Jury konkursu na poemat ogłasza wyniki  Jury konkursu na poemat ogłasza wyniki

Jury konkursu na poemat ogłasza wyniki. Zwycięzca, Krzysztof Kleszcz, mieszka pod Tomaszowem Mazowieckim (© materiały prasowe)

Zakończony w niedzielę festiwal Łódź Czterech Kultur przyniósł m.in. finał cieszącego się sporym zainteresowaniem konkursu na poemat o Łodzi.

Laureatem Ogólnopolskiego Konkursu na „Poemat czterech kultur” został, używający godła „Karot”, Krzysztof Kleszcz. Jego „Dźwiganie serc. Poemat dla Łodzi”, został wyłoniony spośród 54 nadesłanych prac z całej Polski. Nagroda dla zwycięzcy to 10 tys. zł i publikacja w kwartalniku Arterie.

- Naszą uwagę zwróciły twórcze nawiązania laureata do literackiej tradycji Łodzi, szczególnie zaś do twórczości Juliana Tuwima oraz oryginalna i zdyscyplinowana forma poematu, która pomimo klasycyzującej regularności zachowuje świeżość wyrazu - podkreślał w imieniu jury Jerzy Jarniewicz w czasie oficjalnego ogłoszenia wyników w Domu Literatury w Łodzi. Jak dodał, jury zwróciło także uwagę na „udaną próbę stworzenia obrazu Łodzi wolnego od literackich stereotypów i klisz”.

Kayah i Bregović: koncert w klubie Wytwórnia w Łodzi [ZDJĘCIA]

Krzysztof Kleszcz, mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego, obecnie uczy młodzież geografii w Gimnazjum im. ks. J. Twardowskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Jest autorem książek poetyckich „Ę” (2008), „Przecieki z góry” (2012) i „Pański płaszcz” (2016) oraz felietonów.

W konkursie wyróżnienie otrzymały poematy: „Śmierć zawsze jest czymś nowym w gwiazdozbiorze ptaków” Ewy Włodarskiej, „Demologos” Macieja Roberta i „Tylko o to mi chodzi” Bartosza Konstrata.

Z regionu

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!