli mocni w młynie, ale my wykorzystaliśmy nasz atut, czyli męczyliśmy ich szeroką grą – dodaje Żórawski.

Decydujące okazały się punkty Tomasza Kozakiewicza, który przy stanie 21:21 odebrał piłkę Jurijemu Buchajło. Po podwyższeniu Stępnia przewaga łodzian wzrosła do siedmiu punktów i przez pozostałe do końca spotkania 10 minut Budowlani nie dali sobie odebrać zwycięstwa i fotela lidera.

Gospodarzom trudno było się z tym pogodzić, przez co atmosfera w końcówce była bardzo napięta. Po przepychankach żółtymi kartkami zostali ukarani drugi trener Krzysztof Szulc i Merab Gabunia. W przypadku Gruzina to już trzecia taka kara w tym sezonie, co oznacza, że nie będzie mógł wystąpić w półfinałowym spotkaniu z Budowlanymi Lublin.

Lechia Gdańsk – Blachy Pruszyński Budowlani Łódź 21:28 (14:11)
Punkty: Buchajło 6, Rokicki 5, Jurkowski 5, Czajka 5 (dla Lechii) – Stępień 13,Kozakiewicz 5, Ławski 5, Skwarciak 5 (dla Budowlanych).
Budowlani: Królikowski, Bobryk, Grabski, Grabowski (58, Skwarciak), Gabunia (75, Andrzejczak), Michał Mirosz, Ławski, Marek Mirosz, Żórawski, Grodecki, Kaniowski (58, Szczukocki), Dułka, Łuczak, Kozakiewicz, Stępień.