Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwesta dla ratowania zabytkowych nagrobków na Starym Cmentarzu w Łodzi

Wiesław Pierzchała
Zbliża się XXIV kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi
Zbliża się XXIV kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi
Tradycyjna kwesta na zabytkowym Starym Cmentarzu w Łodzi przy ul. Ogrodowej, podczas której będą zbierane pieniądze na odnawianie cennych, stylowych nagrobków, zacznie się już w sobotę 27 października. Jakie wydarzenia będą towarzyszyć kweście?

W sobotę w godz. 10-14.30 datki będą zbierać uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy wykonają też prace porządkowe. Do akcji zgłosiło się już 55 szkół, co oznacza, że na nekropolii pojawi się co najmniej 550 młodych kwestarzy.

Główna XXIV kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi – z udziałem przedstawicieli władz miasta i województwa, polityków, dziennikarzy, samorządowców oraz pracowników oświaty i kultury - odbędzie w czwartek 1 listopada w godz. 9 – 19. W następne dwa dni, czyli w piątek i sobotę, kwesta odbędzie się w godz. 10 – 16 i zostanie poprowadzona przez miłośników historii i zabytków Łodzi.

Jedną z atrakcji towarzyszących zbiórce pieniędzy ma być stary, zabytkowy tramwaj, który 1 i 3 listopada będzie kursował na trasie plac Wolności – krańcówka na osiedlu Koziny. W pojeździe skarbonki zastąpią kasowniki, co oznacza, że zamiast kasować bilety można będzie wesprzeć ratowanie zabytkowych nagrobków.

Ponadto organizatorzy zapraszają na trzy niedzielne - zbiórka o godz. 10 przy bramie części katolickiej cmentarza - spacery tematyczne po najstarszej łódzkiej nekropolii.

I tak 28 października odbędzie się spacer po trzech częściach Starego Cmentarza (katolickiej, ewangelickiej i prawosławnej). Z kolei 4 listopada zapraszamy na spacer prezentujący odnowione ostatnio zabytkowe pomniki nagrobne, natomiast 25 listopada mamy w planach spacer prezentujący postacie i wydarzenia wiązane z historią walk niepodległościowych oraz postaw patriotycznych w różnych okresach historycznych – wyjaśnia Cezary Pawlak, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.

Przed rokiem kwestarze zebrali 77 tys. zł, dzięki czemu poprowadzono prace renowacyjne przy 10 pomnikach nagrobnych. Największym przedsięwzięciem było przywrócenie pomnika na grobie księdza Franciszka Pruskiego, który został rozstrzelany przez Niemców w Kutnie podczas I wojny światowej. Za to tylko, że pomógł zestrzelonemu lotnikowi niemieckiemu, którego jednak przekazał Rosjanom.

Kapłan został pochowany na Starym Cmentarzu w Łodzi. W okresie międzywojennym łodzianie ufundowali pomnik dłuta mistrza Wacława Konopki, jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy w dziejach Łodzi. Po wybuchu II wojny światowej i zajęciu Łodzi przez Niemców ci zburzyli pomnik. Dzięki zdjęciom archiwalnym został on starannie zrekonstruowany.

W tym roku został też odnowiony pomnik małżeństwa Małgorzaty i Franciszka Szarfów z początku XX wieku z rzeźbą Chrystusa Miłosiernego, który do renowacji został wytypowany głosami internautów, a także nagrobek urzędnika kolejowego Czesława Przezpolewskiego, który zmarł w 1901 roku oraz skromny pomnik 12-letniej Marysi Węgierskiej, która zmarła w 1917 roku – mówi Dominik Antoszczyk, wiceprezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.

Uroczyste podsumowanie XXIV kwesty na Starym Cmentarzu nastąpi w niedzielę 18 listopada o godz. 16.30 w Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej 15.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto