Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kabina dla ofiar przemocy w MOPS w Łodzi

Agnieszka Jasińska, (opr. dem)
Osoba pokrzywdzona nie potrzebuje nagrywania swojej historii w kabinie. Jej potrzebna jest pomoc i rozmowy ze specjalistą - mówi Beata Matys-Wasilewska, psycholog
Osoba pokrzywdzona nie potrzebuje nagrywania swojej historii w kabinie. Jej potrzebna jest pomoc i rozmowy ze specjalistą - mówi Beata Matys-Wasilewska, psycholog archiwum Polskapresse
Kabina dla ofiar przemocy ma powstać w MOPS w Łodzi. Osoby korzystające z kabiny mają czuć się bezpiecznie oraz anonimowo. To pierwsze takie miejsce w Polsce.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi planuje uruchomienie specjalnej kabiny dla ofiar oraz świadków przemocy jeszcze w 2014 roku. Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi informuje, że kabina jest w fazie projektu. Nie wiadoma jeszcze jak dokładnie będzie wyglądać, gdzie zostanie ulokowana i ile będzie kosztować..

Kabina dla ofiar przemocy to część projektu MOPS w Łodzi. Od 2013 roku w Łodzi działa całodobowa infolinia dotycząca przemocy wobec dzieci.

Według psycholog Beaty Matys-Wasilewskiej, która jest sceptyczna wobec pomysłu MOPS, osoba pokrzywdzona nie potrzebuje nagrywania swojej historii w kabinie. Potrzebuje pomocy i rozmowy ze specjalistą. Z kimś komu może się wyżalić, poskarżyć, usłyszeć słowa otuchy. Psycholog obawia się, że kabina będzie źródłem donosów. Donosić na siebie będą sąsiedzi albo skłócone rodziny.

Matys-Wasilewska uważa, że bardziej od kabiny przydałby się punkt konsultacyjny z dostępnym psychologiem.

Z danych policji wynika, że w Łodzi szybko przybywa niebieskich kart, które są zakładane w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie. We wrześniu 2013 roku były 532 niebieskie karty założone przez policję. Dla porównania: we wrześniu 2012 r. kart było 351.

Niebieska karta służy dokumentowaniu faktów związanych z przemocą i pomaga ocenić zagrożenie dalszą przemocą. Jest także dowodem w sprawach sądowych.

Sytuację w łódzkich domach starają się monitorować zarówno pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych, jak i placówek oświatowych. W 2013 roku szkoły wystąpiły o założenie 23 niebieskich kart, a poradnie o dwie karty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto