Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konsulat honorowy Litwy już otwarty [ZDJĘCIA]

Marcin Walków
Nowy konsulat honorowy mieści się przy rondzie Powstańców Śląskich, na pierwszym piętrze w budynku Thespian. Na jego czele stoi Tomasz A. Kosoń, wrocławski prawnik i przedsiębiorca. Już przed dwoma miesiącami odebrał tytuł honorowego konsula Litwy z rąk ambasadora Litwy w Polsce Šarunasa Adomavičiusa. Dziś oficjalnie przecięto wstęgę w pomieszczeniach konsulatu.

W uroczystości wziął udział Šarūnas Adomavičius, ambasador Litwy w Polsce. Poświęcenia konsulatu w języku litewskim dokonał ks. prałat Alfonsas Jurkevičius.

Konsul honorowy nie dostaje wynagrodzenia. To podstawowa różnica między nim a konsulem zawodowym. Gdy jest obywatelem kraju, w którym urzęduje, właściwie nie korzysta z przywilejów zagranicznych dyplomatów.

Promuje kulturę, pomaga załatwić formalności

Do podstawowych zadań konsula honorowego należy promowanie rozwijania relacji handlowych, kulturalnych i naukowych między Litwą a Polską. Nowy konsul będzie m.in. organizował wystawy, festiwale i przeglądy sztuki litewskiej. Z okazji otwarcia konsulatu w Starym Ratuszu odbył się wernisaż wystawy litewskiego malarza Aloyzasa Stasiulevičiusa.

Przedsiębiorcy z Dolnego Śląska zainteresowani rozwijaniem handlu i interesów na Litwie w nowym konsulacie będą mogli uzyskać informacje handlowe i wsparcie w nawiązywaniu kontaktów.

Ale działalność konsula honorowego to nie tylko promowanie kultury czy walorów turystycznych Litwy. Przede wszystkim nowo otwarta placówka ułatwi obywatelom i przedsiębiorcom litewskim mieszkającym na Dolnym Śląsku załatwianie swoich spraw i rozwiązywanie problemów. Nie muszą oni już jechać do konsulatu w Krakowie albo ambasady litewskiej w Warszawie. Wszystkie swoje sprawy będą mogli załatwić we Wrocławiu.

Litwinom mieszkającym w Polsce i ich krewnych konsulat ma pomagać także w zachowaniu kultury i języka litewskiego. Nowa placówka będzie czynna w godz. 10-14 od poniedziałku do piątku.

To już 18. konsulat honorowy w stolicy Dolnego Śląska. Swoje przedstawicielstwa w tej formie ulokowały we Wrocławiu już Słowacja, Malta, Luksemburg, Włochy, Wielka Brytania, Ukraina, Szwecja, Czechy, Meksyk, Francja, Austria, Holandia, Bułgaria, Chile, Dania, Korea i Finlandia.

Konsulowie z honorami. Jest ich już 18

Konsulami honorowymi zostają osoby dobrze sytuowane i szanowane, mające związki z krajem, który reprezentują.
Konsulem honorowym Meksyku został Bogdan Spiż, właściciel browaru i restauracji pod swoim nazwiskiem. Konsulem honorowym Luksemburga jest Krzysztof Bramorski, radca prawny, wrocławski radny minionej kadencji. Konsulem honorowym Bułgarii jest Jan Chorostkowski, twórca Dach Budu. Konsulem honorowym Austrii od 1993 roku jest Maciej Formanowicz.

Reprezentantem Chile w naszym mieście jest Zbigniew Sebastian, Słowacji – Maciej Kaczmarski, Malty – Krystyna M. Mikulanka, Włoch – Monika Kwiatosz, Wielkiej Brytanii –Marek Grzegorewicz, Ukrainy –Grzegorz Dzik, Szwecji–Małgorzata Ryniak, Czech–Arkadiusz J. Ignasiak, Francji –Richard Kepinski, Holandii–Wojciech Zipser, Danii –Maria Keller, Korei –Tomasz Szpikowski, Finlandii –Małgorzata Węgrzyn-Wysocka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto