Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto podchodzi do wilka, filmuje go, robi mu zdjęcia - naraża się na atak. Nie znamy granicy tolerancji dzikiego zwierzęcia

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Wielkość populacji wilka w Lubuskiem określana jest na poziomie ok. 270 sztuk. W powiecie świebodzińskim obserwowane są dwie grupy
Wielkość populacji wilka w Lubuskiem określana jest na poziomie ok. 270 sztuk. W powiecie świebodzińskim obserwowane są dwie grupy pixabay.com
Mieszkańcy powiatu świebodzińskiego powiadamiają w mediach społecznościowych o widzianych w okolicy wilkach. Jaka jest populacja wilka w Lubuskiem i co to za drapieżnik, zapytaliśmy regionalnego konserwatora przyrody.

Do redakcji Internauta nadesłał filmik z komentarzem: „myśliwi mówią o dużej liczbie wilków wokół Niesulic. W Borowie wilki weszły wieczorem do stodoły i zjadły konia. Ponoć nie ma zwierzyny już w okolicznych lasach. Jednego wilka złapali uśpili i założyli lokalizator, i się zdziwili bo ta wataha robi codziennie trasę około 60 km. Blady strach padł na mieszkańców bo wilki wyją po nocach”.

- Nie możemy potwierdzić jakichkolwiek zdarzeń z udziałem wilka w Borowie. RDOŚ nie został zawiadomiony o żadnym ataku wilków na zwierzęta gospodarskie w powiecie świebodzińskim - stwierdza Józef Kruczkowski, zastępca regionalnego dyrektora ochrony środowiska i regionalny konserwator przyrody w Gorzowie Wlkp.

Wilczyca Rzepka wpadła w sidła kłusowników

Wielkość populacji wilka w Lubuskiem określana jest na poziomie ok. 270 sztuk, 22 grupy rodzinne przebywające na terenie naszego województwa oraz 8 grup rodzinnych migrujących, zlokalizowanych na jego granicach. Na podstawie danych z sierpnia 2018 r. w powiecie świebodzińskim obserwowane są dwie grupy rodzinne.

Statystyki nie pokazują wzrostu

Jeśli dochodzi do konfliktu spowodowanego obecnością wilka i działalnością człowieka, wilki mogą wyrządzać szkody głównie w pogłowiu zwierząt gospodarskich, sporadycznie zdarzają się informacje o zagryzieniu psa. W roku 2018 zgłoszonych zostało 21 szkód, z czego potwierdzono i uznano do rozliczenia 12 przypadków. Nie można również potwierdzić, że liczba szkód powodowanych przez wilki zwiększa się systematycznie (np. 2014 - 10, 2015 - 1, 2016 - 9, 2017 - 11).

Każde zgłoszenie przypuszczalnego ataku wilka jest indywidualnie oceniane i w przypadkach bezspornych szkoda jest szacowana i wypłacane jest odszkodowanie.

Nocne nagranie wideo - brak odpowiedzialności

Każde nietypowe zachowanie wilka można i należy uznać za niebezpieczne dla człowieka. Wilk jest dużym drapieżnikiem i w przypadku zamierzonego ataku, potencjalna ofiara zawsze jest zagrożona.

Internauta dostarczył nam filmik, na którym ktoś oślepia wilka latarką. Zwierzę jest wyraźnie przestraszone. Ktoś prowokuje wilka a ten się wycofuje.

Nie kuśmy wilka

Normalnym i typowym zachowaniem wilka jest unikanie kontaktu z człowiekiem. Zdarza się, że człowiek świadomie lub nie prowokuje zwierzę do wchodzenia na ścieżkę konfliktu poprzez pozostawianie resztek pożywienia na parkingach leśnych, nęcenie w celu wykonania fotografii lub filmów.

Zdaniem J. Kruczkowskiego, sytuacja nagrana na wideo jest przykładem nieodpowiedzialnego zachowania człowieka, który nie zdaje sobie sprawy z tego, że drapieżnik czując zagrożenie dla siebie może zaatakować. Nie znamy granicy tolerancji dzikiego zwierzęcia, po przekroczeniu której zwierzę zacznie się bronić, a w rzeczywistości będzie to atak.

Warto również zwrócić uwagę na to, aby posesje zlokalizowane w pobliżu lasu były ogrodzone i zamykane.

Wiedząc o tym, że schronieniem i naturalnym miejscem przebywania wilka jest las, to człowiek wchodząc do lasu, wkracza tak naprawdę na terytorium wilka. Należy o tym zawsze pamiętać.

Co jest w diecie wilka

Głównym pożywieniem wilka jest zwierzyna płowa (jelenie, sarny, daniele). W diecie zdarzają się także dziki i mniejsze zwierzęta: bobry, borskuki, zające, a także zwierzęta gospodarskie.

Dieta w dużej mierze zależy od okolicy, w której przebywa grupa rodzinna i od zasobności tej okolicy w pokarm.

Wilk potrzebuje ok. 1-5 kg mięsa dziennie.

Komu zgłosić obecność wilków

W przypadku podchodzenia wilka do gospodarstw należy przede wszystkim zachować daleko idącą ostrożność. Priorytetem zawsze jest własne bezpieczeństwo.

Gospodarstwa zlokalizowane w okolicach zalesionych powinny być ogrodzone.

Przypadki podchodzenia wilka do siedzib człowieka należy zgłaszać służbom gminnym, leśnym i regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska. W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia człowieka zawiadomić należy także policję.

POLECAMY: Siedmiolatek zaprzyjaźnił się z wilkiem, który teraz pilnuje jego owiec jak pies pasterski

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto