Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kapitularz 2016 w Łodzi: Dzień trzeci [ZDJĘCIA]

Maciej Sztąberek
Kapitularz 2016 w Łodzi
Kapitularz 2016 w Łodzi Maciej Sztąberek
Na zakończenie Kapitularza 2016 odbyło się spotkanie z Michałem Jakuszewskim - tłumaczem Pieśni Lodu i Ognia oraz rozstrzygnięto Konkurs Game Jam.

Blok Komputerowy rozpoczął się od Śniadania z Grami Wideo, prowadzonego przez Konrada Supruna. W trakcie śniadania gracze przy przekąskach, mogli się zrelaksować oglądając zabawne filmy, demonstrujące jak brzmiał podkład rosyjskich lektorów do gier sprzedawanych na bazarach w Polsce.

Kapitularz 2016 w Łodzi: Dzień drugi [ZDJĘCIA]
Po śniadaniu zaprezentowano gry stworzone w ramach konkursu Game Jam. Wśród nich znalazły się między innymi proste gry platformowe i strategie. Temat konkursu brzmiał „Scotty teleportowałeś nas do Westeros”, co jest nawiązaniem do dwóch zlotów fanów „Star Treka” i „Gry o tron”, jakie zostały zorganizowane w tym roku w ramach Kapitularzu.

- „Narzędzia były dowolne. Temat został oczywiście objęty tajemnicą do przybycia uczestników na Game Jam, aby nie mogli przygotować sobie wcześniej materiałów. Po otrzymaniu tematu, musieli wymyślić typ gry, oraz jej mechanikę. Pracowali na własnym sprzęcie, który najlepiej znają. Mieli na to trzydzieści sześć godzin i z tego co widzę efekt jest fantastyczny.” – wyjaśniła Katarzyna Ostrowicz, koordynatorka programu Game Jam.

W Jury znaleźli się: Jacek "Gurgie" Gabis – twórca gier i vloger; Krzysztof "NRGeek" Micielski również autor vloga, a jednocześnie grafik komputerowy; oraz Krzysztof "Dalton" Pachulski, będący członkiem Koła Naukowego Twórców Gier „Polygon". Pierwsze miejsce zdobyli Wioletta Orłowska i Paweł Szpiczakowski za grę „Game of Trek”. Wyróżnieni zaś zostali Adrian Korkus, Jakub Nietupski i Łukasz Piotrowski („Misported”) oraz Mateusz Ptasiński z Mateuszem Kawczyńskim za stworzenie gry „Reported”. Sponsorami nagród byli Sii Rozwiązania i usługi IT oraz Ericpol będące obecnie częścią firmy Ericsson.

Kolejną interesującą atrakcją było spotkanie z mieszkającym w Łodzi Michałem Jakuszewskim - tłumaczem powieści fantastycznych oraz science fiction, który obecnie jest najbardziej znany dzięki przekładowi serii „Pieśń Lodu i Ognia” Georga R. R. Martina. Widownia mogła porozmawiać z gościem w kameralnej atmosferze i dowiedzieć się między innymi jak wygląda współpraca z Martinem; na czym polega praca tłumacza; oraz jego opinii na temat serialu.

Tegoroczna edycja Łódzkiego Festiwalu Fantastyki „Kapitularz” posiadała bardzo rozbudowany i spójny program. Boki często wzajemnie się uzupełniały. Bardzo dobrym przykładem są bloki poświęcone wszelkiego rodzaju grom, które wbrew pozorom stanowiły znaczącą część programu Festiwalu.

- Gry, które są utrzymane w konwencji fantasy są chyba najbardziej popularnymi i najczęściej wybieranymi zarówno przez twórców jak i kupujących. Myślę, że konwencja fantastyczna może się w grach bardzo dobrze rozwijać a dodatkowo być realizowana na nowe, interesujące sposoby, przełamujące konwencje do których byliśmy przyzwyczajeni - mówił Marcin Chojnacki, prelegent i doktorant w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego.

Ważne jest także to, że fani gier mogli zarówno pograć jak i zaczerpnąć nieco wiedzy na ten temat i dowiedzieć się między innymi czegoś o ich historii. Przede wszystkim był to jednak dobry pretekst dla wielu osób, aby razem świetnie się bawić. - Uważam, że jest to bardzo dobra inicjatywa, gdyż na wiele tych gier nie wszystkich jest stać , a dzięki Kapitularzowi mam teraz okazję zagrać w nie z przyjaciółmi. Bardzo często spotykamy się z kolegami, żeby grać w planszówki - powiedział Jakub Merdała z Pabianic.

Kapitularz okazał się również świetnym miejscem do poznania nowych osób i poszerzenia swoich horyzontów. Dla wielu tematyka fantastyczna często staje się pretekstem do zainteresowania się innymi aspektami kultury, na których bazuje. Świetnym przykładem jest Barbara Karlik, która w tym roku zagrała koncert na harfie celtyckiej i przeprowadziła związane z nią prelekcje. Nie miała wykształcenia muzycznego, a dzięki fantastyce zainteresowała się muzyką celtycką. Jak sama przyznała , gdy była dzieckiem dużo czytała powieści fantastycznych i grała w gry RPG razem z braćmi. Z czasem zainteresowała się harfą, do czego zainspirowała ją piosenkarka Loreena McKennitt.

Pewną niedogodnością Festiwalu było to, że odbywał się on w aż czterech budynkach, co powodowało nieco zamieszania. Jednak dzięki dobrej organizacji cała impreza była udana i przebiegała w miłej atmosferze. Warto także docenić, że organizatorzy zapewnili rodzicom możliwość opieki nad małymi dziećmi, które w ramach Bloku Dziecięcego mogły wziąć udział w grach i warsztatach.

Największą zaletą tegorocznej edycji Łódzkiego Festiwalu Fantastyki „Kapitularz” było przede wszystkim to, że każdy miłośnik fantastyki mógł znaleźć coś dla siebie podczas licznych prelekcji, warsztatów i spotkań.

Kapitularz 2016 w Łodzi: Dzień pierwszy [RELACJA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto