Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konno przez Łódzkie

Redakcja
Szlak czeka zarówno na osoby uprawiające jazdę konną profesjonalnie, jak i rekreacyjnie
Szlak czeka zarówno na osoby uprawiające jazdę konną profesjonalnie, jak i rekreacyjnie Stefan Brajter
Turystyka konna jest w naszym kraju coraz bardziej popularna. W województwie łódzkim, w którym trend ten również zyskuje uznanie, realizowany jest projekt "Turystyka w siodle - infrastruktura innowacyjnego i unikatowego produktu turystycznego" współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Najdłuższy w Europie

Powstający na terenie województwa łódzkiego szlak jest najdłuższą w Europie trasą, przeznaczoną do uprawiania turystyki konnej. Jego długość wynosi 1817 km. Składa się on z dwóch pętli: zewnętrznej (okalającej województwo) liczącej 1461 km i wewnętrznej (wyznaczonej wokół aglomeracji łódzkiej) o długości 356 km.
Dla wygody jeźdźców i turystów cała trasa została podzielona na odcinki, tak aby każdy mógł dostosować jej długość do swoich możliwości kondycyjnych. Turyści będą zatem mogli zaplanować przejażdżkę konną na 45 odcinkach pętli zewnętrznej i 12 odcinkach pętli wewnętrznej, które zaspokoją oczekiwania zarówno osób profesjonalnie uprawiających jazdę konną, jak i tych, które potraktują przygodę w siodle rekreacyjnie.

Dzięki strategicznie rozplanowanej siatce połączeń możliwe jest również wykorzystanie i eksponowanie potencjału turystycznego całego regionu. Bardzo dużym atutem projektu jest centralne położenie województwa łódzkiego na mapie Polski, co sprawia, że Łódzki Szlak Konny będzie najbardziej dostępnym szlakiem konnym w kraju. Jego atrakcyjność docenią zarówno turyści, którzy planują spędzić urlop w województwie łódzkim, jak i osoby mieszkające w łódzkim i województwach sąsiednich, parające się jeździectwem na co dzień.

Trasa Łódzkiego Szlaku Konnego zapewnia dostęp do prawie 200 ośrodków jeździeckich oraz ponad 1000 atrakcji turystycznych województwa. Szlak ma walory wypoczynkowo-rekreacyjne oraz edukacyjno-poznawcze, co pozwala poznawać bogactwo przyrodnicze, kulturalne i historyczne okolicznych terenów, podróżując w siodle. Na szlaku każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Jest on bowiem przystosowany zarówno do turystyki indywidualnej oraz grupowej, np. rodzinnej, jak również do jeździectwa zaprzęgowego (wozy typu western, bryczki, sanie).

Łódzki Szlak Konny przecina inne szlaki turystyczne jak na przykład szlaki rowerowe i kajakowe, co pozwoli na interdyscyplinarną turystykę. W ramach projektu przewidziano możliwość organizacji np. rajdów konno-rowerowych, rajdów konnych z wozem traperskim lub z samochodem z przyczepką, organizację zaprzęgów konnych. Szlak będzie również dostosowany do obsługi turystów niepełnosprawnych, którzy będą mogli podziwiać i cieszyć się urokami tej najdłuższej w Europie trasy konnej.

Atrakcje turystyczne i zabytki

Trasa szlaku została zaprojektowana tak, aby omijać aglomeracje miejskie i ruchliwe drogi. Dzięki temu Łódzki Szlak Konny eksponuje najpiękniejsze krajobrazowo i atrakcyjne jeździecko tereny: wzgórza, wąwozy, parowy, skarpy piaszczyste, przejścia przez brody, punkty widokowe, przemarsze korytem rzeki czy strumyka itp.
Szlak biegnie głównie przez lasy, łąki i pola oraz wszystkich siedem parków krajobrazowych, leżących na terenie województwa. Dodatkowo, szlak uwzględnia możliwość odwiedzenia ciekawych miejsc znajdujących się w jego pobliżu. Wśród zabytków, które ucieszą oko turysty są: drewniane i murowane kościoły, siedziby szlacheckie - dwory i pałace oraz zabytki archeologiczne. Warto obejrzeć jeden z najstarszych i najważniejszych obiektów w województwie - romańską kolegiatę w Tumie. Z kolei w okolicach Łowicza uwagę przyciąga Pałac w Niebo-rowie - niegdyś własność rodu Radziwiłłów.

Infrastruktura

Dla wygody turysty konnego oraz ze względów bezpieczeństwa, co 20 km przewidziano zajazdy, będące schroniskiem dla ludzi i koni. Ich rolę będą pełnić już istniejące ośrodki jeździeckie lub nowo wybudowane stajnie polowe. Umożliwi to turystom, w zależności od ich indywidualnych potrzeb i umiejętności, pokonywanie dziennie odcinków będących wielokrotnością 20 km.

Pomiędzy zajazdami powstaną miejsca postojowe, przeznaczone na krótki wypoczynek lub piknik. Zostaną one wyposażone w niezbędne urządzenia, tj.: koniowiązy, wodopoje i miejsca popasu dla koni, wiaty, toalety oraz punkty z mapami turystycznymi oraz opisami walorów turystycznych szlaku. Na szlaku nie zabraknie dostępu do usług gastronomicznych, medycznych, fizjoterapeutycznych, a także do usług bezpośrednio związanych z pielęgnacją koni, tj. weterynaryjnych, kowalskich, rymarskich, punktów zaopatrzenia w paszę dla koni.

Szlak stworzy kompleksową ofertę dla wymagających turystów konnych. Przemyślana infrastruktura ułatwi bezpieczny wypoczynek i możliwość poznania potencjału turystycznego województwa.

Innowacyjność

Na szlaku powstanie sieć punktów informacji turystycznej i punktów monitorowania turysty z Centrum Zarządzania Szlakiem przy ulicy Wycieczkowej 86 w Łodzi. Oprócz tego na trasie zostaną rozmieszczone przydrożne i kierunkowe tablice informacyjne oraz automatyczne przewodniki głosowe, które ułatwią bezpieczne poruszanie się na szlaku.

W punktach informacyjnych dostępne będą audioprzewodniki, dostosowane do potrzeb osób zwiedzających region w siodle. Funkcjonuje już Portal Turystyki Aktywnej "W siodle" - www.wsiodle.lodzkie.pl, który stanowi platformę informacyjną dla turystów. Na stronie portalu można pobrać bezpłatny pakiet aplikacji, tworzący wszechstronny System Informacyjno-Nawigacyjny. Składają się na niego między innymi: portal turystyki aktywnej, aplikacje nawigacyjne GPS do telefonów komórkowych i PDA (komputerów kieszonkowych) oraz aplikacje tworzące mobilny system monitorowania turysty w ruchu.

Projekt Łódzkiego Szlaku Konnego proponuje unikatowe rozwiązania, dotyczące monitorowania jeźdźca i konia wraz z powiadamianiem służb ratowniczych, w razie wypadku, o lokalizacji potrzebującego pomocy. Karetki pogotowia ratunkowego oraz inne pojazdy ratownicze zostaną wyposażone w przenośne urządzenia do nawigacji GPS z mapami szlaków. Dzięki temu dostęp personelu ratowniczego do poszkodowanych będzie łatwiejszy, co ma szczególne znaczenie na terenach leśnych.

Czterojęzyczny Portal Turystyki Aktywnej "W siodle" to również baza atrakcji turystycznych oraz usług hotelarskich, gastronomicznych, komunikacyjnych i medycznych. Co więcej, wkrótce umożliwi on dokonywanie rezerwacji i płatności on-line za usługi turystyczne w ośrodkach powiązanych z Łódzkim Szlakiem Konnym.

Za pośrednictwem portalu można już pobrać dekoder fotokodów, który pozwala na zeskanowanie fotokodu i odczytanie ukrytej treści, powiązanej z realnym obiektem. Dzięki tej usłudze, za pomocą telefonu komórkowego, można połączyć się ze stroną internetową danego obiektu, wysłuchać lektora, opowiadającego o dziejach konkretnego miejsca lub skorzystać z mapy, która wskaże kierunek dotarcia do niego.

Rozbudowany portal umożliwia również ściągniecie nawigacji turystycznej do urządzeń mobilnych (telefon komórkowy, komputer kieszonkowy), dzięki której będzie można skorzystać z gotowych tras lub tworzyć własne. Trasę wycieczki będzie można zaplanować w domowym zaciszu, a następnie wydrukować ją samodzielnie lub w punkcie informacji.

Realizacja projektu

Prace nad realizacją projektu trwają od września 2010 roku. Zakończone zostało już podstawowe znakowanie pętli wewnętrznej, obecnie dobiega końca znakowanie pętli zewnętrznej. W tej chwili na szlaku stawiane są tablice o charakterze informacyjno-promocyjnym oraz tablice kierunkowe, nawigujące do najważniejszych atrakcji turystycznych szlaku konnego.

W Osjakowie powstał już pierwszy Punkt Informacji i Monitorowania Turysty, który jest nowoczesnym obiektem oferującym kompleksową obsługę turysty konnego. Został on uroczyście otwarty 19 maja bieżącego roku w obecności marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia. Otwarciu towarzyszyła konferencja prasowa, poświęcona turystycznej marce rzeki Warty. Dzięki funkcjonowaniu punktu turyści będą mogli uzyskać informacje na temat atrakcji turystycznych oraz zabytków w Osjakowie i okolicach.

Oprócz tego będzie można ściągnąć na telefon komórkowy mapę Łódzkiego Szlaku Konnego lub zasilić baterię za pomocą uniwersalnej ładowarki. Projekt szlaku nie opiera się wyłącznie na budowie sprawnej infrastruktury i promocji szlaku konnego, ale skupia się także na szeroko rozumianej turystyce aktywnej. W ten sposób staje się on produktem zdolnym zaspokoić różnorodne potrzeby szerokiego grona odbiorców. Łódzki Szlak Konny będzie jedynym tego rodzaju zintegrowanym produktem turystycznym w Polsce.

* * * * *

Już w poniedziałek 20 czerwca do Dziennika Łódzkiego dołączona będzie mapa szlaków konnych w województwie łódzkim. A w najbliższych wydaniach gazety znajdą Państwo więcej informacji o Łódzkim Szlaku Konnym. Autorem cyklu jest Urząd Marszałkowski w Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto