Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kryzysowy ruch na lotniskach - coraz mniej chętnych na loty

Jacek Klein
Krajowe lotniska przez pierwsze półrocze tego roku obsłużyły o ponad 10 proc. mniej pasażerów niż rok wcześniej. Przyjemność lotniczych podróży okazała się za droga dla wielu osób - wynika z raportu na temat polskiego rynku opracowanego przez miesięcznik branżowy "Rynek Turystyczny". Łącznie z 11 krajowych lotnisk skorzystało 8,6 mln pasażerów, czyli o ponad 1 mln mniej. Jak wynika z danych urzędu lotnictwa cywilnego za sześć miesięcy tego roku, największy procentowy spadek liczby pasażerów zanotowały główne krajowe porty lotnicze. W przypadku zdecydowanego lidera, jakim jest warszawskie Okęcie, wyniósł on 16,36 proc. Najmniejszy spadek zanotowano na rzeszowskim lotnisku. Ubyło tam jedynie 0,83 proc. pasażerów.

Recesja w przewozach lotniczych nie ominęła także gdańskiego lotniska. W ciągu sześciu miesięcy obsłużyło ono 855 tys. pasażerów, czyli o prawie 11 proc. mniej. Tylko w drugim kwartale spadek wyniósł ponad 16 proc. Spadła także liczba obsłużonych samolotów w wyniku likwidacji części połączeń.
- Nie jest tajemnicą, że w kryzysie gospodarczym mniej latamy - mówi Tomasz Kloskowski, wiceprezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. - W nadchodzących miesiącach przewidujemy jednak ożywienie ruchu lotniczego.

Już w lipcu wzrosła liczba pasażerów.
- Po siedmiu miesiącach notujemy spadek rzędu 8 proc. Koniec roku planujemy zakończyć na zaledwie 2- proc. minusie, co w porównaniu do spadków na świecie będzie znakomitym wynikiem - dodaje Kloskowski.
Jak zapewnia, przyszły rok ma być zdecydowanie lepszy.
- Szacujemy, że z gdańskiego lotniska skorzysta o kilkanaście procent więcej pasażerów - mówi Kloskowski. - Już od października tego roku ma zostać zainaugurowanych kilkanaście nowych połączeń.

O bliskim końcu recesji na rynku lotniczym przekonani są zagraniczni eksperci. Firma Boeing opublikowała "Current Market Outlook 2009", czyli długoterminową prognozę dla rynku lotniczego. Według analityków koncernu, w latach 2009-2028 nastąpi wzrost liczby pasażerów i rozbudowa floty lotniczej. Średnio co roku ma ich przybywać 4,1 proc. W efekcie da to prawie trzykrotny wzrost przewozów pasażerskich.

Rynek przewozów lotniczych w Europie Środkowej uznawany jest za region z dobrymi perspektywami. Polaków wciąż lata zdecydowanie mniej niż mieszkańców Europy Zachodniej czy Ameryki. Do większego zainteresowania podróżami lotniczymi przyczynią się także inwestycje w infrastrukturę krajowych lotnisk.
Gdańskie lotnisko jest jednym z kluczowych portów lotniczych dla organizacji Euro 2012 i w najbliższym czasie ma zostać rozbudowane. Do roku 2011 powstać ma nowy terminal, który umożliwi obsługę 5 mln pasażerów rocznie. W połączeniu z obecnym terminalem da to możliwość obsługi 7 mln pasażerów rocznie. Powstać ma również nowa droga kołowania. Całkowity koszt przebudowy szacowany jest na 500 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Kryzysowy ruch na lotniskach - coraz mniej chętnych na loty - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto