W przyszłym tygodniu sąd zdecyduje, czy kamienica nadal będzie należała do władz Łodzi

W przyszłym tygodniu sąd zdecyduje, czy kamienica nadal będzie należała do władz Łodzi. (© fot. Paweł Łacheta)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Lokatorzy komunalnej kamienicy przy ul. Kopernika 4 po 65 latach od II wojny światowej mają się stać najemcami mieszkań w prywatnym domu z trzy razy wyższym czynszem.

Wszystko dlatego, że przez 23 lata Polska nie miała stosunków dyplomatycznych z Izraelem, gdzie mieszkali właściciele posesji.

- Mieszkam tu od 1940 roku i nigdy nie widziałam właścicieli - opowiada 85-letnia Janina Wójcik, najstarsza lokatorka kamienicy. - W czasie wojny na front budynku spadła bomba. Po wyzwoleniu państwo odbudowało dom, a my przez ponad pół wieku remontowaliśmy mieszkania.

56-letnia Jolanta Rutkowska urodziła się w tej kamienicy: - Gdy skończyliśmy remontowanie mieszkania, złożyliśmy wniosek o jego wykup od miasta. Odmówiono nam, bo zgłosił się spadkobierca.

Dom został przejęty przez Skarb Państwa w 1959 roku. Potem przekazany władzom miasta. W 1999 roku Tauba Glasman z Izraela zgłosiła się do sądu twierdząc, że jest spadkobierczynią właścicieli. Umarła pięć lat później. Potem procesował się jej syn, Mordechaj Glasman. Gdy uzyskał wpis do księgi wieczystej domu, gmina wystąpiła o nabycie kamienicy przez zasiedzenie. W końcu Tauba Glasman o nieruchomości przypomniała sobie dopiero pół wieku po wojnie, tymczasem zasiedzenie w złej wierze jest już po 30 latach.

- Tauba i jej syn musieli uciekać z Polski w 1950 r., gdy dowiedzieli się, że interesuje się nimi UB. W 1968. r Polska zerwała stosunki dyplomatyczne z Izraelem, gdzie mieszkali, i 23 lata nikt z żyjących tam Żydów nie miał wstępu do Polski - twierdzi Wiktor Celler, mecenas, reprezentujący Mordechaja Glasmana. - Trudno mówić o zasiedzeniu, skoro tyle lat rodzina nie mogła upomnieć się o majątek.

W przyszły wtorek lokatorzy stawią się w sądzie na orzeczeniu wyroku. Od decyzji sądu zależy ich dalszy byt w kamienicy. Już dowiedzieli się w magistracie, że w przypadku przegranej przez gminę sprawy o zasiedzenie, czynsz będzie wolny, czyli prawdopodobnie co najmniej trzykrotnie wyższy. Nie wykupią też mieszkań, a prywatny właściciel będzie mógł łatwo ich wyprowadzić.

Czytaj także

  Komentarze (24)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  siwak (gość)

  na podstawie fałszywych dokumentów sporządzanych min prze tych którzy mieli dostęp do archiwów żydowskich np poprzez stowarzyszenie Monmentum Judaicum. Ciekawe kiedy wreszcie odpowiednie służby zajmą się tymi geszeftami na duzą skalę . Może wreszcie wyjaśniłoby to rozliczne kkontakty z Izraelem wielu lokalnych polityków.
  Ci co bardziej cwani nie tylko wyłudzili kamienice ale i zorganizowali ich remont na koszt miasta . Tak jak pewien zaradny radny , - specjalista od utrzymywania się na Fali ...

  pl (gość)

  Tylko tyle potrafili, mieli kase to uciekali z kraju zamiast go bronić a teraz oddajcie co olałem lata temu, Komuna upadła 20 lat temu a mu sie teraz przypomina, bo żyd ma żydowski charakter i dlatego się ich w Polsce nie lubi, nie za religie tylko za chciwość.

  ula (gość)

  Przyjrzyj się ile kamienic oddał im Kropiwnicki i ile zabytków pozwolił powyburzać.

  KK (gość)

  to ja nie mogę się rekompensaty za kawałek zabranej działki pod drogę doprosić a zydom się budynki oddaję???? HAŃBA

  m (gość)

  to znaczy że maił układ z niemcami ( konfident ) i wydawał polaków Skoro żydek chce dziedziczyć niech również odpowiada za czyny dziadka i wystąpi o obywatelstwo polskie i zrzeknie izraelskiego.
  Oczywiście ma dokumenty że to jego kamienica. A może sprzedał niemcom w latach 1939-45 i wyjechał z kraju.A od kogo kupił tą kamienice żydek od rosjan czy germańców ( który zabór ) Może znajdziecie tego żydka od białej fabryki co ludziom kartki dawał zamiast pensji. Albo co kazał strzelać do robotników jak strajkowali w byłym Eskimo A potem balowali z carskim dowódcą w pałacu poznańskiego Gdzie ci spadkobiercy żeby ich do pierdla powsadzać A ci żydzi co zabrali polakom zakłady na piotrkowskiej po ostatnim zrywie wolnościowym ( powstaniu )

  boards_of_warsaw (gość)

  Cyt. \"Mieszkam tu od 1940 roku i nigdy nie widziałam właścicieli - opowiada 85-letnia Janina Wójcik, najstarsza lokatorka kamienicy\". No i wszystko jasne po kim było to mieszkanie. W 1940 roku Żydów łodzkich przepędzono do Getta.

