Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: zapłacimy więcej za użytkowanie wieczyste

Katarzyna Janiszewska
Władze miasta kontynuują akcję podnoszenia opłat za użytkowanie wieczyste. W tym roku podwyżki obejmą kolejne 400 nieruchomości. Urzędnicy właśnie tworzą ich listę, będzie ona znana w połowie roku. Aktualną cenę gruntu oszacuje rzeczoznawca i stanie się ona podstawą do naliczenia nowej opłaty.

Czytaj także: Kraków: po 6 latach Wietnamczyk może przestać się ukrywać

Od 2003 roku miejscy urzędnicy sukcesywnie podnoszą opłaty za użytkowanie wieczyste. Na pierwszy ogień idą te nieruchomości, których wyceny były robione najdawniej. - Ceny ustalone w latach 80. nijak się mają do tego, ile dziś są warte te grunty - tłumaczy Kinga Sadowska z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa. - Obowiązek przeprowadzenia aktualizacji nakłada na nas ustawa o gospodarce nieruchomościami. Inaczej gmina mogłaby zostać oskarżona o niegospodarność - dodaje Sadowska.

Każdy użytkownik wieczysty płacił inną opłatę. Była ona ustalana na podstawie wartości gruntu w dniu, w którym kupił on lokal od gminy. Teraz w wytypowanych przez miasto nieruchomościach rzeczoznawca zrobi ponowną wycenę. - Wartość nieruchomości w znacznej mierze zależy od atrakcyjności jej lokalizacji - zauważa Sadowska. - Różne części miasta stały się w ciągu lat mniej lub bardziej atrakcyjne. Największy wzrost cen nastąpił w Śródmieściu i Krowodrzy - mówi.

Miasto jest właścicielem około 10 tysięcy nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste. Roczny dochód z tego tytułu w roku 2008 wyniósł niecałe 24 miliony, w 2009 - 25,5 mln zł, rok później prawie milion zł mniej. - W wyniku przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności łączna kwota opłat rocznych maleje - przyznaje Sadowska. - Na powyższy dochód składają się też wpłaty zaległych opłat rocznych w związku z wygranymi przez gminę sprawami sądowymi - dodaje urzędniczka.

Dzierżawiony od miasta grunt można bowiem wykupić na własność. Korzysta z tego coraz więcej osób. Po drastycznych podwyżkach (sięgających nawet kilkaset procent) opłat za użytkowanie bardziej opłaca im się wykupić grunt na własność, niż ponosić koszty podwyższonych opłat i ryzykować, że za kilka lat urząd miasta znów podniesie opłaty.

Jeszcze do 8 sierpnia 2011 r. każdy, kto się zdecydował na zakup użytkowanej nieruchomości, miał możliwość skorzystania z ulgi wynoszącej 50 lub 90 proc. jej wartości. Dziś musi zapłacić pełną cenę. W roku 2011 urząd miasta wydał około 1500 decyzji o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Najlepszy Piłkarz i Trener Małopolski 2011. Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Uwaga konkurs! Napisz dialog matki z córką i wygraj nagrody

Sprawdź magazyn Gazety Krakowskiej! Bulwersujące zdarzenia, niezwykli ludzie, mądre opinie

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto