Krajowe lotniska przez pierwsze półrocze tego roku obsłużyły o ponad 10 proc. mniej pasażerów niż rok wcześniej. Przyjemność lotniczych podróży okazała się za droga dla wielu osób - wynika z raportu na temat polskiego rynku opracowanego przez miesięcznik branżowy "Rynek Turystyczny". Łącznie z 11 krajowych lotnisk skorzystało 8,6 mln pasażerów, czyli o ponad 1 mln mniej. Jak wynika z danych urzędu lotnictwa cywilnego za sześć miesięcy tego roku, największy procentowy spadek liczby pasażerów zanotowały główne krajowe porty lotnicze. W przypadku zdecydowanego lidera, jakim jest warszawskie Okęcie, wyniósł on 16,36 proc. Najmniejszy spadek zanotowano na rzeszowskim lotnisku. Ubyło tam jedynie 0,83 proc. pasażerów.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Recesja w przewozach lotniczych nie ominęła także gdańskiego lotniska. W ciągu sześciu miesięcy obsłużyło ono 855 tys. pasażerów, czyli o prawie 11 proc. mniej. Tylko w drugim kwartale spadek wyniósł ponad 16 proc. Spadła także liczba obsłużonych samolotów w wyniku likwidacji części połączeń.
- Nie jest tajemnicą, że w kryzysie gospodarczym mniej latamy - mówi Tomasz Kloskowski, wiceprezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. - W nadchodzących miesiącach przewidujemy jednak ożywienie ruchu lotniczego.

Już w lipcu wzrosła liczba pasażerów.
- Po siedmiu miesiącach notujemy spadek rzędu 8 proc. Koniec roku planujemy zakończyć na zaledwie 2- proc. minusie, co w porównaniu do spadków na świecie będzie znakomitym wynikiem - dodaje Kloskowski.
Jak zapewnia, przyszły rok ma być zdecydowanie lepszy.
- Szacujemy, że z gdańskiego lotniska skorzysta o kilkanaście procent więcej pasażerów - mówi Kloskowski. - Już od października tego roku ma zostać zainaugurowanych kilkanaście nowych połączeń.

O bliskim końcu recesji na rynku lotniczym przekonani są zagraniczni eksperci. Firma Boeing opublikowała "Current Market Outlook 2009", czyli długoterminową prognozę dla rynku lotniczego. Według analityków koncernu, w latach 2009-2028 nastąpi wzrost liczby pasażerów i rozbudowa floty lotniczej. Średnio co roku ma ich przybywać 4,1 proc. W efekcie da to prawie trzykrotny wzrost przewozów pasażerskich.

Rynek przewozów lotniczych w Europie Środkowej uznawany jest za region z dobrymi perspektywami. Polaków wciąż lata zdecydowanie mniej niż mieszkańców Europy Zachodniej czy Ameryki. Do większego zainteresowania podróżami lotniczymi przyczynią się także inwestycje w infrastrukturę krajowych lotnisk.
Gdańskie lotnisko jest jednym z kluczowych portów lotniczych dla organizacji Euro 2012 i w najbliższym czasie ma zostać rozbudowane. Do roku 2011 powstać ma nowy terminal, który umożliwi obsługę 5 mln pasażerów rocznie. W połączeniu z obecnym terminalem da to możliwość obsługi 7 mln pasażerów rocznie. Powstać ma również nowa droga kołowania. Całkowity koszt przebudowy szacowany jest na 500 mln zł.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!