  STan (gość)

  w dodatku całkowicie bezwzględnej i bezkarnej, którą zafundowały nam nowe pseudoelity po 1989r.
  Prawo jest rachityczne i nigdy nie ma czasu go poprawić i uściślić zwłaszcza w takich sprawach, bo kolejne ekipy się wzajemnie boksują jak np. PIS z PO.

  JaGa (gość)

  kamienic nie miała spłaconej hipoteki a więc faktycznie była własnością banków, które zbankrutowały.W dodatku przez lata nikt tych kamienic nie remontował.Jeżeli się coś w ogole należy to zwrot wartości samej działki.

  lol (gość)

  nieee!!! nie chemy tu znów zydów jak to było przed wojną!!!! naliczyć tym niby spatkobiercom koszty utrzymania przez 65 lat!!! i obciązyć . zobaczymy czy będą chętni!! CO TO ZA SĄDY żeby polskę oddawać ŻYDOM !!

  mieszkaniec Łodzi (gość)

  Nie była to własność żydowska czy polska, to była własność obywateli polskich żydowskiego lub polskiego pochodzenia. Każdy były właściciel lub jego spadkobierca na takich samych zasadach mógł wytoczyć sprawę np. spadkową przed polskim sądem, również
  uregulowana ustawowo była i jest sytuacja jeżeli nie ma spadkobierców.

  Używanie terminu "własność żydowska" w Polsce daje możliwość dalszej manipulacji, zgłaszanie się jakichś organizacji żydowskich po tę własność, mimo że nie miały i nie mają one żadnego do niej prawa i w ogóle nie są stroną w sprawie o tę własność.

  Np. jeżeli obywatel polski umiera lub cała rodzina ginie w wypadku, nie pozostawiając spadkobierców, to ich własność przechodzi na skarb państwa polskiego.

  mieszkaniec Łodzi (gość)

  -przedawnienie roszczeń, otrzymanie odszkodowań już wcześniej w wyniku porozumienia rządów, brak możliwości udowodnienie, ze majątek był niezadłużony, zasadność roszczeń w stosunku do żydowskich
  komunistów, którzy przy pomocy żydowskiego terroru wprowadzili siermiężny socjalizm czy komunizm. Wytoczenie spraw stronie żydowskiej za odszkodowania za okres ortodoksyjnego żydowskiego kapitalizmu/potworne warunki pracy, praca dzieci itd/ Zwrócenie się
  do rządów USA, UK, Francji, które zaaprobowały tamtejszy podział wpływów w Europie i faktyczny rozbiór Polski itd. Generalnie Żydzi odczepcie sie od Nas Polaków bo zwracacie sie pod niewłaściwym adresem, mamy was juz po dziurki w nosie. Wyemigrujcie z
  Polski i to wszyscy, jeżeli musicie tak przez nas cierpieć.
  Jesteście zbrodniarzami, głównymi sprawcami zbrodni komunistycznych i macie wyjątkową chucpę, jeżeli chcecie żebyśmy wam za nie jeszcze płacili.

  ewa (gość)

  Przecież Platforma wszystko odda żydom to było do przewidzenia.Głosujmy na nich w wyborach do Sejmu znajdziemy się wszyscy w kanałach lub na ulicy

  X (gość)

  Ile już w kraju było przypadków że podszywali się żeby przejąć mienie. To powinno zostać całkowicie zakazane. Żydzi otrzymali już haracz w latach 60\'.Żydzi znó panoszą się w łodzi!

  @gdanski
  UB to w dużej mierze żydzi.

  gdanski (gość)

  paszli won stad izraeluchy UB by bylo to by wam sie Polska nawet nie sniła brudasom

  REX (gość)

  ektomorf napisał:

  won z tym Żydem! co za beszczelność? mało, ze Polacy ratowali zycie jego przodkom, potem cała rodzina dała dyla zagranice, bo im było zle, a teraz po 60 latach sobie ktos przypomina o "swojej" własności. Gdzie byliście jak trzeba było remontowac te kamienice??? a szczytem jest ewentualny wzrost czynszu razy 3. Śmiech w biały dzień. Kiedys podchodziłem obojetnie wobec Zydów, ale z biegiem czasu zaczynam rozumieć, że z mentalnością zydowską jest coś nie tak...