Gdyby w SM "Chojny" były organizowane walne zgromadzenia, uczestniczyć mogłoby w nich ponad 11 tys

Gdyby w SM "Chojny" były organizowane walne zgromadzenia, uczestniczyć mogłoby w nich ponad 11 tys. spółdzielców. (© fot. Łukasz Kasprzak)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Po spółdzielni mieszkaniowej "Radogoszcz-Wschód" pięć kolejnych może zostać postawione w stan likwidacji. Są to SM "Chojny", SM "Kielnia", SM "Śródmieście", SM "Zarzew" oraz SM "Żubardź". Powód jest we wszystkich wypadkach taki sam - niedostosowanie statutu spółdzielni do aktualnych wymogów ustawy.

Chodzi o to, że coroczne zebrania przedstawicieli powinny być zastąpione walnymi zgromadzeniami, w których udział może wziąć każdy spółdzielca. Spółdzielnie się przed tym bronią.

Jacek Urbański, dyrektor zespołu prawnego Krajowej Rady Spółdzielczej mówi, że tłumaczą się najczęściej tym, że zgody na wprowadzenie zmian nie wyrazili przedstawiciele uczestniczący w zebraniach.

Takie usprawiedliwienie podały m.in. SM "Śródmieście" oraz SM "Kielnia". W pierwszej w zebraniach uczestniczy 59 przedstawicieli reprezentujących ponad 6,1 tys. członków. W drugiej przedstawicieli jest 25, a spółdzielców - około tysiąca.

W SM "Śródmieście" głosowanie nad nowym projektem statutu zaplanowano na maj.

- Liczymy, że do tego momentu zostaną rozstrzygnięte wszystkie kontrowersje - mówi prezes Krzysztof Diduch. - Wielu specjalistów prawa spółdzielczego twierdzi bowiem, że nakaz wprowadzenia walnych zgromadzeń jest sprzeczny z konstytucją.

W SM "Żubardź" pismo od Krajowej Rady Spółdzielczej już odniosło efekty.

- Statut ze zmianami został już zatwierdzony i złożony do sądu - mówi Lech Nasalski, prezes tej spółdzielni.

* * * * *


Halina Chrzanowska, członek prezydium Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi: - W przypadku likwidacji spółdzielni, w jej miejsce może powstać nowa, kilka mniejszych lub też wspólnota mieszkaniowa. Jeśli spółdzielnia ma długi, każdy członek odpowiada do wysokości wniesionego wpisowego.

Komentarze (44)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

mieszkaniec SM Kielnia (gość)

SM Kielnia pobiera bajońskie sumy w czynszu.
W czynsz wliczona jest jedynie woda, a stawki przewyższają 10 zł za m2 miesięcznie.
za 60metrowe m3 ponad 600zł czynszu miesięczne to lekka przesada.
Tymczasem dla porównania w sąsiedniej SM Chojny stawki wynoszą około 7zł.
Kilka lat temu czynsz wzrósł o ponad 50zł > spółdzielnia tłumaczyła, że to na czas ocieplenia. Blok ocieplony już od 3 lat, ale fundusz remontowy ciągle podwyższony...

Albo władze spółdzielni są niekompetentne/niegospodarne, albo ta kasa ucieka gdzieś na boku. W sumie to się nie dziwie czemu SM Kielnia tak się broni przed zmianami...

Może dziennikarze powinni zająć się tą sprawą, albo np zrobić ranking wysokości czynszu?

"observer" (gość)

Wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe powinny zostać zlikwidowane. Prezesi wybierają się sami a o zebraniach wiedzą tylko członkowie zarządu. A o walnych zgromadzeniach z udziałem wszystkich lokatorów można tylko pomarzyć. Spółdzielnie mieszkaniowe to kolejna siedziba byłych sekretarzy partyjnych byłej pzpr To samo dotyczy PZOD(Związek ogródków działkowych) którego centrala znajduje się w Warszawie. Tam dopiero jest klika, którą jak najszybciej należy rozpędzić na cztery wiatry!!!!!!!

bj (gość)

PROSIMY O ZLIKWIDOWANIE ADM NA ŻEROMSKIEGO I AROGANTÓW,LESERÓW Z FILII NA BRATYSŁAWSKIEJ W ŁODZI!

bbb (gość)

U nas Prezes Spółdzielni im.Mikołaja Reja rozesłał pisma straszące mieszkańców, że przekształcenie spółdzielni we wspólnoty będzie skutkowało sprzedażą miejsc parkingowych prywatnej firmie, upadkiem domu kultury i zadłużeniem sięgającym 30tys na każdy blok. Zatem pytam się - skoro bloki są 23 i zadłużenie po 30tys na każdy to daje 7mln łącznie. Co robi nasza kochana spółdzielnia, żeby nasze 7mln odzyskać? Nic, a te wszystkie dziadki robią sobie posiedzenia rad i komisji raz w tygodniu aby powspominać prehistorię i wziąć dietę. Taka jest prawda o spółdzielniach.

mate29 (gość) (łodzianin)

Nie można porównywać w ten sposób czynszów.
W niektórych spółdzielniach płaci się oddzielnie za wodę ,za gaz, za ciepło,
a w niektórych te składniki w chodzą do "czynszu".
Może za często otwierasz okno i płacisz za ciepło wypuszczane w powietrze.
Porównywać należy "eksploatację"

bosa (gość) (donna)

No to jesteś osobą b. bogatą! Dopiero co dostaliśmy podwyżki czynszów. Prezes i jego zaufani zadłużyli Sp-nię, pozawierali idiotyczne umowy, wszczęli wojnę o skwer. Mają w d....e interes spółdzielców, a naszymi pieniędzmi rządzą jak im się podoba - bez ŻADNEJ kontroli.

mate29 (gość) (the end)

Mieszkania w spółdzielniach są tańsze od mieszkań "kamieniczników "i deweloperów.
Ludzie chcący kupić mieszkanie , szukają właśnie w spółdzielniach.

mate29 (gość) (dfgdfg)

Nic nie wiesz o wspólnotach .
Wspólnota jest synonimem komuny.
Czy wspólnota jest wstanie wybudować choć jeden dom ?, albo przeprowadzić poważny remont.
Spółdzielnie nie są wynalazkiem państw socjalistycznych.

mate29 (gość) (Łodzianin)

O nich się nie martw .Świetnie sobie poradzą.
Martw się o siebie ! Podobnie mówiono o PGR-ach i kadra tych przedsiębiorstw sobie poradziła a zwykli robole klepią nędzę.

mate29 (gość) (antyspoldzielnia)

Plan inwestycyjny zatwierdza się na "Walnych Zebraniach" !
Trzeba chodzić na Zebrania a nie powtarzać bzdury politykierów,którzy chcą się uwłaszczyć na majątku spółdzielczym