Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klimatyczny raj po cystersach

(tyka)
Na terenie gminy Aleksandrów warto obejrzeć drewniany, późnogotycki kościółek parafialny wybudowany w 1528 roku.
Na terenie gminy Aleksandrów warto obejrzeć drewniany, późnogotycki kościółek parafialny wybudowany w 1528 roku.
Każdy kto szuka ciszy i spokoju, powinien zapędzić się na skraj Sulejowskiego Parku Krajobrazowego do gminy Aleksandrów i odnaleźć urokliwą Taraskę i niepozorny Jaksonek.

W tych dwóch miejscowościach czas jakby się zatrzymał. I powietrze też jakby oparło się cywilizacji. Wart zobaczenia, a przede wszystkim chłonięcia płucami, jest rezerwat florystyczny położony na południowy zachód od Sulejowa w sąsiedztwie wsi Taraska i Jaksonek. Utworzony został w XIX wieku w celu ochrony naturalnego stanowiska reliktu polodowcowego, tzw. zimoziołu północnego. Obejmuje prawie 80 ha na zboczu i krawędzi doliny Pilicy w pograniczu Wzgórz Opoczyńskich.

Innym szczególnie cennym, a niezmiernie rzadko występującym gatunkiem w Polsce Środkowej jest górska przytulina okrągłolistna.

W pobliżu wsi Taraska, jakieś 300 metrów od leśniczówki, znajduje się największy na terenie SPK granitowy głaz narzutowy przywleczony przez lądolód skandynawski. Wystaje z ziemi na 70 cm, ale jego obwód wynosi 860 cm.

Taraska i Jaksonek znajdują się na niebieskiej trasie wycieczkowej dla zmotoryzowanych, ciągnącej się przez 57 km od Sulejowa przez Taraskę - Niewierszyn - Sieczkę - Dąbrowę nad Czarną - Jaksonek - Wójcin - Paradyż - Miedznę Murowana - Wąglany do Opoczna.

W samej Tarasce warto odwiedzić skansen miejscowego artysty Zdzisława Słomki. Szczególne miejsce zajmuje tam obraz "Chrystus w Nowym Jorku" przedstawiający zderzenie bocianów z czołgami. Przejmująca wizja miała być zapowiedzią wydarzeń z 11 września w Nowym Jorku. Pod strzechą stuletniej chaty i na podwórzu jest mnóstwo rzeczy - od 300-letniej szafy, przez rzeźby Słomki, po kompozycje, których autor wykorzystuje wiekowe elementy, nadając im nowe znaczenia. Wszystko to trochę magiczne, trochę mroczne, ale bardzo prawdziwe - jak pomnik stojący tuż za ogrodzeniem, poświęcony "Pomordowanym i Pacyfikowanym przez Hitlerowców" podczas krwawej niedzieli w październiku 1943 r.

Na wypoczynek w gm. Aleksandrów warto zaplanować dłuższy urlop i zatrzymać się w którymś z pięciu gospodarstw agroturystycznych, oferujących nie tylko domowe jadło, wstawanie rankiem wraz z pianiem kurów, ale i - w niektórych - jazdę konną. Listą gospodarstw dysponuje Urząd Gminy. A jeśli już ktoś zdecyduje się na dłuższy wypoczynek, polecamy odwiedzić także Dąbrowę nad Czarną, miejscowość, którą w XII w. Kazimierz Sprawiedliwy podarował klasztorowi cystersów, a która w następnych stuleciach słynęła z wyrobów rękodzielniczych. O rzut kamieniem znajdują się Skotniki, gdzie podziwiać można ogromny park z ruinami XVII-wiecznego dworu i drewniany późnogotycki kościół oraz wieś Szarbsko, gdzie znajdziemy nie tylko unikalne krajobrazy, ale też wspaniale zachowane chałupy o charakterystycznej dla regionu architekturze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto