Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy rower miejski przyjedzie do Łodzi?

Redakcja
Próby wprowadzenia systemu miejskiego roweru na razie się nie ...
Próby wprowadzenia systemu miejskiego roweru na razie się nie ... Mariusz Kruczek, mmwroclaw.pl
Próby wprowadzenia systemu miejskiego roweru na razie się nie udają. Czy łodzianie będą mogli skorzystać kiedyś z takiego rozwiązania?

Są wytyczne, jak ułatwić życie rowerzystom, ale urzędnicy ich nie stosują

System roweru miejskiego z powodzeniem funkcjonuje już od czerwca tego roku we Wrocławiu, a od trzech lat w Krakowie. W Łodzi wszelkie próby wprowadzenia roweru miejskiego kończyły się niepowodzeniem między innymi ze względu na procedury przetargowe. Taki system to nic innego jak wypożyczalnia jednośladów, z których mogą skorzystać nie tylko mieszkańcy, ale także i turyści do poruszania się po mieście.

Czy łodzianie mają szanse w  niedalekiej przyszłości skorzystać z takiego rozwiązania? Pomimo problemów Urząd Miasta Łodzi z roweru miejskiego rezygnować w przeszłości nie chce. - W 2009 roku był konkurs na zasadzie dialogu konkurencyjnego. To były prezentacje, ale nie było w budżecie na to pieniędzy. Na pewno nie jest tak, że miasto zrezygnowało z tego pomysłu. Kupujemy stojaki, robimy dokumentację na kolejne ścieżki rowerowe - mówi Marcin Masłowski, zastępca rzecznika prezydenta Łodzi.

Zapytaliśmy przedstawicieli operatora Wrocławskiego Roweru Miejskiego jak to wyglądało tam. - Na przykładzie Wrocławia można oszacować koszty uruchomienia takiego systemu. Wrocławski Rower Miejski, składający się z 17 stacji oraz 140 rowerów kosztował ok. 1,1 mln złotych - tłumaczy Grzegorz Gałuszka z firmy Next Bike Polska. Zapytałem czy firma planuje uruchomienie takiego systemu w Łodzi. - Wrocławski sukces zachęca nas do podejmowania rozmów z samorządami oraz przedsiębiorcami na temat uruchamiania podobnych projektów w innych miastach - skomentował.

W Łodzi mógłby powstać podobny system, jak ten we Wrocławiu

Grzegorz Gałuszka nie chciał ostatecznie potwierdzić, ani zaprzeczyć, iż prowadzone są rozmowny z przedstawicielami Łodzi. Jednak powiedział, iż o takich inwestycjach można mówić dopiero wiosną wraz z rozpoczęciem sezonu rowerowego i w miarę stabilną pogodą.

Rower miejski będzie nieatrakcyjny?

Mimo, iż systemy roweru miejskiego są bardzo popularne w Europie i myślą o nich co raz częściej włodarze kolejnych polskich miast. Przedstawiciele łódzkiego środowiska rowerzystów zalecają rozwagę.

- Priorytetem powinna być infrastruktura przyjazna rowerzystom, którzy już teraz decydują się jeździć rowerami. Mam tu na myśli nie tylko drogi rowerowe, ale także tworzenie stref tempo-30, dróg z ograniczonym dostępem dla samochodów itp. Dopiero później należy wpuszczać na taką infrastrukturę rowerzystów okazjonalnych. Bez spełnienia tych warunków, rower miejski będzie nieatrakcyjny - tłumaczy Hubert Barański z Fundacji Fenomen.

Jeśli chodzi o infrastrukturę rowerową, to w tym roku nie można liczyć na rewelacje. Choć w kasie Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi jest zarezerwowana kwota 4 mln złotych, to nie powstanie żadna nowa droga rowerowa.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto