Dyrektor Biura ds Dyrektor Biura ds

Dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej Grzegorz Justyński (z lewej) i radny Paweł Bliźniuk zapraszają na cykl spotkań dotyczących konsultacji społecznych budżetu Łodzi na 2019 rok. (© Marcin Bereszczyński)

Po raz pierwszy Łódź przeprowadzi konsultacje w sprawie priorytetów, które mają być zapisane w przyszłorocznym budżecie miasta. Odbędą się w czerwcu, zanim prezydent Łodzi ogłosi założenia budżetowe. Czyni to w połowie lipca.

Projekt budżetu jest ogłaszany w połowie listopada, a budżet powinien być uchwalony do końca roku. Pojawiło się wiele wniosków o to, aby konsultacje budżetowe zaczęły się w możliwie jak najwcześniejszym terminie. Stąd pomysł urzędu na taka formę procedowania budżetu.

O konsultacje wnioskowały organizacje i stowarzyszenia, które na etapie jesiennych konsultacji nie mogły przeforsować swoich projektów. Jesienią, gdy jest już projekt budżetu, trzeba wskazać co wykreślić z projektu budżetu, żeby zaproponować własną inicjatywę. W czerwcowych konsultacjach nie będzie takiego obowiązku.

Konsultacje budżetowe nie są konkurencją dla budżetu obywatelskiego. Do budżetu obywatelskiego mieszkańcy składają konkretne projekty, które są poddane głosowaniu. W czerwcowych konsultacjach chodzi o kierunki i wskazówki dla urzędników, co mają zapisać w planach na kolejny rok. Radny Paweł Bliźniuk, który pisał interpelacje do prezydent Łodzi o konsultacje budżetowe przed opublikowaniem założeń budżetowych twierdzi, że urzędnicy podejmują arbitralne decyzje zza biurka, jaką ulicę wyremontować. Lepiej to skonsultować, aby urzędnicy brali pod uwagę sugestie mieszkańców.

Konsultacje budżetowe są w pewnym sensie kampanią wyborczą.

- Jeśli spotkania z mieszkańcami, dotyczące dobra Łodzi i łodzian ktoś chce nazwać kampanią, to jest to kampania. Nie mam z tym problemu. Jeśli robi się coś dobrego dla miasta, to należy tak czynić - powiedział Paweł Bliźniuk.

Konsultacje odbędą się 16 czerwca w Porcie Łódź w godz. 12-15, 23 czerwca w Galerii Łódzkiej w godz. 12-15 i 25 czerwca w Urzędzie Miasta Łodzi w godz. 17-20. Ostatnie spotkanie będzie warsztatowe. Można też wysyłać mejle i pisma dotyczące propozycji zadań do budżetu Łodzi.

- W konsultacjach wezmą udział dyrektorzy kluczowych wydziałów UMŁ. Zaproponujemy nowy format konsultacji. chcemy usłyszeć, co mieszkańców nurtuje i jak to zmienić - powiedział Grzegorz Justyński, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ.

Skoro Łódź ma budżet obywatelski, konsultacje projektu budżetu, urzędników i radnych proponujących zmiany w projekcie budżetu, organizacje proponujące własne projekty, to czy potrzebne są kolejne konsultacje? Czy poprzednie budżety Łodzi były tak złe, że trzeba wprowadzić nową formę konsultacji?

- Chcemy poprawiać, a nie naprawiać sposób procedowania uchwały budżetowej - wyjaśnia Paweł Bliźniuk.

Inwestycje

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Łodziak (gość)

Mieszkańcy Teofilowa proszą o zbudowanie ulicy Cedry to spowoduje rozładowanie ruchu na Traktorowej ...I o przedłużenie ul. Kaczeńcowej do Rąbienskiej "..A nie tylko lizanie ul. Piotrkowskiej .

EL (gość)

Zaplanować w budżecie przedłużenie al. Włókniarzy - czyli budowa ważnego łącznika do S14, który odkorkuje północną stronę miasta!