Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kanalizacja w gminie Wieluń. Marchewka dla opornych

Redakcja
W ostatnich latach kanalizację zbudowano w Urbanicach i Bieniądzicach oraz w ul. Rymarkiewicz
W ostatnich latach kanalizację zbudowano w Urbanicach i Bieniądzicach oraz w ul. Rymarkiewicz Zbyszek Rybczyński
Aż co trzecie gospodarstwo na terenach wiejskich w gm. Wieluń, gdzie jest doprowadzona kanalizacja, nie odprowadza ścieków do kolektora. Ratusz oferuje mieszkańcom pokrycie połowy kosztów budowy przyłącza

Kolejne wsie w gminie Wieluń, a także ulice na terenie miasta, zostaną podpięte do kanalizacji sanitarnej. Część mieszkańców gminy czeka na to z niecierpliwością, wciąż jednak nie brakuje osób, którym jest to zupełnie obojętne albo wręcz uważają takie inwestycje za kaprys władz. Są też i tacy, którzy chcieliby się podpiąć, ale ich nie stać.

Dobitnie świadczy o tym liczba przyłączy kanalizacyjnych do już istniejącej sieci na terenie gminy. W Dąbrowie, Gaszynie, Kadłubie, Kurowie, Rudzie i Turowie jest prawie 1.582 gospodarstw, które powinny korzystać z kanalizacji sanitarnej. 457, a więc prawie 30 proc., nie jest podpiętych do kolektora. Za wcześnie jest na ocenę sytuacji w Bieniądzicach i Urbanicach, gdzie budowa kanalizacji zakończyła się pod koniec ub. r.. W tych miejscowościach powinno przyłączyć się 166 posesji.

Władze gminy chcą rozwiązać problem, ale za pomocą marchewki, a nie kija. To zarazem sposób, który zapewne zostanie uznany za niesprawiedliwy przez tych, którzy już wcześniej - bez niczyjej pomocy - podłączyli się do kanalizacji. Mianowicie ratusz oferuje mieszkańcom pokrycie połowy kosztów budowy przyłącza. Co więcej, gmina weźmie na siebie również cały wysiłek organizacyjny związany z uzyskaniem pozwoleń na budowę, przetargiem oraz robotami. Ratusz zamierza pozyskać na ten cel dofinansowanie.

- Po to budujemy kanalizację, żeby mieszkańcy z niej korzystali. Ponieważ często słyszymy tłumaczenia, że możliwości finansowe nie pozwalają im na wybudowanie przyłącza, wychodzimy z propozycją pewnej umowy społecznej, czyli współfinansowania budowy przyłączy. 50 proc. kosztów poniesie właściciel posesji, resztę pokryjemy ze środków zewnętrznych. Dajemy sobie rok czasu na zrealizowanie tego przedsięwzięcia. Do 15 września czekamy na deklaracje od mieszkańców zainteresowanych naszą propozycją - mówi wiceburmistrz Janusz Pamuła. I dodaje, że wobec tych osób, które nie skorzystają z okazji, gmina będzie musiała sięgnąć po restrykcyjne metody.

Kolejną kanalizowaną wsią ma być Widoradz. Magistrat dysponuje już dokumentacją projektową i planuje ruszyć z robotami w przyszłym roku. Inwestycja ma zostać sfinansowana z umorzenia pożyczki, której udzielił gminie Wojewódzki Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. W kolejce czekają miejscowości Rychłowice i Nowy Świat, dla których projekty są już prawie gotowe.

Wkrótce ruszą roboty na terenie miasta. Kanalizacja zostanie zbudowana w ul. Potockiego, której mieszkańcy od lat czekają na podstawową infrastrukturę, a także w ul. Granicznej, przy której miasto zbudowało mieszkania socjalne. Kontrakt z wykonawcą jest już podpisany. Po otwarciu ofert okazało się, że najniższa z nich przekracza aż o 184 tys. zł zaplanowany budżet na to zadanie.

- Uznaliśmy, że jest to na tyle ważne zadanie, że nie będziemy unieważniali przetargu. Rada miejska zgodziła się na dołożenie pieniędzy - mówi wiceburmistrz Pamuła.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto