Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwesta na rzecz ratowania Starego Cmentarza w Łodzi

Katarzyna Chmielewska
Kwesta na najstarszym łódzkim cmentarzu potrwa do wtorku
Kwesta na najstarszym łódzkim cmentarzu potrwa do wtorku fot. Grzegorz Gałasiński
Na najstarszej łódzkiej nekropolii przy ul. Ogrodowej po raz 17 Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem organizuje kwestę, by zebrać fundusze na renowację zabytkowych pomników i nagrobków. Zbiórka pieniędzy trwa od soboty. Zakończy się we wtorek. W 2011 roku zebrano 92,5 tys. zł. W poniedziałek w godz. 10-15 na Starym Cmentarzu kwestować będą dzieci i młodzież z łódzkich szkół.

W niedzielę pieniądze zbierały stowarzyszenia i organizacje działające na rzecz ochrony łódzkich zabytków. Natomiast we wtorek między godz. 9 a 10 kwestować przy ul. Ogrodowej będą przedstawiciele władz miasta i województwa, środowisk kultury i nauki oraz łódzkich mediów. Wśród nich także dziennikarze "Dziennika Łódzkiego".

- Po raz kolejny chcemy przypomnieć łodzianom o wartości historycznej i zabytkowej tej najstarszej nekropolii, która jest odzwierciedleniem historii naszego wielokulturowego miasta - mówi Cezary Pawlak, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem. - Chcemy pokazać potrzebę ratowania cennych zabytków na tej nekropolii. Wiele pomników reprezentuje najwyższy poziom sztuki sepulkralnej - nie tylko w skali kraju, ale i całej Europy. Kwesta będzie także okazją do prezentacji nagrobków, które zostały odnowione w ciągu ostatnich kilkunastu lat - dodaje.

Dzięki funduszom zebranym na corocznych kwestach konserwatorzy odnowili już w sumie sto pomników. Osiem z nich wyremontowano w tym roku. Znajdują się we wszystkich trzech częściach wyznaniowych łódzkiego cmentarza: katolickiej, ewangelickiej i prawosławnej.

Świetność odzyskał m.in. pomnik na grobie Marylki Gabler z początku XX wieku. To nagrobek z wapienia w formie dużego głazu ustawionego na podstawie z dwóch mniejszych spiętrzonych głazów, które zostały ozdobione dekoracją w postaci liści palmy i bluszczu.

Na nagrobku zachowała się fotografia zmarłej dziewczynki na porcelanie w otoczce z gałązki kwiatowej. Pomnik był prawdopodobnie zwieńczony rzeźbą anioła, która została zrekonstruowana na wzór podobnych pomników z tego samego okresu. Pole grobowe otoczone jest kutą, eklektyczną kratą, która obecnie jest zdemontowana. Zostanie poddana konserwacji w przyszłym roku. Grób ten można podziwiać w części katolickiej.

W części ewangelickiej cmentarza warto zwrócić uwagę na grób Alfreda Biedermanna, z rodziny znanych łódzkich przemysłowców. Na grobie znajduje się modernistyczny pomnik nagrobny w kształcie sześcianu zwieńczonego krzyżem. Żona Alfreda, przedwcześnie zmarła Sophia, została uhonorowana jednym z najokazalszych ewangelickich pomników przy głównej alei - marmurową rzeźbą przedstawiającą postać kobiety anioła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto