Kultura na bruku - lato na Piotrkowskiej [PROGRAM]

Darek MatyjaszczykZaktualizowano 
Spektakl "Lament na placu Konstytucji" warszawskiego Teatru Polonia zobaczą łodzianie w pasażu Róży
Spektakl "Lament na placu Konstytucji" warszawskiego Teatru Polonia zobaczą łodzianie w pasażu Róży teatrpolonia.pl
Spektakle teatralne, pokazy filmowe oraz koncerty to wydarzenia, które latem będą odbywać się na Piotrkowskiej oraz w pasażach Róży, Rubinsteina i Schillera.

PIOTRKOWSKA KAMERALNIE, PASAŻ RUBINSTEINA, ŚRODY GODZ. 20

5 lipca
Apertus Quartet
wystąpił m. in. podczas Letniego Festiwalu Muzycznego w  Gironie (Hiszpania 2008), festiwalu "Łódź Czterech Kultur" (2010 - koncert finałowy), Festiwalu Partnerstwa we Lwowie (2012), festiwalu "Świdnickie  Noce Jazzowe" (2011), dwukrotnie w ramach Festiwalu Filmów Polskich "Pod Wysokim Zamkiem" we Lwowie (2013, 2014 - Filharmonia Lwowska), podczas  trzech edycji Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" (2008, 20012, 2014), z Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej pod batutą Daniela  Raiskina w koncercie na klarnet, kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową K. A. Hartmanna (2014), podczas festiwalu "Strefa Ciszy" - Royal Łazienki Music  Festival w Warszawie (2015), Festiwalu Najnowszych Filmów Polskich w Iwano-Frankiwskiej Filharmonii Obwodowej (Ukraina 2015), a także w ramach festiwalu Mes da Musica w Barreiro (Portugalia 2016).

12 lipca
Ars Harmonica
to trio akordeonowe, które prowadzi działalność koncertową od przeszło dziesięciu lat. Repertuar zespołu w głównej mierze opiera się o własne kompozycje nawiązujące stylistycznie do etnicznej i transowej muzyki krajów słowiańskich i bałkańskich. Na koncertach muzycy kreują niepowtarzalny klimat nasycony kolorytem specyficznej harmonii, pulsem nieregularnych rytmów i wyrazistą, porywającą energią przekazu muzycznego.

19 lipca
Mellow Five
członkowie są członkami orkiestr symfonicznych Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, Teatru Wielkiego w Łodzi, jak również wykładają w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi i  szkołach muzycznych. Na co dzień więc zajmują się głównie muzyką klasyczną, nieustannie doskonaląc swój warsztat i rozwijając artystyczne horyzonty. Rozszerzyli zakres poszukiwań inspiracji o jazz i muzykę filmową, której wpływy już od wielu lat coraz wyraźniej zapisują się w partyturach klasycznych utworów. Jednakże w tym przypadku zaskakujący jest dobór instrumentów. Mellow Five jest jedynym w Polsce klasycznym kwartetem dętym drewnianym: flet, obój, klarnet i fagot z towarzyszeniem fortepianu, wykonujący poza utworami klasycznymi, skomponowanymi oryginalnie na ten skład, również standardy jazzowe i filmowe we własnych aranżacjach.

26 lipca
Hot d’Jazz Trio
- muzycy zespołu mogą poszczycić się współpracą z takimi artystami
jak: Annie Hilsberg, Robert Matt (YULARA),  Nigel Kennedy, Marek Sośnicki (Tamerlane), Aldona Jankowska, Ronald Anderssen, Gustav Lundgren, Ryszard Kwaśniewski (OLD METROPOLITAN BAND). Brali także udział w wielu nagraniach jako muzycy sesyjni.

2 sierpnia
Strzelczyk, Erenc, Rodowicz
– to trio grające muzykę Chopina. Maciej Strzelczyk od wielu lat zaliczany jest do elity polskich i europejskich wiolinistów jazzowych. Romuald Erenc gra na gitarze, tworzył m.in. duet Entr Acte z flecistką Filharmonii Łódzkiej, Urszulą Urbaniak. Leszek Kułakowski jest pomysłodawcą i inspiratorem Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy i Komeda Jazz Festival.

16 sierpnia
Zespół Kameralny MULTICAMERATA
- dał ponad 600 koncertów w Polsce, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Litwie, Łotwie, Estonii, Rosji, Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Słowenii, we Włoszech oraz w Watykanie.

23 sierpnia
Siergiej Wowkotrub Quartet
- Wowkotrub jest laureatem konkursów "Debiut w Jazzie Tradycyjnym" (Warszawa, 2005) oraz "Złotej Tarki" (OJM, Iława 2006). Współpracował z "Jazz Band Ball Orchestra" (Kraków), "Swing Workshop Wojtka Kamińskiego" (Warszawa), "Five O'Clock Orchestra" (Częstochowa), "Hot D'Jazz Trio" (Kraków) oraz Joscho Stephan (Mönchengladbach). Występował w kraju i za granicą (Niemczech, Francji, Belgii, Słowacji
i Węgrzech). Brał udział w nagraniach płyt "Bix & Henryk" (2006), "Suita Nowoorleańska" (2007) a także wydał płytę swojego tria "Happy Times" (2007).

30 sierpnia
Big Band Fabryka Wełny
- jest to zupełnie nowa inicjatywa łódzkich muzyków, którzy postanowili założyć dużą orkiestrę jazzową grającą w składzie charakterystycznym dla klasyczny big bandów: saksofony, puzony, trąbki i sekcja rytmiczna.

KINO TROTUAR, CZWARTEK GODZ. 21, PIOTRKOWSKA ODCINEK 6 SIERPNIA/ZIELONA

6 lipca
Kingsajz
(1987 r.) reżyseria i scenariusz: Juliusz Machulski
Przed seansem: prelekcja, prezentacja oryginalnych rekwizytów z filmu, konkurs filmowy z nagrodami

13 lipca
Sami swoi
(1967) Reż. Sylwester Chęciński
Przed seansem: prelekcja, film krótkometrażowy zrealizowany w Łodzi (PWSFTviT, Wytwórnia Filmów Oświatowych) oraz konkurs filmowy z nagrodami.

20 lipca
Nie ma róży bez ognia
(1974) Reż. Stanisław Bareja
Przed seansem: prelekcja, film krótkometrażowy, konkurs filmowy z nagrodami

27 lipca
Vabank
(1981) Reż. Juliusz Machulski
Przed seansem: prelekcja, pokaz etiudy, konkurs filmowy z nagrodami

3 sierpnia
Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął
/ Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann (2013), Reż. Felix Herngren
Przed seansem: film krótkometrażowy, prelekcja, konkurs filmowy z nagrodami

10 sierpnia
Nietykalni / Intouchables
(2011), reżyseria i scenariusz: Olivier Nakache, Eric Toledano
Przed seansem: prelekcja, film krótkometrażowy, konkurs filmowy z nagrodami

17 sierpnia
Postrzyżyny / Postřižiny
(1981), reżyseria i scenariusz: Jiří Menzel
Przed seansem: film krótkometrażowy, prelekcja, konkurs filmowy z nagrodami

24 sierpnia
Jak zostać królem
(2010), Reż. Tom Hooper
Przed seansem: prelekcja, film krótkometrażowy, konkurs filmowy z nagrodami

31 sierpnia
Lokator
(1926), Reż. Alfred Hitchcock
Przed seansem: wprowadzenie do film, Improwizacja muzyczna na żywo do filmu w wykonaniu tapera, konkurs filmowy z nagrodami

TEATRALNY PASAŻ RÓŻY, PIĄTEK GODZ. 20, PIOTRKOWSKA 3

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w Łódzkim Centrum Wydarzeń (ul. Piotrkowska 87 I piętro) lub na stronie www.e-bilet.pl

7 lipca
„Chamlet”
- Och Teatr (Warszawa) to monolog grany od lipca 2016 roku. Występuje w nim Michał Zieliński, znany szerokiej publiczności m.in. z programu rozrywkowego emitowanego przez telewizję TVN Szymon Majewski Show, gdzie wcielał się w role Donalda Tuska, Jarosława Kaczyńskiego czy Bronisława Komorowskiego. Zieliński słynie wśród szerokiej publiczności z talentu parodystycznego, czym przyciąga wielu widzów.

14 lipca
„Lament na placu Konstytucji”
– Teatr Polonia (Warszawa) to zdarzenie teatralno-uliczne przygotowane w ramach Akcji letniej Teatru Polonia, Miasta St. Warszawa i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spektakl grany na ulicy Warszawy z powodzeniem od 2007 roku. Podstawą przedstawienia, nad którym opiekę artystyczną sprawuje Krystyna Janda jest tekst Lament młodego dramatopisarza Krzysztofa Bizio. Propozycja teatru ulicznego czy raczej chodnikowego, bez efektów i bez inscenizacji, prostego, proponującego przechodniom zwykłe słowo, historię, bezpośredni dialog, ofiarowującego aktorów z ich umiejętnościami zainteresowania słuchaczy.

21 lipca
„Kredyt zaufania”
– Teatr KTO (Kraków) jest wielokrotnie nagradzanym spektaklem wystawianym od 2014 roku. Utrzymany w konwencji „one woman show” zdobył uznanie nie tylko publiczności, ale i krytyków. Otrzymał wiele nagród: I miejsce na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie WLKP, Ostrów 2013; Nagroda specjalna za oryginalny scenariusz autorski dla Anety Wróbel na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie WLKP, Ostrów 2013; Nagroda dla Najlepszej Aktorki na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym WrzAWA, Warszawa 2013; I miejsce na Mulatce (Mazurskie Lato Kabaretowe), Ełk 2013. Wyróżnienie jury na 11. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego, Warszawa 2013; Strzała Północy i Nagroda Publiczności I-szych Koszalińskich Ogólnopolskich Dni Monodramu – Debiuty, Koszalin 2013.

11 sierpnia
„One mąż show”
Och Teatr (Warszawa) jest spektaklem granym w konwencji stand-up. Jest to monolog Szymona Majewskiego oparty na jego własnych doświadczeniach, poparty poczuciem humoru komika i prezentera. Spektakl grany jest w Och Teatrze od 2014 roku i cieszy się ogromną popularnością wśród widzów.

18 sierpnia
IMPRO ATAK!
To zdobywająca sceny całego świata szalona zabawa teatralna, w której to nie dramaturg czy reżyser, ale „publiczność rządzi”, czyli decyduje o przebiegu całego przedstawienia. Każdy wieczór jest dlatego jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny. Zadaniem aktorów  staje się  zagranie postaci, jakie widzowie wymyślą i scen, o jakie poproszą. Prowadzi to często do komicznych, groteskowych, absurdalnych sytuacji. Ale aktor musi się w tym odnaleźć. Ad hoc, błyskotliwie, inteligentnie, dowcipnie. Podglądanie aktora i procesu tworzenia to jedna z dodatkowych przyjemności towarzyszących uczestnictwu w widowiskach teatru improwizowanego.

polecane: Flesz: otyłość zabija Polaków, problem rośnie i dotyczy nastolatków

Materiał oryginalny: Kultura na bruku - lato na Piotrkowskiej [PROGRAM] - Łódź Nasze Miasto

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3